Toaleta, co se nesplachuje a nezapáchá. Nadchne ekologa, ušetří peníze
Vypadá jako běžný záchod, ale nepotřebuje ani kanalizaci ani vodu. Moderní eko WC se nesplachuje. Ušetří až třetinu vody v domácnosti. Tuhé exkrementy jsou uvnitř separovány od moči, nevzniká nepříjemný zápach. Jen musíte tuhý obsah vynést jednou za čas na kompost.
Separační či kompostovací toalety najdete ve skandinávských domácnostech i firmách běžně už dvacet let. U nás se pomalu dostávají do povědomí nejen díky své ekologičnosti, ale i ekonomičnosti a jednoduchosti instalace.
Vzhledem k tomu, že se nesplachují, není potřeba pro ně stavět žádnou kanalizaci, ani přivádět vodu, ani kopat jímku. Šetří se tak nejen pitná voda, ale i nemalé stavební náklady.
Díky tomu, že tuhý obsah toalet se zkompostuje a moč je výborné hnojivo, nevzniká tak vlastně žádný odpad. Naopak, vzniká užitečný humus, který lze využít třeba na okrasném záhonku.
Pak zbývá v domácnosti už jen šedá voda, která se dá například pustit do kořenové čistírny a využít na zálivku. Ekologická toaleta se tak může bez problému použít i v různých ochranných pásmech či chráněných krajinných oblastech, kde je těžké získat povolení na odvod odpadů.
Ekotoaleta Biolan se dvěma zásobníky uvnitř. Jeden se plní, druhý prázdný je připravený na výměnu.
Sedají si i pánové
"Je to zpestření pro návštěvy," říká s nadsázkou o separační toaletě Separett Villa, kterou používá doma už roky, Andrej Glatz. Každého hosta před jejím použitím napřed řádně poučí. "Při močení si musíte sednout, i pánové," zdůrazňuje snad nejdůležitější pravidlo.
Jen při sezení totiž míří moč bezpečně do nálevky v přední části a je tak separována od tuhých exkrementů a odváděna buď do stávající kanalizace, či do nádrže, kanystru pro následné využití na hnojení. A jen po patřičném zatížení prkénka se také otevře záklopka nad kyblíkem v zadní části toalety, kam padají a kde se shromažďují tuhé výkaly.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Takovéto jednoduché oddělení tuhé části od tekuté zamezuje kvašení obsahu toalety, tvorbě nepříjemných pachů a vzniku příhodných podmínek pro výskyt much.
Separace moči tak řeší téměř všechny nepříjemné průvodní jevy klasických kadibudek a suchých toalet.
"Tady to nezapáchá vůbec, pokud nedojde ke špatnému použití," tvrdí o svém eko WC po pěti letech denního používání Andrej. Navíc přímo pod prkénkem mají tyto toalety udělaný nepřetržitý odtah vzduchu přímo skrze toaletu odvětrávacím potrubím rovnou ven.
"Z pohledu pachů je to i lepší než běžné splachovací záchody," upozorňuje majitel na fakt, že u klasického záchodu jsou odtahy vedeny přes místnost toalety, takže je vdechujeme.
Kbelíky ze separační toalety čekají u kompostu na vyprázdnění.
Kbelík s tuhým obsahem separační toalety se vyprázdní na kompost. Ve čtyřčlenné rodině jednou za měsíc.
Papír dovnitř, obsah na kompost
"Použitý papír se hází dovnitř," upozorňuje dále na časté váhání návštěv, kam s ním. Toaletní papír vyrovnává v zásobníku poměr uhlíku a dusíku a urychluje tak následné kompostování. A právě na kompost ideálně míří tuhý obsah po naplnění zásobníku.
Ve dvoučlenné domácnosti "přicvakne" Andrej jednou za měsíc a půl víko na plný kbelík, a to přímo v toaletě, vymění jej za prázdný a plný odnese ke kompostu na zahradě. "Otázka pěti minut," tvrdí.
Ale pozor, jeden kbelík může vážit až patnáct kilogramů. Když na zahradě stojí už tři plné kbelíky, tedy zhruba třikrát do roka, vysype je všechny najednou, vymyje tlakovou hadicí a může je znovu použít. "Do kbelíků se mohou dát i kompostovací pytle, což ušetří práci s čištěním," uvažuje o vylepšení do budoucna.
Vnitřek separační toalety. Vpředu odvod pro moč. Vzadu zásobník na tuhý odpad, který se zasypává pilinami.
Andrej Glatz jezdí hybridním autem na bioethanol, elektřinu a LPG, na střeše má fotovoltaické i termosolární panely a pere v dešťové vodě. I separační toaletu si pořídil z ekologicko-společenských důvodů. "Investují se desítky miliard do kanalizace, která v podstatě s touto toaletou není potřeba," soudí.
Šedou vodu lze podle něho ve většině domácností levně a efektivně recyklovat na místě. Navíc spláchnutím tuhých výkalů dochází k plýtvání pitnou vodou, na jejíž čištění se kromě obrovských investic do čističek vyplýtvá velké množství energie i chemie.
"Čistá voda je vzácná," kroutí hlavou nad tím, proč se s ní zbytečně mrhá, když na kompostu, který správně funguje, se bezpečně zlikvidují nejen bakterie, ale ještě vznikne humus.
Vyšší cena se vrátí na úsporách
To Zdeňka Dopitu vedly k pořízení separačních toalet do jeho polygrafické firmy v Hlinsku ryze technické a ekonomické důvody. Budova, ve které má provozovnu, neumožňuje připojení na kanalizaci a ani zde není dostatečný výškový rozdíl pro svedení tuhého odpadu do jímky. "Navíc by byla jímka po každém spláchnutí plněna a musela by být často vyvážena," uvažuje ekonomicky podnikatel.
Když si tedy před osmi lety spočítal, kolik by ho stálo použití klasického splachovacího WC, neváhal s koupí dvou toalet Villa 9000, která přitom každá stála necelých dvacet tisíc korun, a k tomu i jednoho bezvodého pisoáru pro pánskou toaletu. "Náklady na tyto toalety se za krátkou dobu vrátí úsporou na vodě používané na splachování a odvozech odpadních vod," tvrdí.
Separační toaleta Villa na provozovně polygrafické firmy v Hlinsku.
"V současné době jsme v provozovně čtyři, ale byly doby, kdy bylo na place i patnáct brigádníků," popisuje majitel. Od nikoho z nich se nesetkal vůči toaletám se žádnými výhradami. "Pokud by to někomu nevyhovovalo, může si svoji potřebu odnést domů," vtipkuje Zdeněk Dopita.
On i spolupracovníci jsou prý ale se separačními toaletami spokojeni. Jediný problém vznikl během let ne vinou toalet, ale lidským faktorem. "Když se někdo štítí si sednout na prkénko a vykoná potřebu z výšky, nedojde k otevření vizuální záklopky kryjící otvor na tuhé výkaly a dojde k zatečení moči do tuhých exkrementů," popisuje situaci, se kterou se setkal.
Pak prý začne obsah kontejneru kvasit, to se projeví zápachem, který ani vestavěný ventilátor nestačí odsát a je nutné obsah kontejneru vysypat.
Kompostovací toaleta se separací Naturum a možností používat externí bidetovou sprchu.
Piliny řeší vše kromě nezvyku
Někdy při takovém nedopatření stačí jen přisypat piliny, rašelinu či jiný uhlíkatý a savý materiál. Tím se potlačí anaerobní (kvasný) proces a podpoří přirozený kompostovací proces, který probíhá za přístupu vzduchu, a je po zápachu.
"Majitelé ekologických toalet se musí naučit něco o pozadí kompostování. Je to příroda," konstatuje František Kurtin, propagátor a dovozce těchto toalet. Pouhé přihození pilin řeší i situace, když vypadne elektřina a nefunguje odtah. Záchod je možné používat dál. A s touto toaletou nevadí, ani když najednou neteče voda.
Co však může vadit, je nezvyk. "Dříve lidé běžně manipulovali se svými exkrementy," připomíná František Kurtin. "Dnes to spláchnou, sejde z očí, sejde z mysli," míní. "Ale stejně ten odpad někde vyplave!"
Pokud chceme mít podle něho čisté řeky, musíme začít u sebe. Dávat osobní příklad, jak lze uzavřít přirozený cyklus v přírodě. Sám si právě rekonstruuje v Českém ráji stodolu, ve kterém bude nejen bydlet, ale také pronajímat pokoje s jednotlivými typy toalet na vyzkoušení.
Separačně kompostovací toaleta Torp-Isak s ventilátorem na 12 V přímo v toaletě pro odtah pachů. Nepotřebuje vodu ani chemii. Pořídíte ji za 15 000 Kč.
Slabším povahám doporučuje začít s moderními kompostovacími toaletami, ve kterých kompostovací proces probíhá přímo uvnitř. Není tak třeba vynášet těžké kyblíky, jen jednou za čas se odebere část nejvíce zkompostovaného humusu, který by měl, pokud vše probíhá správně, dokonce vonět.
Co na to úřady?
Pokud se rozhodnete použít do novostavby separační či kompostovací toaletu z jakéhokoli důvodu, doporučuje František dojít si předem na stavební úřad. "Seznamte s tím úředníka, doneste letáky a pak vyřízení stavebního povolení většinou probíhá bez problémů," tvrdí.
Jelikož jsou tyto záchody u nás zatím poměrně vzácné a neexistují na ně přesné tabulky, nejsou si vždy úřady jisté, jak se k nim postavit. "Podle zákona o odpadech se má tvorbě odpadu předcházet," upozorňuje však František, že ekologické záchody požadavky zákona přesně splňují.
Velkokapacitní kompostovací toaleta Biolan, ideální pro venkovní toalety. Spodní polovina zásobníku je skryta pod podlahou.
V případě, že budete jen ekologickou toaletou nahrazovat stávající splachovací záchod, nemusíte na úřad chodit vůbec. Pak už vás jen čekají občasné cesty s kyblíkem ke kompostu. Lidem z paneláku, bez zahrady, proto František takovou výměnu zatím rozmlouvá.
"Museli by vědět, co udělají s odpadem," říká. V zahraničí, například v Holandsku, prý už jen jednoduše postavíte pytel před dům vedle popelnice a speciální vůz jej odveze na kompost.