Home Koupelnové Spotřebiče Zajímavá baterie ozdobí vaší koupelnu

Zajímavá baterie ozdobí vaší koupelnu

Na vodovodní baterie se již dávno přestalo pohlížet jen optikou jejich funkčnosti, i když ta je stále nejdůležitější. Kupující si dnes vybírá i podle zajímavého designu.

Pokud patříte k příznivcům starých tradičních interiérů, potom sáhněte po retro designu. Zachování všech nejmodernějších technologií je přitom samozřejmostí.

Lze si však koupit i neobvyklé, někdy až výstřední tvary. Že nepotřebujete nic zvláštního? Pak zvolte klasiku, a ani tak nebudete mít doma nic fádního.

Všechny baterie se obvykle nabízejí ve dvou roztečích – 150 nebo 100 milimetrů. Vybírat si lze i z mnoha povrchových úprav, nejčastěji se nabízí chrom, matný chrom a nikl. „In“ je ocel.

U baterií v retro stylu se často setkáte s antickým bronzem či zlatem. Výjimkou nejsou ani barvy imitující třeba kámen.

Podle použití koupíte armatury umyvadlové, vanové, sprchové, bidetové a dřezové.

Kohoutek, nebo páka? Dalším důležitým kritériem pro výběr armatur je způsob použití. Výrobci nabízejí baterie kohoutkové, pákové a bezdotykové.

Standardně se dnes používá pákový mechanismus. „Páky mohou mít nejrůznější tvary, takže se setkáte třeba se širokou páčkou nebo jenom tyčkou,“ říká Andrea Ondrejová, která se zabývá navrhováním koupelen. „A mohou být i z mnoha materiálů, od chromu přes plast, sklo až po dřevo.“

Uvnitř baterie je teplá a studená voda smíchávána v takzvané kartuši. „Její průměr určuje množství vody, která jí proteče,“ vysvětluje Rastislav Bizub ze společnosti Aqua Trade, která se zabývá prodejem vodovodních baterií mnoha výrobců.

„Standardně se montují kartuše s průměrem 35 milimetrů. K dostání jsou ale i průměry 40 a 50 milimetrů.“ Množství vody lze u pákových baterií regulovat také omezovačem. Díky tomu pak při zvednutí páčky do obvyklé polohy dosáhne jen polovičního průtoku a naplno poteče až v krajní poloze.

Najde se však i mnoho lidí, kteří stále ještě dávají přednost klasické kohoutkové baterii. Kohoutky se, stejně jako páky, vyrábějí v nejrůznějších tvarech a z mnoha materiálů. Naopak pro domácnosti jsou v Česku zatím hodně neobvyklou variantou baterie bezdotykové.

Vodu pustíte pouhým přiblížením rukou k čidlu. Když ruce dáte pryč, voda se za okamžik zastaví. Někdo však prodlevu může považovat za plýtvání vodou. Baterie nefungují na elektřinu, ale na tužkové baterie.

Termostatické baterie jsou úsporné Pokud kromě funkčnosti a designu kladete důraz také na ekonomickou a ekologickou stránku, pak si pořiďte baterie termostatické. Přinášejí hned několik výhod – úspornost, bezpečnost a komfort.

„Jejich základní funkcí je automatická regulace teploty vody, neboť baterie velice přesně upravuje poměr horké a studené vody tak, aby výstupní teplota odpovídala hodnotě nastavené na pravém ovladači,“ popisuje Rastislav Bizub.

„Reaguje na změny tlaku i teploty vody v přívodním potrubí a okamžitě je vyrovnává. Během pouhých dvou sekund tak nastaví požadovanou teplotu či kompenzuje výkyvy parametrů vody na přívodním potrubí.“ V případě, že se dodávka studené vody přeruší, baterie sama ihned uzavře i vodu horkou, a tím zabrání nebezpečí opaření.

Maximální hodnota teplé vody na přívodu nesmí přesáhnout 90 stupňů, přičemž doporučená teplota je maximálně 65 stupňů. Obvykle však baterie umožňují nastavení teploty vody od 15 do 50 stupňů. Ty nejlevnější baterie pořídíte již za několik set korun.

Počítejte však s tím, že jejich kvalita nebude nejvyšší a budete je muset vyměnit dříve než některý z kvalitnějších výrobků. Ceny termostatických baterií začínají na 3500 či 4000 korun. Designové novinky mohou přijít i na desetitisíce.

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!