Šikovné české firmy. Ekonadšencům pomohly dotace a solární boom
Ještě před několika lety to byla jen exotika pro ekoblázny. Dnes tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaické panely hýbou trhem se zdroji tepla a elektřiny. Pomohl jim růst cen energií, ale také dotace a solární boom. Těží z toho i řada šikovných českých firem, z nichž osm představujeme.
1. Valašský křemík
Rodinný firma Solartec patří k nejstarším výrobcům fotovoltaiky v Evropě.
Rožnov pod Radhoštěm je centrum lidových řemesel, ale i technického rozvoje. Tesla Rožnov hnala za socialismu kupředu elektrotechniku ve východním bloku. V roce 1989 zde začal vývoj solárních článků a lidé kolem nich v čele s Jaromírem Řehákem v roce 1993 založili firmu Solartec.
Je v rukou rodiny Řehákových, vyváží do Evropy a na Střední východ. Vyrábí solární články a panely i na zakázku pro architekty, navrhuje elektrárny, opravuje staré panely a vyrábí repliky pro systémy od zaniklých výrobců. Nyní rozvíjí fotovoltaický ohřev vody. "Věříme, že čistá energie může být běžnou součástí života a chytrá řešení mohou i dobře vypadat," shrnuje filozofii firmy Martin Hnídek.
2. Zahřeje vás vzduch
Ve společnosti Acond se zkušenosti předávají z generace na generaci. Vzduchová čerpadla firma dodává i do panelových domů.
Firma Acond je založená na 45letých zkušenostech Jiřího Hanuse staršího, který je předává svým dvěma synům. První tepelné čerpadlo si Jiří Hanus postavil sám pro sebe před 17 lety. Nyní patří rodinná firma Hanusových mezi největší dodavatele vzduchových tepelných čerpadel v Česku.
Veškerý výzkum, vývoj a výroba probíhají v Milevsku v jižních Čechách. Poptávka po tepelných čerpadlech pořád roste, hlavně u rodinných a panelových domů, proto firma právě dokončila novou výrobní halu. "První Zelená úsporám způsobila skokový nárůst prodejů. Tím se trochu vyzobala i poptávka budoucí a po ukončení následoval pokles. Naštěstí se tepelná čerpadla vyplatí i bez dotací a prodeje rostly i za finanční krize," hodnotí Jiří Hanus mladší.
3. Stoleté strojírny
Historie strojíren Bohdalice sahá až do roku 1907. Předchůdce začal s balením mléka, dnes firma vyrábí mimo jiné sluneční kolektory.
Už je to 107 let, co rodinná firma pana Langa začala v Bohdalicích u Vyškova s výrobou strojů pro mlékaře. Později záběr rozšířila na zpracování drůbeže a králíků. Do roku 1992 působila jako mechanizační závod podniku Xaverov Praha, po privatizaci vznikla firma s dnešním názvem. Výroba se zaměřila na zpracování nerezavějících a uhlíkových ocelí, výrobu nerezových stavebních prvků či balkonů pro paneláky.
V roce 2003 firma zahájila program Čistá energie, jenž zahrnul výrobu slunečních kolektorů a dříve i větrných elektráren. Později začala využívat a rozvíjet původně rakouskou technologii na solární kolektory. Strojírny jsou v českých rukou, kromě zázemí na Moravě mají pracoviště u Berouna. Kolektory dodávají do průmyslu i pro rodinné a bytové domy. Specialitou jsou fasádní solární systémy, které částečně dům zateplí, nebo kolektory atypických tvarů.
"Novinkou jsou systémy se solárním chlazením, teplo ze solárního systému se využívá k výrobě chladu," říká generální ředitel Dušan Ondrášek. Připravuje se výroba koncentračních solárních elektráren, jež produkují dvakrát více elektřiny než běžná fotovoltaika a navíc i využitelné teplo.
4. Designové teplo
Značka PZP z úpatí Orlických hor dokazuje, že i technika typu tepelných čerpadel může mít hezký progresivní design.
První tepelné čerpadlo ve firmě PZP Komplet vyrobili před 20 lety. Následoval rozvoj a rekonstrukce areálu v Dobrém u Dobrušky na úpatí Orlických hor. Zaměření se rozšířilo na další obory a od roku 2011 přešla tepelná čerpadla pod hlavičku PZP Heating.
V roce 2007 na sebe firma upozornila, když v soutěži Vynikající výrobek roku, pořádané Design centrem ČR, získala dvě ceny za design.
Vývoj a výroba tepelných čerpadel zůstává v Česku, letos se však PZP Heating stalo dceřinou společností německé firmy Kermi ze švýcarského koncernu AFG. Novinkou je ultratiché čerpadlo. "Je tak tiché, že se budete chodit přesvědčit, zda je v provozu," říká Lucie Kábrtová z PZP Heating.
5. Od koníčka k byznysu
Majitel firmy Regulus Pavel Kučera byl expert na plynové kotle. Postupně se však přeorientoval na své hobby, tepelná čerpadla a solární ohřev.
Konstruktér plynových kotlů Pavel Kučera byl u vývoje prvního českého kondenzačního plynového kotle, spolupracoval s firmami Protherm či Thermona. Na plynové kotle byla původně zaměřená i jeho firma Regulus. Od roku 1998 se začal zabývat solárními systémy a tepelnými čerpadly, jimž se věnoval už při studiích.
"Tato činnost vypadala zpočátku spíše jako hobby a jen nevýznamně doplňovala hlavní obchod. Nicméně časem tento obor začal nabývat na důležitosti a dnes je hlavním zaměřením naší firmy," říká Pavel Kučera. Sídlo firmy je v Praze, některé produkty včetně trubicových kolektorů se vyrábějí v liberecké dceřiné společnosti Ligas-CS.
6. Čerpadla na míru
Pro Nukleon není problém navrhnout systém vytápění tepelnými čerpadly ani v místech, kde je v zimě až -42 stupňů Celsia.
Do záběru třebíčské firmy Nukleon spadají tepelná čerpadla vzduch-voda, země-voda i hybridní typy kombinující třeba vzduch a vodu, výkony od kilowatt po megawatty, vytápění i ohřev vody, rodinné a bytové domy i sportoviště, hotely či haly.
Má široké portfolio výrobků, které montuje ze zahraničních součástek, vyvíjí a navrhuje speciální řešení pro konkrétní zakázky. Zaměřuje se i na využívání odpadního tepla nebo kombinace se solárními systémy. Její tepelná čerpadla využívá třeba zimní stadion v Třebíči, několik desítek bytových domů v oblasti Moskvy nebo hotely a rekonstruované bytové domy v Rakousku.
"Jako příklad konkrétní zakázky mohu uvést realizaci v Jamalskoněneckém autonomním okruhu Ruské federace, kde je venkovní výpočtová teplota -42 stupňů. Naší dodávkou bylo několik tepelných čerpadel vzduch-voda, speciálně upravených pro tyto extrémní podmínky v oblasti severské tundry," říká Robert Krainer z Nukleonu. Nově má firma v nabídce například tepelné čerpadlo vzduch-voda, které při venkovní teplotě až -15 stupňů ohřeje vodu na 63 stupňů.
7. Vakuum z Vysočiny
Kolektory Vacusol využívají technologii vyvinutou vědci přímo pro tuzemské klima. Firma je montuje i na fasády a na zahrady rodinných domů.
Počátkem 90. let minulého století zahájila Slovenská akademie věd projekt vývoje vakuového trubicového kolektoru, který je výrazně účinnější než plochý typ. Když se rozdělilo Československo, vývoj přešel do soukromé sféry. Výsledky výzkumu se dostaly do firmy VacuSol, založené v roce 1994. A ta začala vakuové kolektory vyrábět, přičemž většinu komponent nakupuje v Česku.
"Jsou speciálně konstruovány s využitím know-how akademie věd tak, aby měly maximální možnou účinnost i v našich nepříliš příznivých klimatických podmínkách," vysvětluje Luboš Vařejka z firmy VacuSol. Společnost sídlí v Dolní Rožínce na Vysočině.
Kromě dodávek v tuzemsku vyváží do několika evropských zemí. Na kontě má přes 500 projektů ohřevu v rodinných domech, zaměřuje se i na paneláky. Kromě nejrozšířenějšího umístění na šikmé střechy firma montuje kolektory i na ploché střechy, fasády i zahrady.
Výhodou umístění na zeď je, že se na kolektoru nedrží sníh. Umístění na zahradě zase umožňuje pohodlné smetení sněhu, na kolektory uložené na speciální konstrukci však musí být dost místa. Problém nejsou ani atypické instalace třeba na domech s nevhodnou orientací či se složitě tvarovanou střechou.
8. Když dráty zrají v sudě
Tepelná čerpadla TC Mach mají moderní i rustikální vzhled a jsou plná inovací.
Manželé Machovi z Moravského Krumlova se kolem alternativních zdrojů elektřiny a úsporných zařízení pohybují od roku 1995. Stanislav Mach se už v té době zajímal o tepelná čerpadla. Nejdříve je odebíral od zahraničních výrobců, ale nebyl spokojený se servisem.
"Jeho první vyrobené a funkční tepelné čerpadlo vlastní značky Mach bylo instalováno v našem rodinném domě. A odtud byl jen kousek cesty k tomu, aby je začal dodávat zákazníkům," vypráví Barbora Machová. Stanislav Mach je majitelem rodinné firmy, jeho žena ředitelkou. Vše se vyrábí v Moravském Krumlově. Konstruktér Mach rád vymýšlí inovace.
Příkladem je umístění nádrže rovnou do čerpadla, aby se zmenšil prostor pro instalaci, efektivní systém odtávání zbytkovým teplem u čerpadel vzduch-voda nebo hybridní čerpadlo, které si umí brát teplo i ze solárního systému. Jeden typ čerpadla umístil i do sudu, což se hodí třeba na chalupu. Nyní Machovi dokončují projekt pro energeticky nezávislé domy odpojené od plynu i elektrické sítě.