Tablety do myčky: jak se v nich vyznat a vybrat ty nejlepší
Každý ví, že do myčky nepatří saponáty. Po jejich použití by asi výraz "vypěnila" byl jen slabým odrazem skutečnosti. Do myček se tak používají prášky, soli a leštidla, které ale začaly nahrazovat tablety. Zvládají to mnohdy mnohem lépe, ovšem jen na určitou dobu, a ne vždy.
Zatímco u praček vystačíme pouze s jediným typem přípravku (sůl je nezbytná pouze v případě tvrdé vody, aviváž představuje osobní rozhodnutí a preference), myčka si pouze s jediným nevystačí. Sůl totiž nejen chrání myčku před vodním kamenem, ale upravuje tvrdost vody tak, aby mohly mycí prostředky fungovat co nejúčinněji, leštidlo pak brání tomu, aby na nádobí zůstávaly skvrny, šmouhy a viditelné zaschlé kapky vody.
Co vadí při mytí Sloučeniny vápníku a hořčíku, které tvrdost vody způsobují, se totiž mohou při vyšší teplotě na nádobí i uvnitř myčky vysrážet. Tomu brání zařízení na změkčování vody - takzvaný iontoměnič neboli zásobník s pryskyřicí, který obsahuje ionty sodíku. Jak to funguje v praxi? Do myčky začne natékat voda přes zásobník s pryskyřicí, ta na sobě zachytí vápník a další minerály, a tím změkčí vodu. Voda vytékající z výměníku už obsahuje místo iontů vápníku a hořčíku ionty sodíku. "Tento zásobník funguje po celou dobu životnosti myčky," tvrdí Karel Přib ze společnosti PM servis. Regenerační sůl, která se používá v myčkách, tak slouží pro údržbu iontoměniče, bez jejího používání by se mohl odvápňovač nevratně poškodit. Čím je voda tvrdší, tím se musí sůl častěji doplňovat. Moderní myčky upozorňují na nedostatek soli kontrolkou na ovládacím panelu. Používat pouze tablety, jež suplují i sůl, ale nemusí stačit. "V některých oblastech, například kolem Rudné a na Karlštejnsku, kde voda obsahuje speciální vápenec a nestačí kombinované tablety, je nutné používat zároveň i sůl, aby nedocházelo k tvorbě nevzhledných usazenin, zejména na skleničkách," vysvětluje Karel Přib. Aby se nádobí dobře umylo, obsahují přípravky na mytí řadu složek. Například bělidla a aktivátory bělení zajišťují odstranění skvrn od čaje, kávy, ovoce nebo rtěnky. Enzymy štěpí velké a ve vodě nerozpustné molekuly škrobů a bílkoviny, tenzidy snižují povrchové napětí vody. Tak se podpoří rozpuštění tuků a rozptýlení nerozpustných nečistot. Aromatické látky překryjí nepříjemné pachy.
Móda zvaná tablety Když přišli výrobci s kombinovanými tabletami, řada majitelů myček byla zaskočena - během mytí se tablety rozpustily najednou. Bylo to stejné, jako kdybychom do jedné násypky v pračce nasypali prášek i nalili aviváž. Proto se do popředí zájmu dostaly přístroje vybavené funkcí 3in1. Co umějí? Program vyřadí funkci leštidla a nastaví dávkování regenerační soli na nejnižší úroveň, tablety se rozpouštějí postupně. Jak přibývaly různé složky v tabletách, přišla funkce 4in1. Tablety, které obsahují poměrně vysoké množství fosfátů (prášky o něco méně), jsou však trnem v oku ekologům. Ti pokládají za zbytečná i leštidla, pro čistotu nádobí jsou podle nich zbytečná a zbytečně zatěžují přírodu. Je to prostě dilema, ale těžko lze očekávat, že by lidé začali mýt nádobí ručně - stejně jako nebudou jezdit koňmo místo auty. "Pokud chce někdo používat tablety, měl by nechat 'dojít' sůl a leštidlo, občas však musí přejít opět na sůl a leštidlo, myčce to jen prospěje!" radí Igor Šebestík z firmy Electrolux. Pokud by se sešlo externí leštidlo s leštidlem z kombinovaných tablet, může dojít ke vzniku duhových skvrn na nerezovém nádobí. Proto se musí dávkování prvního typu vypnout podle návodu. Poslední typy tablet, jež se na trhu objevily, obsahují nový enzym power booster, který odstraní i odolné připálené skvrny, například po vejcích. Díky tomuto posilovači mycí síly není nutno nádobí předmývat či drhnout před vložením do myčky. Druhou inovaci představuje aktivátor nízkých teplot - s jeho pomocí mizí i skvrny od kávy a černého čaje, a to již při programech s teplotou pouze 40 stupňů.
Jak se myje nádobí Mytí nádobí v myčce probíhá v několika procesech. Nejdříve se nádobí studenou vodu opláchne, aby se odstranily hrubé nečistoty. Pak se napustí voda, která se nahřeje. Otevře se dávkovač s práškem či tabletou a v teplé vodě se rozpustí. Špinavá voda se vypustí a následují dva studené oplachy, poté přijde opět voda a její nahřátí na stejnou teplotu jako při prvním ohřevu. "Nádobí se musí vždy nahřát na poměrně vysokou teplotu kolem 70 stupňů, aby mohlo oschnout, a to i u mycích programů na 40 stupňů," vysvětluje Daniel Ivan z firmy Elektrolux. "Je to stejné, jako když v létě po dešti stoupá pára z rozpálené silnice." Nakonec se během závěrečného oplachování dávkuje leštidlo. To sníží povrchové napětí vody, aby po závěrečném sušení nezůstaly na nádobí žádné kapky nebo šmouhy. Při posledním oplachu se do myčky zároveň dávkuje koncentrovaný solný roztok, aby se obnovily ionty sodíku v pryskyřici.
Myje se i myčka Nečistoty usazené na vnitřních stranách myčky se odstraňují pomocí speciálních čističů. Nejjednodušším způsobem je vložit plastovou lahvičku s přípravkem dnem vzhůru bez uzávěru do myčky do koše na příbory nebo na pevné místo v horním koši a bez nádobí spustit program s teplotou minimálně 55 stupňů. V horké vodě se uvolní vosková zátka a přípravek vyteče do myčky. Při mytí se odstraní usazeniny vápna i potravin; nejhorší bývají zbytky bramborové kaše, která se při mytí rozkládá na látky ulpívající v podobě mastného filmu na stěnách myčky i na nádobí. "Čistidla umyjí nejen myčku, ale pročistí i trubky," vysvětluje doktor Robert Klos z firmy Henkel. Kdo je citlivý na pachy, může k jejich neutralizaci použít perlové deodoranty - uvolňují různé vůně a vystačí asi na 60 mycích cyklů. Zavěšují se na horní košík tak, aby nevadily mycím tryskám. "Hlavně při vyšších teplotách, když se vypařuje voda, se uvolňuje více i zápach," říká Robert Klos. Více se dočtete v časopise Living Kuchyně 3/2007.