Home Kuchyňské Spotřebiče Co se starou kuchyní? Vyměnit nebo zrenovovat

Co se starou kuchyní? Vyměnit nebo zrenovovat

Umakart, odřená pracovní deska, poškrábaná dvířka, roztrhaný úklidový papír v policích, přeplněné zásuvky, ale přesto nedostatek úložného prostoru... Pokud vaše kuchyňská linka vypadá takhle, je na čase pořídit si novou. Nebo tu starou alespoň zrekonstruovat, což by mělo vyjít levněji.

Avšak nemusí - záleží především na volbě materiálů a vnitřního vybavení skříněk a zásuvek. „Náklady na rekonstrukci odhaduji podle její náročnosti od tří do pěti tisíc korun za běžný metr,“ říká Pavel Dobiáš, ředitel společnosti HEI.

Petr Shromáždil z firmy Hanák nábytek ze zkušenosti dodává, že zákazníci si mnohdy rekonstrukci pro vysoké náklady rozmyslí a raději naspoří peníze a pořídí si novou linku. „Jedna oprava totiž většinou vyvolává další,“ tvrdí.

Dvířka jsou na lince to nejdražší Jedním ze způsobů, jak rychle změnit tvář kuchyňské linky, je výměna dvířek. Jejich materiál vybírejte nejen podle vkusu, ale také podle toho, zda máte malé děti nebo třeba domácí zvíře. Ti totiž mohou méně odolný materiál lehce poničit.

Také je dobré sladit linku barevně s interiérem kuchyně, případně s ostatními místnostmi, zvláště je-li kuchyň spojená s obývákem.

„Chce-li někdo rekonstruovat linku jen výměnou předních dvířek, doporučuji vyměnit rovnou celé skříňky, protože dvířka jsou na skříňce vždy to nejdražší,“ říká Irena Vaňková, obchodní ředitelka společnosti KORYNA nábytek.

„Mohlo by se stát, že vyměníte dvířka, ale korpus ne - a po několika letech linka doslouží a budete muset dokupovat korpusy ke dvířkům, což bude nákladné.“

Pokud je linka už hodně stará, může se stát, že k ní nebudou nové díly k sehnání. Pak nezbude než si je nechat udělat na míru, což se výrazně prodraží.

Nic neriskujete, když stará dvířka jen oživíte samolepicí omyvatelnou fólií, kterou je možné zakoupit v každém obchodním centru pro kutily.

K dostání jsou jednobarevné fólie v matném a lesklém provedení, imitace dřeva, mramoru, korku, kůže či dlaždic. Z role se jednoduše odměří potřebná délka, sloupne se zadní papírová strana a fólie se nalepí. Pokud se vám do lepení nechce, můžete dvířka natřít nebo nastříkat vhodnou barvou.

Když desku, tak i dřez Nejvíce zabrat dostává v kuchyni pracovní deska. „Výměna staré desky za laminátovou dřevotřískovou znamená asi nejnižší náklady,“ soudí Irena Vaňková. Dá se pořídit již za necelou tisícikorunu za běžný metr.

Pokud budete chtít lepší materiál - dřevo, nerezový plech či umělý nebo přírodní kámen - budete si muset ještě alespoň tři tisíce přidat. Nejdražší jsou pak směsi přírodních materiálů a akrylu, které stojí mezi 12 000 a 18 000 korun za metr čtvereční.

Je pravda, že tady se investice do kvality vyplatí, protože třeba desky z přírodní žuly mají životnost 300 let. Také pracovní desku je možné jen polepit fólií nebo natřít, ale je to velice krátkodobé řešení.

Vyměňovat pracovní desku, aniž byste si přitom pořídili i nový dřez, to by snad ani nešlo. Na trhu jsou v současné době dřezy z různých materiálů a v mnoha tvarech. Klasické jsou ty nerezové a také kameninové - vyrobené ze směsi drcených kamenů a plastu.

Máte-li možnost a prostor, pořiďte si rovnou dřez s odkapávačem nebo dvojdřez. Nejlevnější jednoduché dřezy koupíte za 1500 korun, nejdražší stojí i 15 000 korun.

Dejte skříňkám obsah Obyčejné otvírací skříňky s policemi, zásuvky s plastovými pořadači, hrnce do sebe správně složené jako puzzle. Tak to už může být minulost. Při rekonstrukci můžete vyměnit i vnitřní vybavení skříněk, ovšem pokud se vám to vyplatí, protože náklady neúměrně vzrostou - o stokoruny, ale třeba i tisíce.

Montáž různých drátěných závěsných polic a držáků, výsuvných a výklopných košů nebo otočných karuselů není složitá a udělá ze staré linky moderní.

Klasickou spíž, pokud ji máte mimo kuchyňskou linku, můžete nahradit vysokou potravinovou skříní s drátěnými koši různé hloubky. Stačí pak jen zatáhnout a vyjede jeden či více košů v plné hloubce, takže máte o všem přehled. Ceny potravinových skříní začínají na 5000 korun.

Kutilství je na chatu Ke kuchyňské lince na kovových nožkách je možné nechat dovyrobit sokl nebo další zásuvky. Stejně tak je možné rozšířit si pracovní či jídelní plochu o barový pult nebo další část linky s úložnými prostory.

Takové rozšiřování je zakázkou na míru, které se nemusí vyplatit. Stejně jako přemisťování jednotlivých částí linky, kdy je nutné přesunout i rozvody vody, plynu, elektřiny a odpadu. Na instalace, zejména elektřiny, je potřeba myslet také při koupi nových, energeticky náročnějších spotřebičů.

Celkovou rekonstrukci kuchyňské linky je proto lepší nechat na odborníkovi. Pomohou s ní i kuchyňská studia či architekti, s řemeslnými pracemi pak elektrikáři, obkladači, podlaháři, instalatéři. „Rozhodně se při větších úpravách vyplatí pozvat odbornou firmu, i proto, že má daleko více zkušeností a také potřebné nástroje,“ radí Martina Procházková ze zákaznického centra firmy Nadop. „Kutilství je lepší si nechat na chatu.“

Jak vyřešit centimetry v kuchyni

1. Nadiktujte svou představu
Uspořádání skladovacích, pracovních, mycích a varných částí kuchyňské linky, pokud ji zadáváte kuchyňskému studiu nebo třeba truhláři k výrobě, si určete podle svých potřeb. Vždyť vám bude sloužit dlouhá léta. Všechny rozměry a vzdálenosti si nechte upravit podle velikosti kuchyně a vaší postavy.

2. Neohýbejte se zbytečně
Pracovní deska by pro středně vysoké lidi měla být ve výšce 90 až 95 centimetrů od země. Správná výška se pozná tak, že pracovní plocha, na níž připravujete jídlo, je pět až deset centimetrů pod ohnutou paží. Při práci by se páteř neměla ohýbat víc než o 20 stupňů. Optimální hloubka pracovní plochy se neustále zvětšuje, z dřívějších 60 na dnešních 75 až 80 centimetrů.

3. Varná deska dál od dřezu
Varná deska by neměla být v rohu, ale minimálně 20 až 30 centimetrů od konce pracovní desky, stejně jako dřez. Mezi varnou deskou a dřezem by měl být prostor alespoň 80 až 120 centimetrů. Plynový sporák nikdy nemá stát vedle dveří ani pod oknem, protože průvan by mohl plamen uhasit. Vzdálenost mezi sporákem a odsavačem par má být 65 centimetrů u elektrické varné desky, u plynové 68 centimetrů a více.

4. Nevybírejte hluboké skříňky
Horní skříňky linky by neměly být vyšší než 190 centimetrů, aby byly dostupné bez použití schůdků a věci se z nich dobře vyndávaly. Pokud je máte vyšší, můžete si pořídit speciální vnitřní drátěný program, na němž si veškerý obsah skříňky přitáhnete nejen ven, ale zároveň i dolů. Hloubka otevřených polic a horních skříněk by měla být jen 15 až 30 centimetrů, aby na všechny uložené věci bylo dobře vidět.

5. Nechte kolem volný prostor
Důležité je také místo před kuchyňskou linkou - nejlepší je alespoň metr. U nízko položených dvířek trouby sporáku je nutný manipulační prostor kolem 120 centimetrů, u zásuvkové spodní skříňky alespoň 140 centimetrů. Pro průchod kolem jídelního stolu budete potřebovat 120 až 150 centimetrů.

Jak vyřešit centimetry v kuchyni

1. Nadiktujte svou představu Uspořádání skladovacích, pracovních, mycích a varných částí kuchyňské linky, pokud ji zadáváte kuchyňskému studiu nebo třeba truhláři k výrobě, si určete podle svých potřeb. Vždyť vám bude sloužit dlouhá léta. Všechny rozměry a vzdálenosti si nechte upravit podle velikosti kuchyně a vaší postavy.

2. Neohýbejte se zbytečně Pracovní deska by pro středně vysoké lidi měla být ve výšce 90 až 95 centimetrů od země. Správná výška se pozná tak, že pracovní plocha, na níž připravujete jídlo, je pět až deset centimetrů pod ohnutou paží. Při práci by se páteř neměla ohýbat víc než o 20 stupňů. Optimální hloubka pracovní plochy se neustále zvětšuje, z dřívějších 60 na dnešních 75 až 80 centimetrů.

3. Varná deska dál od dřezu Varná deska by neměla být v rohu, ale minimálně 20 až 30 centimetrů od konce pracovní desky, stejně jako dřez. Mezi varnou deskou a dřezem by měl být prostor alespoň 80 až 120 centimetrů. Plynový sporák nikdy nemá stát vedle dveří ani pod oknem, protože průvan by mohl plamen uhasit. Vzdálenost mezi sporákem a odsavačem par má být 65 centimetrů u elektrické varné desky, u plynové 68 centimetrů a více.

4. Nevybírejte hluboké skříňky Horní skříňky linky by neměly být vyšší než 190 centimetrů, aby byly dostupné bez použití schůdků a věci se z nich dobře vyndávaly. Pokud je máte vyšší, můžete si pořídit speciální vnitřní drátěný program, na němž si veškerý obsah skříňky přitáhnete nejen ven, ale zároveň i dolů. Hloubka otevřených polic a horních skříněk by měla být jen 15 až 30 centimetrů, aby na všechny uložené věci bylo dobře vidět.

5. Nechte kolem volný prostor Důležité je také místo před kuchyňskou linkou - nejlepší je alespoň metr. U nízko položených dvířek trouby sporáku je nutný manipulační prostor kolem 120 centimetrů, u zásuvkové spodní skříňky alespoň 140 centimetrů. Pro průchod kolem jídelního stolu budete potřebovat 120 až 150 centimetrů.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!