Větší dlaždice: trend, který interiérům sluší
Do módy přišly velkoformátové dlaždice. Nejenže v interiéru lépe vypadají, ale také většinou nestojí víc než ty klasické, menší. Dražší bývají jen dekorační prvky - například rozety - které podlahu z velkých dlaždic ozvláštní.
Pamatujete čtvercové dlaždice deset na deset centimetrů? Že jste měli v koupelně patnáct na patnáct? Ale větší nejspíše nebyly. Velké formáty jsou totiž trendem až poslední doby a v moderních interiérech nejsou výjimkou dlažby o rozměrech 40 x 40, ale i obdélníkové 30 x 60 centimetrů. Jejich obliba stoupá hlavně proto, že údržba je jednodušší. Je totiž potřeba méně spár, v nichž by se držely nečistoty a plísně. Pokládání větších dlaždic je také mnohem snazší a jde řemeslníkům lépe od ruky. Není třeba se bát, že za větší formáty zaplatíte více peněz. „Některé ze sérií dlaždic stojí ve velkém i menším formátu stejně,“ říká produkt manažer značky RAKO Petr Machoň. „Ceny se u obojího pohybují od 350 do 450 korun za metr čtvereční.“ Dlaždicím s velkým formátem nejvíce sluší neutrální barevné tóny, jako jsou třeba odstíny antracit, slonová kost, přírodní kámen nebo pálené cihly. Z nich je možné vytvořit podlahu v celém interiéru, nebo jen v jednotlivých menších místnostech, třeba v koupelně, kde potom vynikne zařízení například z nerezu a skla.
Rozety oživí každou podlahu K velkoformátovým dlaždicím se výborně hodí takzvané rozety - dekorační prvky složené z více kusů. „Dlaždice ve formátu 40 x 40 centimetrů, které imitují cihelnou dlažbu, skvěle doplňuje rozeta s ornamentálními motivy,“ doporučuje Markéta Staňková z prodejny MK - Centrum české keramiky. „Velké dlaždice v designu přírodního kamene zase ladí s rozetou s odleštěným sklem, která připomíná italské chrámové mozaiky.“ Rozety složené ze čtyř dlaždic o celkovém rozměru 80 x 80 centimetrů pořídíte za cenu od 1000 do 3500 korun.
Vsaďte na zajímavý povrch Do velkých místností se nejvíce hodí velkoformátové dlaždice se zajímavou povrchovou úpravou, která vynikne právě až na větší ploše. Na českém trhu jsou k sehnání dlaždice s povrchem zvýrazněným třpytivými efekty, jemným reliéfem nebo kontrastem lesku a matu. „Novinkou letošního roku jsou kalibrované dlaždice s nepravidelně odleštěným povrchem, takzvané lappato,“ popisuje Marek Vráblík, šéfdesigner společnosti Lasselsberger. „Kontrast lesku a matu je zvlášť vhodný do rozlehlejších prostor, kde vytvoří ten správný efekt.“ Kalibrované dlaždice mají hrany rovnoměrně upravené, takže spára mezi nimi je minimální. Což ovšem neznamená, že je možné je pokládat beze spár, takzvaně „na sraz“. Spárovací hmota by se totiž neusadila správně, časem by se vydrolila a mezi dlaždicemi by vznikaly mezery. V těch se snadno usadí nečistoty a vzniknou plísně. I u kalibrovaných velkoformátových dlaždic tedy musí být spára o minimální šířce 1,5 milimetru.
Pokládka větších formátů je rychlejší I když dlažba větších rozměrů se pokládá rychleji a lépe, vyplatí se nechat práci na odborníkovi. Při snaze položit dlažbu svépomocí riskujete, že bude nutné všechno znovu předělávat. Stavební chemii si můžete pořídit sami už při nákupu keramické dlažby ve specializované prodejně, kde vám s výběrem obojího poradí. Nebo to lze nechat na řemeslníkovi, který přesně ví, co bude k pokládce potřebovat. Pro položení dlažby větších velikostí je nezbytné, aby podklad byl dokonale rovný, stejně jako keramika. Jinak hrozí, že se skříňky na dlažbě budou kymácet a koutová spára rozbíhat do nepřijatelné šířky. Rovnost keramických dlaždic garantují výrobci, podklad však musí upravit obkladač vyrovnávacími a lepicími materiály. Pro pokládání velkoformátových dlaždic se nejlépe hodí takzvané rozlivové plně kontaktní lepidlo. „Rozteče se pod celým velkým formátem dlaždic a nezůstanou žádná dutá místa,“ vysvětluje Roman Pommer, předseda Cechu obkladačů. Při pokládce dlažeb ve větších místnostech se nesmí zapomenout na správnou dilatační spáru. Ta vyrovnává pnutí, které vzniká působením tepla na keramickou dlažbu. Dilataci by měl mít alespoň každý prostor o velikosti 3 x 3 metry a měla by vždy probíhat pod spárou mezi dlaždicemi.
Větší formáty dlažeb * Jsou vhodné jak do velkých místností bez příček, tak do menších prostor |
Větší formáty dlažeb
* Jsou vhodné jak do velkých místností bez příček, tak do menších prostor * Opticky sjednocují podlahovou plochu * Na velké dlaždici lépe vynikne povrchová úprava * Díky menšímu množství spár se snadněji udržují * Rychleji se pokládají a dobře se s nimi pracuje * Hodí se k nim například rozety -dekorační prvky složené z více kusů