Home Koupelnové Spotřebiče Jak přivést světlo do koupelny

Jak přivést světlo do koupelny

Každé místnosti sluší denní světlo a koupelna není výjimka. Jenže najdete pramálo takových, které mají vlastní okno standardní velikosti. Drtivá většina jsou větší či menší komůrky odkázané na elektřinu. Co s tím, páni architekti, když rekonstruujete byt?

Co radí architekti?

ing. arch. David Hromada „Okno v koupelně je důležité ze tří důvodů: především kvůli větrání, za druhé kvůli dennímu světlu. Pro člověka hraje důležitou roli i vizuální kontakt s venkovním okolím, zvlášť, když mu okno nabídne výhled do přírody. Světlo do koupelny ve starším domě vyřeší světlovod, jenž lze použít v každém patře. V paneláku tenhle způsob však realizovat nemůžeme, do koupelny se „přivede světlo“ jinak. Obvykle to řeším sádrokartonovým podhledem: stropu snížený asi o 15 centimetrů se osadí bodovými světly. Dá se udělat i falešný světlík - do stropu se zapustí větší skleněná výplň, která prosvícením působí jako stropní okno.“

arch. Dieter Borchardt, ateliér Borchardt a partner „Koupelna bez okna nemá mít pouze jedno centrální stropní světlo. To osvětlí celou místnost stejně a v kombinaci s obklady vyvolá chladnou atmosféru. Doporučujeme více svítidel (žárovky 15 až 25 W s teplým světlem) umístěných podle potřeb a možností. U zrcadla má být světlo intenzívnější, ale vyplatí se vysvítit zajímavé detaily: krásné umyvadlo, zajímavou dekoraci. Když nasvítíte sprchu nebo vanu, vytvoří se intimní atmosféra. Svítidla je šikovné umístit v různé výšce, u stropu i u podlahy. Záleží, co chcete vypíchnout. Místa, která neoplývají krásou (například kouty), ponechte v šeru.“

arch. Luděk Křenek, ateliér Albatros „Světlo do koupelny bez oken řeším obvykle dvěma typy svítidel: na strop základní osvětlení s rovnoměrnou intenzitou, které dává rozptýlené světlo, plus další intenzivní zdroj osvětlení k zrcadlu, umyvadlu apod. Například bodovky nebo svítidla do kapes přímo pod zrcadlo. To se v místě kapes vypískuje a tudíž je průsvitné.“

arch. Radka Zedníková, ateliér oooox „Světlovody nepoužívám ani nepatřím k přívržencům luxfer. Elegantnější a jednodušší mi připadá řešení, které jsme několikrát použili pro koupelnu za ložnicí: pod stropem jsme nechali probourat horizontální okénko. Výška od země zaručuje soukromí, a dovnitř vniká dost světla, aby se za dne nemuselo v koupelně svítit. V jednom půdním bytě, kde z technických důvodů koupelna musela být uprostřed, jsme ve zdech nechali svislé průzory, kudy proudí denní světlo z pokoje.“

Jiné způsoby, jak „donést“ do koupelny bez oken denní světlo: postavit jednu stěnu, obrácenou k oknu pokoje, ze skleněných či plastových tvárnic (luxfer). Propustí dost světla, a přitom zaručují soukromí při očistě.

Další fígle pro osvícení: světlá výmalba a obklady, velká zrcadla, jimiž se násobí světlo lamp, podsvícená zrcadla a koupelnový nábytek.

Další informace k panelové koupelně najdete v Living Koupelna 1/2006

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!