Pračka, která pere i suší. A ještě topí
Usušit rychle svetřík nebo džíny, když venku prší, nemusí být jednoduché, zvlášť když nevlastníme sušičku. Proto výrobci přišli s unikátním nápadem - pračkou s vytahovací sušicí deskou.
Otvory v perforované horní části pračky může totiž vycházet teplý vzduch, který lze nastavit na teplotu odpovídající materiálu prádla. Stejně tak lze zvolit délku sušení.
Pokud potřebujete větší plochu na sušení, stačí vysunout spodní díl desky. "Jen pozor, je třeba jej vysunout úplně, protože otvory jsou udělány tak, aby vzduch mohl přes obě desky stoupat nahoru, při částečném vysunutí by mohlo dojít k jejich uzavření,“ upozorňuje Milan Landa, produktový manažer společnosti Electrolux.
Pračka Calima (své jméno získala po teplém větru, který přichází z horké Afriky) s výsuvnou deskou je zatím na trhu jediná.
Výsuvná sušicí deska je ideální pro vlnu
Je určena zejména pro sušení jemného prádla a oblečení z kašmíru a vlny, které se doporučuje sušit položené nejlépe na rovné ploše. Zvládne však i džíny.
Pračka se svou spotřebou energie řadí mezi výrobky A+, má až 1 200 otáček a je vybavena řadou funkcí včetně Time manageru, kterým lze určit délku doby praní nebo množstevní automatiku.
Díky ní pračka odebere pouze tolik vody, kolik je potřeba na dané množství prádla. Není tedy nutné využít celou kapacitu bubnu, který je určen až na šest kilogramů.
Teplotu i čas sušení lze snadno nastavit
"V posledních nepříliš teplotně příjemných dnech ji mohli ocenit i ti, kteří mají chladnější koupelny, protože v nich může příjemně přitopit,“ říká Milan Landa.
Doporučená cena je 17 490 korun, ale většina prodejců dnes tyto ceny nedodržuje – nabízí nižší.
Co umí invertor v pračce
V květnu přišla i další novinka v oblasti praní. Společnost Panasonic poprvé vstoupila na evropský trh s novou řadou energeticky úsporných praček.
Značka, kterou znají spíše milovníci elektroniky, však vyrábí pračky pro japonský trh již téměř 60 let. Její prémiový model NA-16VX1 byl certifikován na standard A -20 %, má tak o 20 procent nižší spotřebu energie než běžné výrobky třídy A. Navíc nabízí nulový příkon v pohotovostním, tzv. stand-by režimu.
Nové pračky si vystačí se 44 litry vody
Pračky Panasonic využívají technologii Inverter, která řídí otáčky bubnu podle množství prádla. Při praní by se totiž prádlo mělo v bubnu rovnoměrně točit a padat z nejvyššího bodu.
U malého množství však působí otáčky natolik odstředivě, že se prádlo přilepí k okrajům bubnu a nikam nepadá. Naopak pokud je prádla příliš, pouze se neefektivně otáčí. Senzory a nová technologie optimalizují počet otáček podle množství prádla.
Kvalitě praní a zkrácení pracího procesu napomáhá i využití unikátní funkce 3D Tumble Wash. Prádlo se tak pohybuje do všech stran (3D pohyb) - nahoru, dolů, dopředu i dozadu. Kratším časem praní se výrazně šetří spotřeba elektrické energie.
Sprchová tryska kropí prádlo v širokém úhlu, docílí se tak lepšího účinku praní i máchání
Využitím unikátní funkce 3D Tumble Wash se prádlo pohybuje do všech stran
Pračky také mají prací buben nakloněný o 10°, proto vystačí s menším množstvím vody. "Nové pračky Panasonic spotřebují asi 44 litrů vody na jednu várku prádla,“ tvrdí Miroslav Záhorec, produktový manažer pro velkou bílou techniku Panasonic.