Kuchyně s nejlepšími nápady i chyby, které zde s oblibou děláme
Vtipné a praktické, ale také hodně „vymazlané“. Taková byla většina kuchyní, které poslali soutěžící do naší soutěže o kuchyně s nejlepšími nápady. Ukázalo se však také, že ne vždy šly chytré vychytávky ruku v ruce se základními pravidly pro zařizování kuchyní.
Porota se tak střetávala s různými ergonomickými i funkčními nešvary. „Na některých kuchyních je patrné nešťastné funkční řešení v základním řazení funkčních ploch, to znamená od lednice, přes dřez až po varné centrum," vysvětluje architekt Miroslav Stach ze studia Balance idea , jeden z členů poroty.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Vše by mělo být uspořádáno tak, aby po vyndání potravin z lednice navazoval dřez, kde se potraviny umyjí, pak se zpracují a následně se pokračuje k varnému centru k tepelnému zpracování potravin.
Vadily mu i další chyby. „Ačkoli mnohé kuchyně jsou poměrně velkorysé v prostoru, často je vidět velice malý pracovní prostor mezi varnou deskou a dřezem, zejména jde o kuchyně ve tvaru U, kde jsou podél stěny umisťovány jak dřez, tak i varná deska, a naproti je prakticky nevyužitá volná plocha. To člověka nutí neustále se otáčet, anebo tuto plochu vůbec nevyužívá,“ upozorňuje architekt Stach.
Nejlepší kuchyně
Porota nakonec vybrala z více než 100 účastníků tyto nejlepší:
1. Tereza Květoňová (návrh architekt Tomáš Petrášek).
„ Na kuchyni se mi líbí nápadité vyřešení zavěšené kovové policové konstrukce, do níž je integrována digestoř a skleněná stěna. Výsledkem je vzdušný prostor, který je sice fakticky dělen na funkční zóny, ale opticky zůstává jednotný,“ říká Petr Tschakert, ředitel Institutu bytového designu.
Porota ocenila i poměrně nízké finanční náklady a využité sériově vyráběných skříněk. Přesto kuchyně díky kvalitní pracovní desce a vtipnému použití „obyčejné“ digestoře působí až luxusním dojmem. Majitelka získává jako cenu luxusní čtyřdílnou sadu nádobí Silit Energy Red z patentovaného materiálu Silargen v hodnotě 9 299 korun.
2. Eva Hájíčková
„Kuchyň nabízí smělou pracovní plochu, dobře vyřešené úložné prostory a správně dimenzované osvětlení i zásuvky. Dobrým a vtipným nápadem je pokrytí prostoru mezi deskou a skříňkami vinylovou tapetou s motivem trávy. Poskytuje totiž tolik žádoucí variabilitu. Až se okouká, lze ji snadno vyměnit za jiný motiv nebo pouze chromatickou barvu. Splňuje tři kuchyňská E: ergonomická, efektní, ale zároveň vytříbeně estetická,“ hodnotí za porotu Petr Tschakert.
Majitelka získává sadu nádobí Silit, a to v provedení Lemon Green za 5 399 korun, která získala ocenění iF product design award.
3. Markéta Kyzlinková
Nika využitá po způsobu kuchyní typu side-by-side řeší úložné i pracovní prostory, usnadňuje práci v kuchyni.
Barový pult zde působí nenásilně, příjemně opticky odděluje kuchyňskou část od obývací. Vhodné zvolení materiálů na čelní plochy dvířek propojuje kuchyni s obývací částí. Odměnou za třetí místo je tlakový hrnec Silit (Sico-Silargen 4,5 l) za 5 399 korun.
4. Gabriela Onisková
„Oceňuji využití lišty s mobilními zásuvkami, protože právě zdroj proudu je u mnoha kuchyní naprostou slabinou a mnohé kuchařky se stále motají do prodlužovaček, pokud chtějí zapnout mixér. Stejně dobrým nápadem je využití tabulové barvy. Každý sklerotik tak velký vzkazovník jistě ocení,“ hodnotí Petr Tschakert. Cena: Pekáč se skleněnou poklicí Crazy Yellow Silit v ceně 3 849 Kč.
5. Marcela Lemfeldová
Není to kuchyň, kterou bych si sám pořídil, ale jestli se v ní majitelka cítí dobře, je vše v nejlepším pořádku. Pokud jde o funkční nápady, které mají být dalším čtenářům inspirací, pak kohoutek na vodu nad varným centrem zasluhuje opravdový potlesk,“ říká Petr Tschakert.
Cena: designová čajová konvice Bora za 2 499 Kč.
6. Eva Dědková
Kuchyně, která ukazuje, že méně bývá více. Na malém prostoru je dostatek pracovní plochy, i ve stísněném prostoru působí kuchyně lehce. Jídelní stůl za pár stokorun je návodem, jak se lze zařídit i s minimem peněz. Cena: designová čajová konvice Bora za 2 499 Kč.
7. Helena Bilarová (návrh Patrik Zamazal).
Kuchyni je věnován smělý prostor, velmi dobré jsou úložné prostory, včetně snídaňového koutku „za roletou“ a zejména promyšlený a zároveň skrytý průchod do spíže. Cena: elektrický mlýnek na koření za 1219 Kč.
8. Zdeněk Oudes
„Je velká škoda, že kuchyň sommeliéra byla vyfotografována s přehlídkou vypitých lahví, protože zbytečně odvádějí pozornost od vtipného nápadu. Kuchyň získala módní vintage look a při dotažení několika detailů by se její povrch snadno mohl stát inspirací pro sériovou výrobu,“ konstatuje Petr Tschakert.
Cena: elektrický mlýnek na koření za 1219 Kč.
9. Antonín Novotný
Řada chytrých nápadů, porota mimo jiné ocenila využití soklů při výrobě osvětlení, nápad s umístěním papírových utěrek či rozmístění jednotlivých pracovních zón.
Promyšlené použití různých doplňků dodalo kuchyni až luxusní charakter.
Cena: nerezové struhadlo Silit za 1219 Kč.
10. Adéla Neubauerová
Rekonstrukce kuchyně, která sice nešla po posledních trendech, ale využití hluboké niky na ukládání pánví i umístění dochucovadel do blízkosti varného centra je vtipné i praktické.
Cena: nerezové struhadlo Silit za 1219 Kč.
Kde se dělají chybyJedním z porotců byl i Petr Tschakert, ředitel Institutu bytové designu. Kde dělají lidí nejčastěji chyby při zařizování kuchyně? Ještě stále málo se řeší při výběru hlučnost vestavných spotřebičů včetně myčky a digestoře. V době, kdy jsou kuchyně většinou koncipovány jako součást obytného prostoru, je to však zásadní kritérium. Častou chybou bývá také umisťování varného nebo mycího centra do rohu nebo hned vedle vysoké skříňky. Obojí by mělo mít z obou stran dostatečný prostor jak pro odkládání, tak pro samotný pohyb. Když na to upozorňujeme v našich kurzech, jsou lidé nejdříve překvapeni, pak nám dávají za pravdu. Jak se kuchyně v posledních letech mění? |
Jedním z porotců byl i Petr Tschakert, ředitel Institutu bytové designu.
Kde dělají lidí nejčastěji chyby při zařizování kuchyně? Ze zkušenosti vím, že dokonce i solventnější lidé, pokud překročí rozpočet na plánovanou kuchyň, šetří většinou na pracovní desce. Výsledkem je drahá kuchyň s málo trvanlivou laminátovou deskou. Vždy je však lepší zvolit levnější značku korpusu (skříněk) a korunovat ji dobrou deskou z přírodního či umělého kamene nebo kompozitu. Nikdy naopak! Taková kuchyň déle slouží a v důsledku vlastně vypadá i jako mnohem dražší.
Ještě stále málo se řeší při výběru hlučnost vestavných spotřebičů včetně myčky a digestoře. V době, kdy jsou kuchyně většinou koncipovány jako součást obytného prostoru, je to však zásadní kritérium.
Častou chybou bývá také umisťování varného nebo mycího centra do rohu nebo hned vedle vysoké skříňky. Obojí by mělo mít z obou stran dostatečný prostor jak pro odkládání, tak pro samotný pohyb. Když na to upozorňujeme v našich kurzech, jsou lidé nejdříve překvapeni, pak nám dávají za pravdu.
Jak se kuchyně v posledních letech mění? Vzhled kuchyní se stále více přibližuje běžnému nábytku obytných místností. Zatímco před lety bývaly i na světových veletrzích představovány kuchyně výrazných barev, nyní jsou spíše decentní, abychom je lépe zvládali zakomponovat do zařízení zbytku bytu. Důvody jsou více méně sociologické, kuchyň už dávno není vyděleným pracovištěm, ale centrem domova. Na co lidé zapomínají? Na dostatečné osvětlení. To se však netýká jen kuchyně a její pracovní desky, ale i jídelního prostoru. A vlastně celého zbytku bytu. Na vině je jak paneláková výstavba, tak i současní developeři, kteří si stále myslí, že jedno centrální svítidlo na místnost a dvě zásuvky k životu stačí.
Porota soutěže:
Čtenářské kuchyně hodnotili Ing. Arch. Miroslav Stach, studio Balance idea, Mgr. Petr Tschakert, Institut bytového designu a zástupkyně redakce, Lenka Weberová a Alena Řezníčková.
Chyby podle architekta
Ukázalo se také, že ani kuchyně, které mají základní řazení pracovních zón v pořádku, nemusí zaujmout. Přesně podle hesla: neurazí, ale nenadchne. Většinou vznikly v kuchyňských studiích podle určité šablony, ale jsou velmi neosobní, nepoznáte, zda je to kuchyň pro dva nebo šestičlennou rodinu, zda rádi vaří nebo mají kuchyňskou část jako dekoraci pro omráčení návštěv.
Kuchyní navržených pro konkrétní prostor a potřeby bylo málo. Výjimkou byla například kuchyně se skrytou spíží (více zde ).
„Tato kuchyně, soudě podle velikosti a provedení, zřejmě patří k jedné z těch nejdražších v této soutěži. Na kuchyni bych vyzvedl zejména řešení spíže, které muselo být koncipováno od samého prvopočátku. Je na první pohled vidět, že se majitelé poradili s architektem a ne s pracovníkem kuchyňského studia, který už ve většině případů neřeší návaznost na další prostor,“ upozorňuje Miroslav Stach.
Kuchyň první Nepořádek tu nenajdete
Bydlíme už rok nedaleko Brna přímo uprostřed obce, v zrekonstruovaném domě s přístavbou. Naše kuchyň je součástí obývacího pokoje a jídelny, vyrobená z materiálu termopal s takzvanými 3D hranami, který je o něco málo levnější než lakovaná MDF, ale má být odolnější.
Pracovní deska máme z umělého kamene technistone v bílé barvě, horní skříňky a barový pult jsou z dubové dýhy mořené na barvu dřeva merbau s matnou lakovanou povrchovou úpravou. Stěna mezi pracovní deskou a horními skříňkami byla obložená sklem s bílým lakováním zespodu (lacobel), takže je zachována nazelenalá barva skla.
Lesklý materiál termopal je kombinovaný s dubovou dýhou mořenou na barvu dřeva merbau.
Nepořádek za dvířky
Protože úklid není středobodem našich životů, největší radost máme z niky, ve které je pracovní plocha s naším pracovním "nepořádkem". Dvířka niky jsou zasouvací, což pokládám za dobrou vychytávku, nepřekáží tak v průchodu v kuchyni, když se zrovna nika používá.
Uvnitř se našlo místo pro chlebník, topinkovač, kuchyňský robot, váhu a drobnosti potřebné k přípravě jídla a vaření. Ráno v rychlosti připravím svačiny dětem, snídani a když se nestihne uklidit, vše zavřu za dvířka - a hned je pořádek.
V nice je pod jednou z polic LED pásek s osvětlením, nechybí ani zásuvky k zapojení kuchyňských spotřebičů. Stejná podsvětlení jsou i pod horními skříňkami a pod barovým pultem. Hned vedle niky vpravo je lednice, nalevo vstup do spižírny s posuvnými dveřmi do pouzdra.
Hned vedle niky jsou posuvné dveře do spíže.
Barový pult oceňuji ze stejného praktického důvodu jako niku s dvířky: i když přijde nečekaná návštěva, kuchyň vždy vypadá uklizená, přestože to tak zrovna není.
Kuchyň sousedí s prosklenou zimní zahradou, odkud do ní proudí denní světlo. Nejen při umývání nádobí nám umožňuje skutečně utěšený výhled na tropické rostliny, kanárky, andulky a amadiny goldové, které chováme.
Markéta Kyzlinková
Kuchyň druhá Když zelená oživí bílou
Naše kuchyně je ztělesněním jednoduchosti, čistých linií, ale i praktičnosti. S přítelem rádi a často vaříme a pořádáme večeře pro přátele a rodinu, proto nám vyhovuje dostatek prostoru a uspořádání kuchyně tak, aby vše bylo po ruce a abychom si v ní nepřekáželi. Její propojení s jídelní a obývací částí nám umožňuje neustálý kontakt s hosty.
Mezi skříňky použila majitelka omyvatelnou vinylovou tapetu.
Kuchyně je dělaná na míru, uspořádání a praktickou část jsme řešili s architektem, barvy a tapeta vybírali sami. Dvířka kuchyně jsou v bílém lesku, pracovní plocha z bílého corianu.
Část ostrůvku a nábytkovou stěnu, za kterou je spíž, tvoří lesklý americký ořech, který společně s vinylovou tapetou s motivy trávy oživuje pro někoho sterilní bílou barvu.
Na levý konec ostrůvku jsme umístili panel, v němž je vedena elektřina. Vzhledem k tomu, že zásuvky a vypínače nebylo v této části kam umístit, považuji tohle řešení za praktické a zároveň oceňuji, že nijak neruší celkový dojem kuchyně.
Máme rádi přírodní barvy, hnědou, šedou a zelenou, ale zároveň také moderní provedení, které nám zajistily nejen použité materiály, ale také betonový strop, který končí nad jídelní částí.
Ve své kuchyni jsem ráda především za dostatek odkládací a pracovní plochy, která je jak kolem dřezu, tak na ostrůvku okolo indukční desky.
Velkou výhodu představuje také velký dřez a spíž. Ta naše není nijak přehnaně velká, ale úložného prostoru na nejrůznější spotřebiče a potraviny nabízí dostatek.
Na levý konec ostrůvku je umístěný panel, v němž je vedena elektřina.
Je schovaná za dvířky, takže nijak nenarušuje linii kuchyně, naopak s ní krásně splývá. Z kuchyně také vedou dveře na terasu a zahradu, což nám usnadňuje připravování pokrmů a obsluhování hostů v letních měsících, kdy často grilujeme.
S naší kuchyní jsme velice spokojeni, protože splňuje všechny naše požadavky, a to jak po praktické, tak designové stránce. Líbí se nám i tapeta, která je úžasným oživením interiéru a každého ihned zaujme.
Adéla Hájíčková
Kuchyň třetí Dvě kuchyně v jedné
Když jsem s architektem začal plánovat nový dům pro svoji rodinu, již od začátku bylo jasné, že celý náš život se odehrává především v kuchyni. Základní koncept kuchyně navrhla moje maminka, kdysi vystudovaná, ale praxi neprovozující bytová architektka.
Rozmístění pracovních ploch a spotřebičů stejně jako výběr vodovodních baterií a osvětlení už byla moje vlastní práce. Konstrukce a konečné provedení udělal dnes již můj kamarád a poctivý řemeslník Josef Samek.
Krycí desky skříní byly využity jako obklad na stěně kolem celé linky i pod oknem.
Základ kuchyně tvoří díly z IKEA. Ty jsem doplnil řadou vylepšení, například kompletním olištováním linky proti zatékání a pro snadnou údržbu. Mnoho dílů je upravených tak aby lépe splňovaly svůj účel, případně aby plnily funkci zcela jinou, než ke které byly určeny. Třeba soklové desky, které daly základ osvětlení celé kuchyně, nebo krycí desky skříní využité jako obklad na stěně kolem celé linky a pod oknem.
Nosnou myšlenkou je oddělení dvou pracovních ploch, které tak umožňují rozdělení kuchyně na teplou a studenou část. V praxi to funguje tak, že v části s barovým pultem se připravují pokrmy z již zpracovaných surovin, například snídaně, svačiny, saláty, a v druhé části se vaří, což znamená zpracování surových potravin jako je maso, ryby a drůbež.
To dodržujeme i ve chvíli, kdy se potraviny uchovávají, nechal jsem zabudovat dvě menší lednice nad sebe. Nemůže se tak stát, že náhodou vyteklá šťáva z kuřete kontaminuje již hotové jídlo uschované v lednici.
V zásuvkách jsou uložené přístroje, které se nepoužívají denně.
Vychytávky, na které je majitel pyšný: výsuvné zásuvky i "otvor" na papírové utěrky.
Zároveň jsou v kuchyni nainstalovány dva dřezy: malý je ve studené části kuchyně, přístupný z obou stran pultu. Používá se hlavně při výrobě nápojů a jako blízký zdroj vody při vaření. Velký slouží k umývání velkých kusů nádobí, hned vedle něho je zabudovaná myčka nádobí. Oba dřezy jsou vybaveny vysokou baterií s přepínáním na spršku, po straně nechybí dávkovače mýdla nebo saponátu.
Hned pod velkým dřezem byla umístěna velká elektricky ovládaná výsuvná zásuvka se sorterem na tříděný odpad. Stačí do něho "ťuknout" kolenem, hned se otevře a já mohu pohodlně třídit, i když mám ruce plné odpadků.Inspirací pro vybavení ve studené části kuchyně byl i článek na iDNES takže a ve druhém "nářezák".
Vzhledem k tomu, že rozšířená pracovní plocha studené části je v prostoru, bylo potřeba vyřešit elektrické zásuvky, což dnes umožňuje výsuvný modul tří zásuvek. "Vrcholem" je pro mě můj vlastní nápad, a to zásobník na maxi balení papírových kuchyňských utěrek, které se vytahují přímo z linky. Vzhledem k umístění otvoru jsou utěrky po ruce i u varné desky.
Velký dřez slouží v "teplé kuchyni", kromě jiného na mytí velkých kusů nádobí.
Pracovní plocha teplé části kuchyně je mezi varnou deskou a velkým dřezem. Hned za zády mám pečící troubu a mikrovlnku, takže při vaření nemusím pořád pobíhat. Za varnou deskou je umístěno termosklo, které chrání obklad před horkem a nečistotou. Sklo je posuvné, lze je zcela vyndat, takže veškerá špína na skle či za ním se dá velmi snadno umýt.
V kuchyni je důležité i osvětlení. To jsme nakonec vyřešili třemi řadami bodových světel, které se dají samostatně rozsvěcet a spolu se dvěma bodovými světly zabudovanými v digestoři zajišťují perfektní osvětlení celé kuchyně, zejména pracovních ploch. Podsvícení LED diodami v úrovni soklu je už jen třešnička na dortu.
Samostatné dveře v kuchyni jsou naprosto geniální, protože když přijedu s nákupem, tak rovnou z auta nosím nebo podávám všechny potraviny přímo do kuchyně. Zároveň se u nás v kuchyni nekupí odpadky, protože je tak snadné je vynést.
Dřevěná kantovka na podlaze je příjemným kontrastem k antracitovým lesklým skříňkám.
S kuchyní jsem naprosto spokojen. Bez zbytečného poletování mám vše po ruce, výsuvné skříně a zásuvky jsou přehledné a snadno se v nich udržuje pořádek. Oknem mám výhled do přírody a v létě se na parapetu okna krásně daří bylinkám. Nakonec když někdo přijde a obdivuje naši kuchyni, tak posledním pohlazením je mi cena, za kterou jsem ji pořídil, protože ta byla tak nízká, že mi to ani nikdo nevěří.
Antonín Novotný