Home Kuchyňské Spotřebiče U vánoční večeře buďte jako Světáci. Přešlapy řešte s grácií a nadhledem

U vánoční večeře buďte jako Světáci. Přešlapy řešte s grácií a nadhledem

Co uděláš, když na tebe někdo převrhne omáčku? Všimnu si toho, ale budu dělat, že jsem si toho nevšiml. Se známou radou z filmu Světáci souhlasí i odborník na etiketu Pavel Winter. "Když už se něco nepříjemného stane, je dobré zachovat klid a nedělat z toho divadlo. Doma i v restauraci."

Když mi při slavnostní večeři upadne kus jídla na podlahu, mám ho s klidnou tváří zvednout? Nebo dělat, že se to nestalo? Rozhodně se nevrhejte pod stůl a nelovte jej. Stejně byste ho neměli kam dát, protože jídlo sebrané z podlahy zpátky na stůl nepatří. A odcházet během večeře je neslušné. Jestliže vám upadla půlka řízku a leží někde, kde by mohla vadit ostatním hostům, je dobré upozornit na to obsluhu - ať už číšníka v restauraci nebo hostitele při rodinné večeři. Omluvte se a požádejte, aby vše uvedl do pořádku. Můžete situaci zlehčit, udělat si ze sebe trochu legraci, ale rozhodně by z toho nemělo být pozdvižení. Když spadla na podlahu nějaká maličkost - třeba kulička hrášku nebo kousek pečiva - která leží pod vašima nohama, můžete ji decentně kopnout pod stůl, je to nejjednodušší řešení, alespoň nikdo nemusí lézt po čtyřech.

PAVEL WINTER

Odborník na etiketu

Pavel Winter
Manažer restaurace Alcron a sommelier hotelu Radisson Blu Alcron. V hotelu má na starosti provoz obou restaurací La Rotonde a Alcron, dále výběr vín, tvorbu vinného lístku a párování vín ke speciálním menu. Kromě těchto aktivit vede kurzy etikety pro děti a dospělé, a to i v rámci charitativních činností, které hotel Alcron pořádá.

Odborník na etiketu

Pavel Winter Manažer restaurace Alcron a sommelier hotelu Radisson Blu Alcron. V hotelu má na starosti provoz obou restaurací La Rotonde a Alcron, dále výběr vín, tvorbu vinného lístku a párování vín ke speciálním menu. Kromě těchto aktivit vede kurzy etikety pro děti a dospělé, a to i v rámci charitativních činností, které hotel Alcron pořádá.

Jsem nešikovná a rozbiji skleničku, mám s pláčem prchnout od stolu? V žádném případě, to se občas stane každému. Zachyťte rozlitý nápoj, seberte střepy ve svém okolí a poproste číšníka, případně hostitele, aby pomohl. Samozřejmě nešetřete omluvami. V restauraci vás obvykle přesunou k jinému stolu nebo alespoň vymění ubrus. Pokud se to stane někomu jinému, nechte si rádoby vtipné poznámky a pokračujte v konverzaci, jako by se nic nestalo.

Vidím-li, že se někdo nechová právě podle etikety, třeba si zul boty, které ho tlačí, nebo nesprávně používá ubrousek, zase budu dělat, že to nevidím? Přesně tak. Pokud nejste právě na lekci společenského chování, není důvod, proč někoho opravovat. Prostě to přejděte a dávejte pozor, abyste se sami chovali správně. Samozřejmě něco jiného je, když někoho nenápadně upozorníte, že má třeba drobečky kolem úst nebo skvrnu od omáčky na kravatě. To ho neurazí, je to spíše pomoc, nikoli kritika.

A co mám dělat, když mám na návštěvě cizince a on zvolí opravdu netradiční způsob jídla, třeba vezme do ruky knedlík a vytírá jím guláš? Postupujte s citem, abyste ho neurazili a nepřipadal si hloupě. Můžete být vtipní a zkusit to také s knedlíkem v ruce. Pak se tomu zasmát, říct, že to není špatný nápad, ale že s příborem je to pohodlnější. On pochopí.

Co když jsem zvyklá při přípitku vstávat a ťukat si s každým, ale hostitel jen pozvedne číši a všichni zůstanou sedět Sednete si zpátky a také jen pozvednete skleničku. Každý si to většinou dělá podle svého, ale takovéto naklánění přes čtyři lidi a bouchání skleniček každého s každým není u stolu moc praktické. Navíc mezitím chladne jídlo. Lepší je zůstat sedět, při hodně slavnostní události vstát a jen naznačit přípitek.

Stane-li se v restauraci něco nepředvídatelného, je nejlepší zachovat klid a nedělat scény

Když mi hostitel nabídne něco, co nemůžu jíst, třeba kvůli alergii nebo prostě proto, že to nemám ráda, je slušné to odmítnout? Pokud můžete sníst alespoň něco z naservírovaného jídla, udělejte to, zbytek nechte bez komentáře na talíři. Bude-li se někdo ptát, vysvětlete mu to. Jestliže ovšem nemůžete jíst celý chod, omluvte se hostiteli a jídlo vraťte.

Pokud ale odmítnu hlavní chod, budu mít hlad... V restauraci vám mohou rychle uvařit něco jiného, doma to může být problém. Proto je dobré, když hostitel jídelníček předem konzultuje s hosty.

Jsem přejedená, ale hostitel mi stále přidává. Jak ho slušně upozornit na to, že už to přehání? Dobrý hostitel by rozhodně neměl do jídla nikoho nutit. Přejíte-li se, bude vám i z vynikajícího pokrmu špatně. A to by určitě nechtěl. Proto poděkujte a důrazně, ale zdvořile řekněte, že už skutečně máte dost a že jste spokojení.

Mám v ústech sousto, které nedokážu sníst, třeba proto, že je v něm rybí kost. Jak ho decentně vyplivnout? Nejste u zubaře, takže neotvírejte ústa a nelovte prsty v puse. Přiložte ubrousek, papírový je na to lepší, ale můžete použít i plátěný, a rychle do něj sousto vložte. Papírový dejte na talíř, látkový položte vedle a požádejte o nový. Zapíchne-li se vám rybí kost v ústech či v krku, omluvte se a odejděte na toaletu, kde je zrcadlo a snáze se problému zbavíte.

Zapomněla jsem vypnout mobilní telefon a ten začne během slavnostní večeře zvonit. Můžu ho zvednout, aniž by to byl trapas? Ne. Je-li to něco důležitého, dá se to vyřídit mezi jednotlivými chody. Ale u Štědrovečerní večeře bych intimní atmosféru nerušil telefonováním ani esemeskováním.

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 27. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!