Když je mizerné počasí, zkuste vířivku. Zbavíte se stresu a únavy
I během chladných zimních měsíců je možné posilovat imunitní systém. V boji se stresem, ztuhlými svaly nebo bolestmi kloubů napomáhají i vířivé vany neboli vířivky, které vrací unavené tělo zpět do rovnováhy.
Díky hydromasáži se ve vířivkách uvolňují svaly, což napomáhá i zlepšení krevního oběhu. Vedle zlepšení imunity se tato relaxace odráží také ve snadnějším usínání a klidném spánku. Současné vířivky však umí vedle klasické hydromasáže také doplňkové terapie. Výrobci tak vybavují stále častěji své vířivky komponenty pro aromaterapii a barevnými podvodními reflektory pro chromoterapii.
Aromaterapie je metoda, která využívá vonné aktivní látky, jež po vdechnutí putují do čichového centra mozku, kde působí na nervový systém. Touto metodou lze navodit snížení či zvýšení krevního tlaku, uklidnit se nebo naopak povzbudit. V psychoterapii je preferována pro snižování napětí a odstraňování stresu.
City Spa - její tvary nejvíce vyniknou v čistě bílém provedení vany v kombinaci s dřevěným obkladem panelů. Díky své velikosti - pouhých 160 x 150 cm a výšce 75 cm - ji bez problémů umístíte do každého interiéru, o exteriéru nemluvě. Vana je určena pro pohodlnou relaxaci dvou osob na dvou lehátkách.
Barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle pak používá chromoterapie. Jde o alternativní léčebnou metodu využívanou k harmonizaci těla a ducha. „Celkově posiluje organismus, mírní stres a navozuje pocit klidu. Světlo a barvy ´zabarvují´ naši náladu, dodávají nám životní energii,“ vysvětluje Lenka Benešová z firmy Albixon.
Vířivky začaly jako léčba
Původně vířivky zcela jinak než ty dnešní. Jejich předchůdcem byl hydromasážní agregát, který v roce 1956 sestrojil Roy Jacuzzi k léčbě jednoho ze svých dětí. Tento přístroj si velmi rychle našel cestu do nemocnic a rehabilitačních center. Jeho účinky se osvědčily natolik, že konstruktéři Jacuzzi začali vymýšlet možnost domácího využití. První vířivka spatřila světlo světa v roce 1968.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Vedle poměrně velkých vířivek (třeba pro osm lidí) si lze pořídit i takové, které se vejdou na terasu nebo dokonce do interiéru, zde je samozřejmě nutné zvážit hmotnost. Údaj o ní najdete u každého výrobce.
Nejlehčí provedení, například vířivky Softub pro jednu až dvě osoby, váží včetně vody kolem 500 kg, takže není problém je mít třeba v pátém podlaží bytového domu na terase.
„Skořepinové“ vířivky už mají hmotnost vyšší, u typů s dvěma lehátky počítejte s hmotností kolem 800 kg včetně vody. Nabízejí však řadu funkcí. Například vířivka Jacuzzi Unique je navržena tak, aby ji bylo možné používat i v méně prostorných interiérech.
Čtrnáct hydromasážních trysek se postará o masáž až tří osob. Nechybí ani systém Clear Ray UV pro dezinfekci vody či audio systém s MP3. Překližkové postranní panely lze upravit podle vlastního vkusu nebo okolí, je možné je polepit dlažbou, mozaikou či dřevem.
Spa jsou ideální jako součást wellness, ať již soukromého, nebo veřejného.
Vířivka Jacuzzi Profile s kapacitou pro pět až šest osob má zase zásobník vonné esence skrytý pod přelivovou mřížkou. Pro ještě intenzivnější zážitek z relaxace je vybavena také dálkově ovládaným Hi-Fi Insound systémem.
Ve výbavě vířivky Brilix Penelope nechybí vedle vestavěného LED osvětlení ani výsuvná 19‘‘ LCD obrazovka a DVD přehrávač. Můžete tak relaxovat a zároveň sledovat svůj oblíbený film, záznam z koncertu nebo sportovního utkání. Vnitřní uspořádání vířivky je navrženo pro pohodlné užívání šesti osobami. K dispozici jsou čtyři sedátka a dvě lehátka.
Vnitřní uspořádání vířivky Penelope je navrženo pro pohodlné užívání šesti osobami. K dispozici jsou čtyři sedátka a dvě lehátka.
Benjamin je ideální spa pro intimní relaxaci ve dvou. Prostorově nenáročnávířivka najde svoje místo i v zařízeném interiéru.
Vířivka Benjamin od USSPA má 24 trysek (10 vzduchových, 14 vodních), ozonátor, dva barevné filtry pro osvětlení, turboboost a ovládací panel s LCD displejem.
Není barva jako barva
Pro vířivky z posledních let je typická i aromaterapie a chromoterapie. Laicky řečeno, terapie barvami. A které zvolit? Červená barva je užitečná pro sportovce, protože má silný energetický účinek, je osvěžující a rozproudí v nás krev. Účinky žluté bývají spojovány s mentální vyrovnaností.
Žlutá podporuje systematické myšlení a pomáhá v boji s podzimní melancholií a mrzutostí. Oranžová navozuje optimismus a je prý přínosná na jaterní problémy. Modrou oceníte, až se budete potřebovat uklidnit a zkoncentrovat. Modrá utlumuje chuť k jídlu, tiší bolest, uklidňuje a chladí. Přírodu a klid odjakživa evokuje zelená, která snižuje krevní tlak a pomáhá při nespavosti.
Ani sníh není na překážku při využívání vířivé vany.
Vířivky SoftubSpa lze využívat celoročně, bez ohledu na počasí.
Barvu vnášejí do vířivek podvodní reflektory vybavené zpravidla barevnými filtry.
Čtete rádi iDNES? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa .