Home Koupelnové Spotřebiče Skvělá rekonstrukce malé koupelny: z 60. let jste rázem v roce 2015

Skvělá rekonstrukce malé koupelny: z 60. let jste rázem v roce 2015

Staré umakartové jádro nemusí být tím nejhorším, co vás při rekonstrukci koupelny potká. I ve starých cihlových domech najdete „smutné příběhy“. V tomto případě se musel mladý pár a stavební firma v padesát let starém cihlovém domě vypořádat s řadou nečekaných překvapení.

Původní majitelé, starší manželský pár, do interiéru bytu za desítky let, kdy zde žili, investovali minimum. Většina zařizovacích předmětů tak zůstala původní, a to včetně vany, umyvadla, karmy či obkladů v koupelně.

Další majitelé byt jen několik let pronajímali, takže mladý pár stál před jednoduchým rozhodnutím: bez totální rekonstrukce to nepůjde. Původní představa výrazného zvětšení prostoru pro hygienu se sice nezdařila, přesto se však podařilo dispozici upravit tak, aby se do koupelny vešel i sprchový kout.

Původní koupelna - vana, karma i umyvadlo a také obkladačky sloužily v koupelně téměř 50 let.

Asi před 25 lety přibyly na WC tehdy oblíbené obkladačky Erika.

Další zásadní změnou bylo přesunutí karmy, která zásobuje teplou vodou i kuchyni, z koupelny na WC. Dům má sice ústřední vytápění, původní projekt však řešil ohřev teplé vody pomocí karmy. A tak to zůstalo ve většině bytů v domě dodnes.

Na dostatečně velký bojler místo ani po rekonstrukci nezbylo, proto volba padla na takzvanou turbo karmu s nuceným odtahem spalin komínem na střechu (byt je naštěstí v posledním patře domu).

Turbo karma Immergas je nezávislá na přívodu spalovacího vzduchu z vnitřního prostoru. Nebyl proto problém umístit ji i do tak malého prostoru, jaký představuje toaleta. Nevýhoda? Vyšší pořizovací cena spotřebiče a samozřejmě montáž nové spalinové cesty.

Pruh mozaiky probíhá ze stěny sprchového koutu, přes podlahu a pokračuje na stěně nad vanou.

Kde vzít prostor

Architekt Miroslav Stach ze studia Balance idea , které připravilo projekt rekonstrukce celého bytu, se u první varianty návrhu přikláněl k vytvoření samostatné toalety a malé koupelny s vanou a umyvadlem.

Do třetího malého prostoru získaného posunutím příčky v kuchyni a uzavřeného dveřmi umístili architekti pračku a sušičku. Tato technická koupelna by posloužila i pro ukládání kbelíků, vysavače a dalších úklidových pomůcek.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

“Jenže my jsme si moc přáli sprchový kout, hodně sportujeme, a když přijdete po třech hodinách unavení z kola, in-line bruslí nebo tenisu, je sprcha prostě ideální. Kvůli dětem, s nimiž počítáme, jsme zase chtěli vanu,“ vysvětluje majitelka důvody, proč se nakonec rozhodli pro rozšíření koupelny právě ve prospěch sprchového koutu. Pro jeho uzavření v nice se šířkou 120 cm použili dveře Brilliant od Ravaku, díky absenci rámů působí zcela nenápadně.

Architekt Stach proto upravil projekt: vestavná pračka se přemístila do kuchyně, sušička přijde do skříně v předsíni, kde je pro ni připraveno místo, odvětrání i zásuvka ve zdi. “Bohužel, kompromisům se u rekonstrukce lze vyhnout jen málokdy,“ říká architekt Stach.

I tak však prostor určený pro novou koupelnu a WC nebyl nijak velký. Aby se opticky zvětšil, zvolili majitelé lesklé bílé obklady ve formátu 20 × 60 cm z řady Unicolor, které doplnila antracitová dlažba Rock 60 × 60 cm a mozaika 2,5 × 2,5 cm z řady Unicolor, vše RAKO. Kromě optického zvětšení představují bílé obklady také nadčasové řešení, „barvičky“ do koupelny vnesou snadno ručníky a další doplňky.

Mozaika Unicolor 2,5 × 2,5 cm (RAKO) probíhá celou koupelnou, byť se to nezdá, šíře pruhu je všude stejná.

„Mile nás překvapil návrh designéra Pavla Nováka z Creative shopu značky RAKO, který nám navrhl zajímavou kombinaci mozaiky a velkoformátových dlaždic, rozmluvil nám původně plánovanou mozaiku 5 × 5 centimetrů. Menší vypadá rohodně lépe,“ říká majitelka.

Pro lesklý povrch se investoři rozhodli i v případě závěsné skříňky s umyvadlem od tuzemské firmy Dřevojas a na míru vyrobených dvířek na toaletě, za nimiž se skrývá turbo karma Immergas s hloubkou pouhých 25 cm. Také bílá skříňka Petit s umývátkem na WC (Jika) má lesklé provedení (nechybí zde baterie s bidetovou sprškou od Hansgrohe).

V celém bytě pak majitelé zvolili vyšší typ dveří, které opticky pomáhají zvětšit výsledný dojem z prostoru, výšku 210 cm už Sapeli nabízí běžně bez doplatku. Dveře Elegant mají takzvanou klima úpravu, která je chrání před vlhkem. Hliníkové lišty chrání hrany dveřního křídla, což při otevření působí luxusním dojmem. Mechanické poškození hran je vyloučeno.

Ve sprchovém koutu (80 × 120 cm) byla použita podomítková termostatická baterie Hansgrohe a hlavová sprcha od téhož výrobce. Dveře z kaleného skla jsou od Ravaku.

Bezpečnost a pohodlí

Právě i s ohledem na plánovanou rodinu volili mladí majitelé do sprchového koutu termostatickou baterii Hansgrohe v podomítkovém provedení. Vyčnívá do prostoru jen necelých osm centimetrů (běžná sprchová baterie kolem 13 až 15 cm), teplotu vody si u ní nastavíte podle potřeby, je vhodná i pro kombinaci s karmou. Vanová baterie je také podomítková, ale už bez termostatu.

V sprchovém koutu je pro větší komfort použita jak ruční, tak hlavová sprcha. „Přání majitelů mít podomítkové baterie si vyžádalo dostatečnou tloušťku příček, aby bylo možné použít iBox Universal s hloubkou osm centimetrů, do něhož se instaluje tělo baterie,“ říká Michal Šulík z fimy Sios Servis, která prováděla rekonstrukci.

„Na druhé straně v cihlovém domě jsme si mohli dovolit odtokový žlábek místo sprchové vaničky, protože bylo možné kanalizační odbočku umístit tak, aby se odtok dostal níž, to třeba v panelových domech jde jen výjimečně,“ doplňuje Michal Šulík.

K umývátku byla vybrána baterie s bidetovou sprškou.

Vyšší stropy dovolily také bez problémů použít sádrokartonový podhled, do něhož byla zapuštěna světla. Bez podhledu by se v tomto případě stavební firma neobešla, při posunutí příček se totiž objevil jeden hodně nepříjemný problém: rozdíl ve stropech (a také v podlaze) byl totiž kolem čtyř centimetrů.

Další nepříjemnost představovala i kvalita některých příček, po sejmutí obkladů se totiž ukázalo, že stavbaři tehdy na nenosné příčky použili i zbytky cihel, trubky vedly místy, kde by je nikdo nečekal.

V koupelně nenajdete otopný žebřík, ale ani původní radiátor. „Otopné žebříky nemám ráda, dali jsme přednost podlahovému topení, které nám vyhovuje mnohem víc,“ prozrazuje majitelka.

Kapotované provedení klozetu Laufen Pro usnadňuje úklid.

Rekonstrukce koupelny netrvala týden, byla součástí celkové rekonstrukce. „Nevěřím firmám, které tvrdí, že to zvládnou za sedm dní. I když použijete Ytong na nové příčky, s novými rozvody a obklady musíte počítat, že to určitou dobu potrvá. Dvacet let se rekonstrukcím věnuji a vím, že kvalitní práci uspěchat nelze,“ tvrdí Michal Šulík.

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!