Podle čeho vybírat vanovou zástěnu: úzké jsou leda na dekoraci
Sprchování ve vaně je realitou v řadě domácností, kde není místo pro samostatný sprchový kout. Bez vanové zástěny však může hrozit menší potopa v koupelně, igelitové závěsy už patří minulosti.
Vanové zástěny lze umístit takřka na každou vanu včetně asymetrických a rohových. K těmto dvěma typům nabízejí výrobci speciálně designované zástěny. K ostatním stačí vybrat si některou z nepřeberného množství typů univerzálních zástěn.
U starších typů plechových van si jen dejte pozor na rovnost lemu, mívají jej občas trochu jinak vytvarovaný a zástěna pak nemusí dokonale těsnit. Montáž zástěny zvládne každý, důležitá je pouze rovná zeď bez oblíbených nik, výklenků, případně reliéfních obkladů nebo bombat.
Vanová zástěna Brilliant se skládá ze dvou částí, pevná má tloušťku skla 8 mm, pohyblivá 6 mm.
Skládat, nebo ne?
Takřka u všech výrobců se setkáte s vanovými zástěnami skládacími nebo pevnými. Každý z těchto typů má své výhody. Skládací zástěny jsou umístěny v rámu a opatřeny jedním či více svislými profily (podle toho mluvíme o dvou, tří až například pětidílných zástěnách).
Výhodou skládacích zástěn je jejich skladnost, protože tuto "harmoniku" snadno složíte až na zeď a nebude vám bránit ve vstupu do vany či při údržbě okrajů vany. Ale pozor!
"Málokdo bere v úvahu umístění vodovodní baterie, případně tvar své vany. Takový ergonomický prolis pro hlavu, podhlavník nebo vodovodní baterie mohou úspěšně zabránit úplnému složení zástěny. Běžně v místě, kde má vana širší ploché dno a kolmé stěny, je umístěný sifon, tam se instaluje zástěna. Jenže když si chcete pořídit vanovou zástěnu typu harmonika, na čelní zeď u sprchovacího místa už nepatří žádné poličky ani vodovodní baterie, protože byste zástěnu nemohli složit až ke stěně," upozorňuje Denisa Čarná z firmy Ravak.
Nevhodně umístěná otočná vanová zástěna.
Rizikové místo otočných zástěn, kde zatéká voda.
Neopominutelnou výhodou však zůstává fakt, že skládací zástěna pokryje větší plochu kolem vany, takže sprchování je komfortnější. Za větší pohodlí ale zaplatíte pravděpodobně ztíženou čistitelností, protože oproti jednoduchým pevným zástěnám budete při údržbě narážet na rám a množství profilů, kolem nichž se rády usazují nečistoty.
Bez rámu, zato s elegancí
Snadnou údržbu převracejí ve svůj prospěch zástěny bezrámové. Odpovědní výrobci sprchových koutů a van je dělají z minimálně šestimilimetrového bezpečnostního skla.
"Bezrámové zástěny jsou v současnosti v trendu díky jejich nadčasové eleganci a stylové čistotě," říká Kryštof Nosál, designér, který se výrazně věnuje právě koupelnovému vybavení.
Při nákupu skleněné zástěny si ověřte, zdali bylo sklo opatřeno nějakou ochrannou vrstvou. Největší český výrobce koupelnového vybavení skleněné zástěny prodává už s nanesenou patentovanou technologií AntiCalc, která sklo chrání proti usazování vodního kamene. Stačí jej tak pouze průběžně udržovat k tomu určeným přípravkem AntiCalc Conditioner.
Bezrámové zástěny mohou být ke zdi uchyceny buď napevno, a to kovovými držáky, nebo svislým profilem. Někteří výrobci nabízejí i otočný sloupek s rozsahem až 180°. Při pořízení otočného sloupku si však dejte pozor, abyste víc neprodělali než vydělali. Rozmyslete si, zdali jsou podmínky kolem vaší vany takové, abyste otočný sloupek skutečně využili.
České koupelny často bojují s nedostatkem místa, a tak se stává, že hned vedle vany bývá umístěno umyvadlo a z druhé strany, ve vaně, může zástěna narážet na baterii, poličku nebo jiné vybavení. Těsnost pak není dokonalá a dochází k následnému zatékání vody ven z vany a usazování nečistot. Z praktického záměru se stane slabé místo celé koupelny.
Ideální zástěna by měla dosáhnout výšky standardního sprchového koutu, která je 190 cm.
Koupelnová matematika
Délka průměrné vany začíná na 150 cm, nejčastěji se však pohybuje kolem 160 až 170 cm. Pohodlný vstup do vany, který vám zbude vedle zástěny, by měl být široký nejméně 70 cm.
"Pokud si tedy pořizujete vanu kolem 150 centimetrů, není příliš praktické kombinovat ji s pevnou zástěnou. Ta, aby mohla plnit svou funkci a zabraňovat rozstřiku vody, by měla mít šířku nejméně 80 cm, cokoli kratšího je spíš dekorace," dodává Denisa Čarná.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Při výběru zástěn se setkáte i s jejich rozdílnými výškami, které kolísají mezi 133 cm až 140 cm, luxusní provedení mívají 150 cm. Průměrná vana je hluboká 40 až 45 cm.
Kombinací těchto údajů tedy odhadnete, na jakou výslednou výšku se dostanete se svou novou zástěnou a zda vám bude vyhovovat vzhledem k vaší postavě.
Ideální je dosáhnout výšky standardního sprchového koutu, který mívá 190 cm.
Jak si vybrat v obchodě
Při nákupu dejte raději přednost koupelnovým studiím, kde získáte větší poradenský servis než v hobbymarketech. Pokud však přesto zvolíte druhou možnost, rozhodujte se v kategoriích: materiál výplní, rámy, mohutnost konstrukce. U výplní se setkáte s plastem, nebo se sklem. Výplně z umělé hmoty jsou lehčí, mohou být provedené v různých typech povrchových úprav, využívají se nejvíce u skládacích zástěn typu harmonika.
Protože jsou lehčí a často se využívají na vícedílné zástěny, celý výrobek z plastu bývá zároveň i "křehčí". Pokud v obchodě vidíte zástěnu, která se už při svém vystavení bortí směrem dolů a jakoby se láme ve spojích směrem k zemi, vyberte si raději jiný výrobek.
Celkově pevnější jsou skleněné zástěny, které jsou těžší a masivnější. Sklo má zároveň výhodu v snazší čistitelnosti, ať už pro dostupnou povrchovou úpravu AntiCalc nebo pro menší množství svislých profilů, jejichž absence čištění přirozeně usnadňuje.
Speciální vanová zástěna k asymetrické vaně Rosa
U rámů se setkáte převážně se dvěma variantami povrchových úprav. Nejoblíbenější, ale zároveň náchylné na poškození, jsou klasické bílé vanové zástěny. Bílá se hodí k vaně, dá vyniknout i barevným obkladům, avšak při používání si musíte dát pozor na mechanické poškození (prstýnky a podobně), případně na čistidla obsahující abraziva. Barva se snadno poškrábe a škrábance se následně nepříjemně zvýrazní zanesenou špínou.
"Zákazníci u nás čím dál častěji volí nejodolnější úpravu s označením satin. Je to kovově matný povrch, který se hodí k zařizovacím předmětům takřka do každé koupelny. Jeho výhodou je, že se opravdu nepoškrábe," tvrdí Markéta Dvořáčková, obchodní ředitelka sítě prodejen MK RAKO.
Vanové zástěny proto vybírejte u stabilních značek na trhu, které vám zajistí možnost poradenství i případný reklamační servis. Pozornost věnujte i tvaru vany: ta, v níž se chcete i sprchovat, by měla mít širší ploché dno a stěny vany by se měly blížit co nejvíce úhlu 90°stupňů. Sprchování bude pohodlnější i bezpečnější.