Home Koupelnové Spotřebiče Vybíráme ideální kombinace pro koupelnu plnou barev

Vybíráme ideální kombinace pro koupelnu plnou barev

Touha většiny investorů stavějících rodinný dům po úzkém sepětí s přírodou se odráží v módních trendech preferujících přírodní materiály. Vedle originálních přírodních materiálů v moderní koupelně najdeme také jejich věrné napodobeniny na ucelených designových řadách dlažeb a obkladů nebo na podlahovém PVC.

Možnosti barevného ztvárnění koupelny jsou však mnohem širší a díky kreativním designérům společností produkujících obklady a dlažby lze zcela bez nadsázky říci, že fantazii se meze nekladou.

Vzpomínáte si ještě na keramické kachlíky standardizované velikosti s více či méně infantilními vzory, na které se stávaly před stavebninami fronty? Tenkrát bylo jediným cílem prostě obkladačky dostat – co na tom, že vzorek zrovna neodpovídal představám stavebníků – k uniformní bílé barvě sanity se hodilo takřka všechno.

Dnes je situace naprosto opačná – dostanete cokoli, mnohem větší problém je umět si vybrat. A platí to nejen o materiálu či formátu, ale i o barvách.

Barvy přírody Využití pravých přírodních materiálů – nejčastěji kamene a dřeva – v koupelně je finančně náročnější a ryzí praktikové budou těmto materiálům vytýkat jejich slabiny. Mezi ně patří například náročnější povrchová úprava, horší čistitelnost a údržba a v případě dřeva také sklon k postupné degradaci.

Jejich zastánci budou naopak argumentovat jejich vysokou estetickou hodnotou a originalitou přírody přinášející do interiéru neopakovatelnou atmosféru a doslova další dimenzi. V luxusních koupelnách movitějších investorů se proto setkáme s pravými přírodními kameny, nejčastěji s mramorem nebo odolnější žulou, výjimečně s travertinem.

Základní barevnost kamene příjemně oživuje a zdobí nepravidelná kresba, která se liší podle jeho druhu a místa těžby. Velmi oblíbené jsou narůžovělé, červené nebo hnědavé mramory se světlým žilkováním, které působí elegantně a současně vyzařují energii sytých barev. Ačkoliv žuly nabízejí většinou temné a studené odstíny antracitové, modré nebo zelené, oblíbené jsou především světlejší odstíny teplých barev.

Dalším, donedávna nemyslitelným materiálem, se kterým se dnes v moderní koupelně setkáváme zcela běžně, je dřevo. Každou koupelnu spolehlivě proteplí, zútulní a v souladu s posledními trendy ji pocitově přiblíží obytnému prostoru. Mezi vhodné, a tedy odolnější druhy patří teple a sytě hnědý teak, příjemně načervenalá afzélie doussie nebo světlounká, jemná a velmi odolná hevea neboli kaučukovník.

Dřevo se nejlépe vyjímá obklopeno příbuznými odstíny: sytě hnědé pásky překrásně vyniknou na kontrastním světlém pozadí lomené bílé, slonové kosti nebo bílé kávy, naopak světlé dřevo rozzáří tmavě šedou až antracitovou dlažbu. Temně hnědým dřevinám jako ipe nebo wenge bude slušet studenější neutrální pozadí v jemné pískové a béžovošedé barvě.

Barevný odstín dřeva použitý na podlaze, nábytku nebo zařizovacích předmětech by měl nejen ladit s ostatním vybavením, ale jeho tmavost musí respektovat velikost prostoru. Do malých koupelen volíme zásadně světlejší dřeva, která je opticky prostorově nezmenší a pocitově nezatíží, tmavá sytá dřeva naopak účinně zútulní rozlehlou koupelnu.

Jasné tóny moderny V moderní koupelně reflektující aktuální trendy hrají barvy zcela zásadní roli. Nejenže opticky korigují nepříznivé proporce a nepravidelnosti místnosti, ale především zásadně určují její celkovou atmosféru. V koupelně na prahu třetího tisíciletí nás překvapí barvy odvážné, netradiční, jasné a o to více efektní.

Mezi nejoblíbenější patří krvavě červená, zářivě oranžová, vínová, temně fialová i světle fialková, lahvově zelená, barva hořké čokolády nebo avantgardní černá. Jejich sytost a jas vyniká nejlépe na lesklém povrchu, který designeři často zvýrazňují jemným plastickým reliéfem.

Barevné obklady často dekorují a oživují tenké listely z nerezového či hliníkového kovu. Vyznívají sice poněkud chladně, ale výborně korespondují s chromovanými bateriemi, koupelnovými doplňky, monturou svítidel nebo topným žebříkem. Jejich studenou krásu zvýrazní také všechny syté teplé tóny, nejlépe vyniknou v kontrastu černé a antracitové.

Při výběru tmavých odstínů však buďme velmi opatrní. Výrazné a syté barvy překrásně vyniknou ve větších koupelnách, kde bychom jim přesto měli vymezit pouze jasně definované plochy – například sokl za závěsným WC, prostor kolem umývadla, obklad vany, maximálně pak jednu celou stěnu, která se stane ústředním motivem celého interiéru a vytváří zajímavé pozadí pro zavěšené skříňky a koupelnové doplňky včetně textilu.

Naopak v malých koupelnách mohou tmavé barvy napáchat nenapravitelné škody, neboť prostor opticky výrazně zmenšují a na citlivější povahy může průměrně velká koupelna s tmavým obkladem působit až stísněným dojmem.

Kromě toho obzvlášť lesklé tmavé povrchy nemilosrdně zvýrazňují každou, i sebemenší zaschlou kapičku vody, jejíž konturu podtrhne vodní kámen. Zatímco světlé povrchy jsou choulostivé především na znečištěnou vodu, tmavé a obzvláště černé obklady po zaschnutí nepříjemně zdůrazní i zcela čisté kapky.

Pokud v koupelně toužíme po výrazně tmavém a navíc ještě lesklém akcentu, zásadně se vyhněme blízkosti vodních zdrojů – umývadlu, sprchovému koutu i vaně. Nositelkami barev na stěnách však nemusí být zdaleka jen standardní keramické obkladačky.

Zajímavým konkurentem posledních let jim jsou obklady skleněné a na oblibě získává také speciální cementová stěrka vytvářející na rozdíl od obkladů z dílců atraktivní celistvý a bezesparý povrch. Barvy v moderní koupelně najdeme nejen na keramice a koupelnovém textilu, jak tomu bylo donedávna, ale nově i na koupelnovém nábytku a doplňcích. Velmi působivá jsou barevná umývadla ze skla, popřípadě z umělého kamene.

Retro styl s patinou Obzvlášť u konzervativních investorů zůstává stále velmi oblíbený nadčasový retro-styl čerpající inspiraci z více či méně vzdálené minulosti. Elegantní interiéry využívají decentní barevnosti lomených barev a jemných světlých tónů. Noblesu a lehce “zakouřený“ charakter jim dodává příměs šedé, která barvy příjemně tlumí a dodává jim patinu.

Barvy s ní působí jako zanesené jemným prachovým pelem a hned tak se nám “neokoukají“. Jejich nenápadnost a jemnost jsou zárukou nadčasové krásy a důvodem trvalé obliby tohoto stylu. Mezi nejčastěji volené odstíny patří lomená bílá, slonová kost, barva bílé kávy a všechny odstíny béžové, kterým sluší vzájemná kombinace v interiéru komponovaném tzv. “tón v tónu“.

Romantická duše zvolí velmi jemnou kombinaci několika různých odstínů bílé, které společně vyznívají velmi harmonicky. Nejenže působí lehounce, svěže a čistě, ale současně prostor opticky prosvětlují a rozšiřují. Bílá jako symbol čistoty ke koupelně neodmyslitelně patří a otevírá široké pole působnosti všem ostatním barvám, které s ní vytvoří vždy nový, a přesto působivý tandem.

Útulnost a teplo dodá bílé koupelně sytě mořené dřevo nábytku a doplňků, naopak lesk a chladnou eleganci přinesou do interiéru kovy. Lesklý chrom koupelnu doslova rozsvítí, broušený nerez ji decentně doplní. Originalitu a noblesu bílé barvě dodají žluté kovy uplatněné na mosazných koupelnových doplňcích nebo masivní řezbou zdobeném zlaceném rámu zrcadla.

Křehkou krásu, ženskost a vtip vnese do bílé koupelny barevné sklo v jemných pastelových tónech – překrásně vyznívá meruňková, fialková, růžová nebo tyrkysová. Výhodou bílé koupelny je možnost budoucích změn vzhledu i stylu pomocí výměny několika doplňků a koupelnového textilu, tedy při minimálních finančních nákladech.

Minimalismus Minimalismus – jak už sám jeho název napovídá – preferuje jednoduchost až strohost v každém směru. Dociluje jí pomocí prostých tvarů, čistých linií a uměřené barevnosti. Vybavení koupelny včetně nábytku a doplňků omezuje na nezbytně nutné minimum. Pečlivě tvarované a geniálně jednoduché tvary zařizovacích předmětů pak nechává vynikat na uměřeném pozadí, které k sobě nestrhne pozornost.

Oblíbené jsou především decentní neutrální tóny: smetanová, písková, šedobéžová, šedomodrá nebo antracitová. Tyto jemné a “nebarevné“ odstíny se velmi dobře kombinují s ostatními materiály – především studenými kovy a světlým přírodním dřevem. Detail do jednobarevných ploch sebevědomě vnáší zajímavý strukturální povrch keramických obkladů, popřípadě zajímavě komponovaný spárořez.

Hru s rozměry, rytmem a měřítkem jednotlivých obkladových prvků zvýrazní o odstín světlejší nebo tmavší spárovací hmota, která větším plochám kromě kontrastu dodá také jasný rastr a řád.

Jasné a pestré barvy se v tomto interiéru vyskytují pouze velmi střídmě – větší jednobarevné plošné celky a funkční zóny jemně propojuje tenká barevná listela. K neutrálním jemným odstínům se nejlépe hodí kontrastní neředěné barvy: červená, vínová nebo oranžová, které vnesou do koupelny vtip a vzruch.

Jemná elegance Moderní koupelna konzervativních uživatelů nachází oblibu v příjemných, zpravidla teplých barvách, které kombinuje tón v tónu. Módní, elegantní a nadčasově krásné jsou kombinace všech odstínů hnědé: od smetanové a barvy bílé kávy, přes kaštanovou, zrzavou až po temně hnědou hořké čokolády i téměř černou barvu kávy.

Široká škála béžových odstínů výborně zjemní kontrast mezi čistě bílou barvou zařizovacích předmětů a sytě mořeným dřevem nábytku a doplňků. Odstupňované odstíny jedné barvy vždy zajímavě prokreslují prostor a dodávají mu hloubku.

Hnědé odstíny zjemní a proteplí elegantní vínová, fialová nebo růžová. Na těchto jemných “ženských“ barvách lze postavit zcela svébytnou barevnou kompozici. Světlounká béžová s nádechem růžové vytvoří neutrální a přívětivý prostor pro dramatickou hru sytější růžové, světle fialkové, akcentované vínovými nebo temně fialovými detaily. Čistě a studeně bílé zařizovací předměty se na tomto pozadí doslova rozzáří.

Další oblíbenou barvou, která působí čistě, svěže a současně není příliš pocitově studená, je zelená. U této barvy je však nutné velmi opatrně zvolit vhodný odstín. Do koupelny se dobře hodí jasně trávově zelená a všechny od ní odvozené světlejší odstíny, pastelově zelená tlumená příměsí šedé, decentně lahvově zelená nebo zelenomodrá barva moře.

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!