Home Koupelnové Spotřebiče Moderní koupelna v paneláku, místo dlažby parkety

Moderní koupelna v paneláku, místo dlažby parkety

Zaklínadlem pro rodinu, která v pražském paneláku spojuje třípokojový byt s dvoupokojovým, se staly Vánoce. Kdy budou řemeslníci hotovi?

Kdy přiveze truhlář vestavěné skříně a kuchyň? Kdy se nastěhujeme? Ptají se děti. Snad do Vánoc. "Jaké snad, určitě," řekl by architekt. S tradiční vůní právě upečeného cukroví a vánočky, která dělá domov domovem, už se ale všichni rozloučili.

Rekonstrukce začala v půlce září a jak už víte, rodina se přestěhovala do maringotky, protože najít mezi nabídkami nájemce, který propůjčí byt na méně než půl roku, je prakticky nemožné.

A za to, že rodina dosud neumrzla, vděčí laskavému počasí, ale hlavně milým manželům Urbanovým, majitelům stavební firmy VOST, která jejich byt rekonstruuje. Slovo dalo slovo, Urbanovi se přimluvili u známých a naši bezdomovci našli útočiště v bytě 1+1 v domku u tramvajové zastávky.

Kuchyň, kterou jsme popsali v minulém díle, už na zakázku vyrábí truhlářství Process. Byt už připomíná domov. Dubové parkety leží ve všech místnostech včetně obou koupelen, jsou zbroušené a budou se kytovat a lakovat. Teprve po náležitém vyschnutí se může rodina stěhovat. Tentokrát bude řeč především o koupelnách. Parkety budou i v koupelně Původní umakartové jádro si "naše" rodina z většího bytu vyzdívala už před 13 lety, stejný proces měla za sebou i koupelna v menším bytě. Všechno teď vzalo za své. Co se z původního zařízení dalo použít, to si rozebrali příbuzní, jedna zrcadlová skříňka skončila na chalupě.

Šachty a stoupačky dispozičně definovaly polohu koupelen. Přesunout odpady pomocí čerpadel si majitelé nepřáli. Příslušenství u většího bytu se rozšířilo na šířku. V něm bude kromě závěsné bílé toalety ještě vestavěný sprchový kout s posuvnými dveřmi z čirého bezpečnostního skla.

V bílé desce z umělého kamene je integrované zapuštěné umyvadlo (monolitické, bezspárové - v jednom kuse). Nad ním jednoduchá toaletní obdélníková skříňka. Dvířka jsou bezrámová, s oboustranným zrcadlem, spojeným fólií. Baterie budou chromové s jednoduchými rovnými liniemi, v duchu celého projektu.

Koupelna je až ke stropu obložena velkými (30x60cm) bílými dlaždicemi, položenými na sraz, takže stěny působí jednolitým dojmem. Ve sprše a nad toaletou je instalováno odvětrání, vedené v podhledu, kde jsou integrovaná i bodová nízkovoltová světla. Prostoru oživí zařizovací předměty a textilie.

Stejně vybavená je také druhá koupelna umístěná v původném menším bytě. Přeložení vstupních dveří do nové polohy umožnilo rozšířit původní koupelnu o vstupní část bytu. Tím vznikl velký prostor, kam přišla pohodlná obdélníková vana s napouštěním uprostřed.

Nad vanou je umístěna nika se třemi bodovými světly. Při koupeli lze relaxovat i číst a nikdo se nemusí bát úrazu elektrickým proudem, protože žárovky jsou tu pouze devítivoltové a takový proud ještě nikdy nikoho nezabil. Praktický je úskok v soklu vany.

Tento nenápadný a praktický detail umožní stát těsně u vany. A když bude mít paní nalakované nehty na nohou, neodře si je a nebude muset čistit vanu. V koupelně je ještě umístěné dvojumyvadlo a závěsná toaleta. V obou koupelnách jsou zajištěny přístupy ke stoupačkám, uzávěrům a měřičům.

Pračku byste v koupelně hledali marně. Voda, odpad i odvětrání jsou ze stoupačky vedeny do předsíně. Tam bude ve skříni za posuvnými dveřmi pračka i se sušičkou.

Sklo propouští světlo Obě koupelny jsou pozoruhodné hlavně díky prosklení bezpečnostním sklem conex v celé výšce místností. To je součástí stěn a nahrazuje chybějící okna. Stejná skla jsou zabudovaná u dřevěných otočných dveří a dodávají prostoru vertikální členění. Skleněné elementy umožňují dostatečný prostup světla do středových místností bytu, takže ve dne není třeba vůbec svítit a i večer při umělém osvětlení pronikne z okolních prostor dostatek světla.

Nejtěžší snad bylo odsouhlasit podlahu. Parkety, které upřednostnil ateliér, nejsou v českých domácnostech zrovna typickou krytinou koupelen. Dát dřevo na místa, kde se drží vlhko, se považuje za bláhové a nerozumné. Ale architekti preferovali dřevo.

"Viděli jste koupelnu u nás v ateliéru? Dřevo je úplně o něčem jiném! Parkety v celém bytě opticky rozšíří prostor. Naopak různorodé podlahové krytiny (takzvaný efekt "flekového koberce") prostor zmenšují." říkají architekti.

Kromě toho některá levná dlažba klouže a protiskluzné dlaždice jsou vzhledem k zdrsněnému povrchu spojeny s náročnější údržbou. Parkety se dají opatřit protiskluznými nátěry, ale v obou případech plánuje rodina na podlahu textilii. A že by vadila dřevu vlhkost? To by pak z něj nemohla být žádná sauna.

Kromě toho je samozřejmé, že na parkety v koupelnách přijde o vrstvu laku navíc, než v ostatních místnostech. Navíc je podlaha v koupelnách snížena o jeden a půl až dva centimetry oproti okolním místnostem. Je izolovaná a opatřena kovovou lištou tak, že kdyby přetekla voda, zůstane stát v místnosti a nepoškodí okolní prostory.

Snadno pak půjde vyměnit krytinu jen v jedné místnosti. V bytě se nepoužívá standardních přechodových lišt, o které se zakopává, je použito L-profilu v úrovni podlahy. Argumenty zněly přesvědčivě, pro mluvilo i to, že třetí patro paneláku je velmi suché. Proti ale byli všichni známí, dokonce i ti s nejrůznějšími stavařskými zkušenostmi. Manželé se nakonec ale přece jen rozhodli zariskovat a architektům na parkety kývli.

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!