Home Domácí Přístroje Třídění odpadů zachránilo stoleté přístroje i vzácnou kinopromítačku

Třídění odpadů zachránilo stoleté přístroje i vzácnou kinopromítačku

Z 35 tisíc tun vysloužilých přístrojů, které se v Česku ročně sesbírají, je většina bezcenná. Najdou se však i hodnotné historické kousky. Společnost Asekol, jenž se stará o recyklaci elektropřístrojů, se rozhodla ty nejcennější zachránit.

Při vyklízení sklepa po dědečkovi člověk narazí na spoustu starého haraburdí. Předpotopní rádia, promítačky či horská slunce pak skončí v kontejneru.

Společnost Asekol s pomocí pracovníků Technického muzea v Brně uspořádala soutěž, v níž obce a provozovatelé sběrných dvorů měli najít co nejstarší přístroje.

Zvítězily Městské technické služby Bílina, které objevily vzácnou kinopromítačku z roku 1900. Oceněné unikáty bude možné později vidět na putovní výstavě.

Kinopromítačka z roku 1900.

Vítěz, zvláštní cena Kinopromítačka Rok výroby: 1900 Kde se našla: Bílina V roce 1897 skončil vývoj vynálezu filmu, divákům tehdy sloužily kinematografy či bioskopy. Kinopromítačka je jednou z prvních poháněných elektromotorkem. Kvůli chybějící optice je nefunkční.

Rozhlasový přijímač Philips Philette 964 AS

Spotřební elektronika, 1. místo Rozhlasový přijímač Philips Philette 964 AS Rok výroby: 1933/34 Kde se našel: Sezemice Přijímačem na střídavý proud šlo chytit krátké, střední a dlouhé vlny. Vyráběl se v závodě v pražském Hloubětíně, který se později začlenil do firmy Tesla. Původní cena byla 1 075 korun.

Rozhlasový přijímač Philips Mars 947 A

Spotřební elektronika, 2. místo Rozhlasový přijímač Philips Mars 947 A Rok výroby: 1935/36 Kde se našel: Karlovy Vary Také v tomto rádiu z poloviny 30. let šlo naladit krátké, střední i dlouhé vlny. Vyráběl se taktéž v hloubětínské továrně firmy Philips, pozdější Tesle.

Rozhlasový přijímač Telegrafia Triumf-Bali

Spotřební elektronika, 3. místo Rozhlasový přijímač Telegrafia Triumf-Bali Rok výroby: 1936/37 Kde se našel: Dvůr Králové nad Labem Nejlépe zachované rádio v soutěži se vyrábělo v Pardubické továrně na telefony a telegrafy. Váží sedm kilogramů a ve 30. letech se prodávalo za 875 korun.

Telefon Tesla

Výpočetní technika a telekomunikace, 1. místo Telefon Tesla Rok výroby: 1949 Kde se našel: Bělá nad Radbuzou Model telefonu vyráběný v Tesle Karlín vycházel z předválečného typu firmy Elektrotechna. Je vyrobený z kovu a bakelitu, váží asi jeden kilogram.

Elektrický kalkulační stroj Nisa

Výpočetní technika a telekomunikace, 2. místo Elektrický kalkulační stroj Nisa Rok výroby: 1965/70 Kde se našel: Záluží Předchůdce kapesní kalkulačky váží asi pět kilogramů. Vyráběl se v závodě KOH-I-NOR v Proseči nad Nisou, který měl v uskupení států RVHP výsadní postavení v tomto oboru.

Počítač Commodore 64

Výpočetní technika a telekomunikace, 3. místo Počítač Commodore 64 Rok výroby: 1985 Kde se našel: Veselí nad Moravou Osmibitový počítač, na němž se programy nahrávaly na kazety, se vyráběl v letech 1982 až 1993. Je dodnes nejpopulárnějším počítačem všech dob - prodalo se ho až 30 milionů kusů.

Horské slunce Hanau

Elektrické hračky a zařízení pro volný čas, 1. místo Horské slunce Hanau Rok výroby: 1935 Kde se našel: Dvůr Králové nad Labem Přístroj na léčebné ozařování lidského těla ultrafialovým zářením pochází od německé firmy Quartzlampen Geselschaftm Gb.H. - Hanau.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!