Nový trend v kuchyních: dejte jídlo v igelitovém sáčku do parní trouby
Skvěle vařit lze i v igelitových sáčcích. Přesněji vakuovacích. Kuchařská metoda sous vide neboli "ve vakuu", která tyto sáčky využívá, přitahovala na veletrhu IFA v Berlíně profesionální kuchaře i laickou veřejnost. Stačilo ucítit skvělou vůni…
Parní trouby si už své pevné postavení v kuchyních vydobyly, teď si však mohou získat další zájemce. Na stánku společnosti AEG se totiž na veletrhu poprvé představila kombinace parní trouby a "vakuovačky".
V zásuvce pod troubou si kuchaři připravili potraviny do vakuovací fólie, z níž se vysaje dokonale vzduch. Následně byl "balíček" s již ochucenou potravinou vložen do trouby a pak už stačilo jen navolit příslušný recept nebo teplotu.
Po otevření sáčku se kolem kuchařů rozlinula vůně, jež lákala procházející návštěvníky, neomylně stáčeli své kroky k předváděcímu pultu.
Na veletrhu IFA v Berlíně nadchnula metoda sous vide ženy i muže, chutné jídlo zajímá prostě všechny.
Přitom příprava v troubě je velmi jednoduchá: pro pokrmy je potřeba teplota přibližně od 45 do 95 °C, nejčastěji se vaří pouze kolem 60 °C, záleží však na typu potraviny i požadovaném receptu, od pár minut až třeba 72 hodin. Je to tedy kombinace takzvaného pomalého vaření a parní trouby.
"Tato metoda není novinka, byla objevena už v roce 1960 americkými a francouzskými inženýry, původně jako konzervační metoda při velkovýrobě jídla. V roku 1974 již však převzal francouzský kuchař Geoges Pralus v restauraci Troisgos, která už šest let předtím byla oceněna třemi hvězdičkami Michelin," vysvětluje historii metody Antonín Bradáč, šéfkuchař Central - Eastern Europe ze společnosti Electrolux.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
V luxusních restauracích metodu sous vide dnes využívají běžně. V Berlíně byl však poprvé představen spotřebič - kombinace trouby a vakuovací přihrádky - AEG ProCombi Sous Vide - určený do běžných domácností, ovšem s profesionálními parametry.
Hlavní výhody nové přípravy jídel? Antonín Bradáč klade na první místo vynikající chuťové vlastnosti zpracované potraviny. "Maso budete mít obzvlášť měkké a šťavnaté, ztráta hmotnosti nebude vyšší než deset procent, zatímco při klasické přípravě přijdete až o 40 procent," vypočítává přednosti metody sous vide.
Maso bude dokonale stejnoměrně propečené, vyšší bude i kvalita pokrmu. Tímto způsobem lze připravit nejen maso a ryby, ale také zeleninu či dokonce dezerty.
V parní troubě lze připravovat metodou sous vide jakékoliv pokrmy.
Chybí vám kůrčička na mase? "Po uvaření ve vakuu je maso stále zapotřebí opéct. Ovšem je potřeba to udělat už jen co nejrychleji, při opravdu vysoké teplotě, abychom povrch pouze zkaramelizovali, ale už dál nepokračovali v propékání masa uvnitř," radí zkušený kuchař s řadou mezinárodních cen.
Na německém trhu se AEG ProCombi Sous Vide objevilo už letos, na českém se počítá s uvedením počátkem roku 2014. Ti, kteří se vaření věnují hodně, možná již znají třeba hrnec SousVide Supreme, který někomu vzhledem připomíná větší pekárnu chleba. I ten však potřebuje vakuovačku. Jsou to však další dva přístroje do domácnosti. Chválu na metodu sous vide najdete už i na českém blogu "pana Cuketky".