Home Kuchyňské Spotřebiče Dobré osvětlení rozzáří byt a nezkazí vaše oči

Dobré osvětlení rozzáří byt a nezkazí vaše oči

Návrh osvětlení patří mezi jeden ze základních nástrojů architekta, který mu pomocí hry světla a stínu pomáhá s modelací prostoru a optickou korekcí jeho nevhodných rozměrů. Samotná osvětlovací tělesa, jejich rozmístění, tvar, typ světleného zdroje a design pak udávají celkovou atmosféru místnosti.

Abychom dokázali umělým osvětlením správně reagovat na proměnlivé světlené poměry a široké spektrum činností, měl by být jeho návrh maximálně variabilní.

V místnostech s minimální světlou výškou, kde nelze vestavět sádrokartonový podhled pro zapuštěná svítidla, jsou nástropní svítidla jedinou vhodnou volbou. Měla by být maximálně plochá, aby dojem nízkého stropu zbytečně nezesilovala. Kromě toho malá výška stínidla působí velmi elegantně a vhodně zapadá do nevelkého prostoru.

U rozlehlejších místností s nízkým stropem můžeme z nástropních svítidel vytvářet ucelené kompozice. Do obdélné místnosti instalujeme na strop dvě svítidla na střed podélné osy, ve čtvercovém prostoru podpoříme jeho půdorys centrální čtveřicí světel. V členitější místnosti je vhodné osvětlit každou jednotlivou funkční zónu (například obývací, jídelní i kuchyňskou) samostatně.

Pokud výrobce nabízí ucelenou designovou řadu svítidel několika velikostí s odstupňovaným světleným výkonem, nebojme se z ní použít v jednom prostoru více typů. Budou si spolu dobře rozumět a my získáme kromě zajímavého interiérového prvku možnost citlivě definovat požadovaný světlený výkon. Vhodně navržené nástropní svítidlo pak osvětlí celou místnost rovnoměrně měkkým světlem bez ostrých stínů a tmavých koutů.

Preferujme vždy kvalitní svítidla se skleněným stínidlem z trojvrstvého opálového skla, které dostatečně kryje zdroj světla a rovnoměrně ho rozptyluje všemi směry. Naopak se vyvarujme svítidel, která nezakrývají světelný zdroj, takže z některých úhlů ho můžeme zahlédnout spolu s vnitřní – zpravidla nehezkou – konstrukcí svítidla.

Zavěšené lustry V místnostech s vysokými stropy by nástropní svítidlo působilo nepatřičně, vysoko nad hlavami obyvatel se “ztrácelo“ a nezajistilo by potřebnou světlenou hladinu ani pro základní provoz. Lustr zavěšený na řetězu či přímo tenkém průsvitném kabelu vysokou místnost vhodně opticky zaplní a především sníží.

Lidské oko při vstupu do místnosti určí její výšku podle spodního okraje zavěšeného lustru, ovšem pokud má přiměřenou velikost odpovídající rozměrům osvětlovaného prostoru. Moderní verze víceramenných lustrů především italské provenience modifikují klasické dekorativní tvarosloví na jednoduché a čisté linie z ručně foukaného skla.

Funkci klasického lustru dobře zastane například monumentální koule, jejíž obrys tvoří dekorativně poloprůsvitná změť z tenkého drátku. Jemnou hrou světel a stínů nás potěší svítidla s bílými plastovými stínidly rafinovaně skládaná do plastických artefaktů. Také moderní svítidla s jednoduchými plastovými stínidly válcovitého tvaru v jasných zářivých barvách dokáží navzdory lehkosti a transparenci oživit i rozlehlejší prostory.

Zajímavou a hravou variantu nabízí kompozice tří, pěti nebo sedmi drobných svítidel zavěšených v různé výšce na půdoryse soustředných kruhů. Bílá stínidla budou nadčasově krásná, ale můžeme ve skupině libovolně míchat barevná stínidla a vytvářet tak světelně-barevné kompozice přímo na míru konkrétnímu prostoru.

Vestavěná svítidla Zabudovaná svítidla včetně podhledových výborně doplňují čistý moderní až puristický styl. Ačkoliv interiér zalévají dostatečným množstvím světla, zůstávají velmi nenápadná a v některých  případech takřka neviditelná. Podhledová svítidla budou slušet přiměřeně vysokým místnostem, kterým nezpůsobí újmu instalace sádrokartonového podhledu.

Ten vytvoří výrobcem požadovaný technický prostor pro osvětlovací tělesa včetně přívodních kabelů. Nejčastěji se s nimi setkáme v koupelnách a na toaletách, kde se zpravidla jedná o halogenová svítidla s vlastním transformátorem. Nevhodně zvolené typy svítidel s úzkým osvětlovacím kuželem a předimenzovaným světelným výkonem však vedou ke vzniku nežádoucích světlených kontrastů, ostrých stínů a tmavých koutů. V moderních domech se zabudovaná svítidla dostávají ke slovu také v ostatních místnostech: kuchyni, obytném prostoru, v chodbách, šatnách i ložnicích. Mohou mít různé typy světlených zdrojů, velikost, výkon, úzký či široký osvětlovací kužel, případně možnost regulace směru i výkonu světelného toku. Přísný a jasný řád do místnosti vnesou čtvercová svítidla uspořádaná do přehledných skupin v ortogonálním systému.

V rozlehlejším prostoru vypadají zajímavě výraznější centrální svítidla doplněná menšími po obvodu místnosti. Naopak svítidla s kulatým rámečkem jsou ideální pro kompozici soustředných kruhů nebo nepravidelnou organickou skupinu  navrženou podle lokální potřebné hladiny světla. Vestavěnými svítidly můžeme také osvětlit a zvýraznit komunikační osy ve větších multifunkčních prostorech.

Osvětlovací rampy Rampy nabízejí uspokojivé dodatečné řešení osvětlení v místnostech a prostorech, kde máme k dispozici pouze jediný vývod elektrického kabelu v nevhodném místě. Různě dlouhé a libovolně tvarovatelné rampy nám pomohou přivést světlo i do těch částí místnosti, kterou bychom jinak neměli možnost dostatečně osvětlit.

Vzhledem ke svému lineárnímu charakteru podtrhují eleganci úzkých a dlouhých prostorů, chodeb nebo schodiště. Výborně dokáží akcentovat také lineární kusy nábytku: sestavu vestavěných šatních skříní, vitrínu pro rodinnou sbírku umění nebo rozsáhlou knihovnu svým akcentním světlem příjemně oživí.

Ve schodišťovém prostoru nám osvětlovací rampa respektující výstupní čáru optimálně nasvětlí celý jeho prostor včetně lokálního zvýraznění různých dekorací, obrazů a výklenků. Také v podkroví nám umožní jemně a nenápadně rozsvítit všechny tmavé kouty navzdory mnoha nepravidelnostem v podhledu a složitým průnikům střešních rovin. Výběrem a zajímavou kombinací několika typů svítidel v rámci jediné rampy potěšíme naše ratolesti originálním osvětlením dětského pokoje.

Nástěnná svítidla Nástěnná svítidla nacházejí v obytném interiéru velmi široké uplatnění. Jako doplněk nástropních centrálních svítidel je najdeme v prostorech s příliš nízkou světlou výškou. Nástěnná svítidla vypadají vždy lépe, pokud jich je v jednom prostoru použito více. Díky jednotnému designu se opticky vzájemně propojí a znásobí tak výsledný dojem a estetický účinek.

V lineárních prostorech chodeb s rytmicky se střídajícími okny nebo obrazy proto neváhejme osadit celou řadu nástěnných světel vytvářejících ve výsledku zajímavou světlenou linii. Obzvlášť v chodbách s vyšším stropem nám nástěnná a současně dekorativní svítidla pomohou opticky vytvořit nový horizont uměle a příznivě snižující vysoký či nepravidelně tvarovaný strop.

Mezi nástěnná svítidla můžeme zařadit také speciální osvětlení obrazů a uměleckých děl, které přirozeně podtrhne jejich krásu. Stejně jako jsou nástěnná svítidla schopná podtrhnout horizontalitu prostoru, pomohou nám zvýraznit i jeho vertikalitu, která dodává prostoru velkorysost a noblesu. Obzvlášť zajímavě se proto budou vyjímat na širším pilastru, komínovém tělese nebo štítové zdi dvouúrovňové haly.

Osvětlení spíše pro dekoraci Stolní a stojací lampy zpravidla slouží k vytvoření intimní světlené atmosféry, jsou univerzálně použitelné také na čtení a v neposlední řadě významně stylově “dokreslují“ interiér. Nejlépe vypadají kompozice svítidel stejného designu nebo alespoň stylu. Nepřeberné množství tvarů, velikostí a materiálů svítidel umožňuje zvolit vhodné řešení v libovolném stylu. Soudobý interiér obvykle doplňují jednoduchá a tvarově čistá svítidla kombinující nerezový kov s bílým opálovým sklem. V moderním interiéru nacházejí uplatnění i méně obvyklé způsoby dekorativního osvětlení. Již několik let stoupá obliba osvětleného nábytku. Drobná akcentní svítidla zabudovaná přímo do nábytkových polic najdeme v kuchyňských rampách, regálech obývacích sestav, v knihovnách, vitrínách nebo šatních skříních. Další variantou dekorativního osvětlení jsou různá světelná dekorativní tělesa-objekty, ať už vložené do nábytku nebo zavěšené ze stropu a volně plovoucí prostorem.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!