Home Domácí Přístroje Sladké hříchy v českých kuchyních. Podívejte se, co zavinily babičky

Sladké hříchy v českých kuchyních. Podívejte se, co zavinily babičky

Ze sladkých hříchů mívá potěšení celá rodina. A že se jich v domácnostech čtenářů iDNES našlo! Do jedné kuchyně přibude i parní trouba AEG za 35 tisíc, hlavní cena v naší soutěži. Třeba právě za některý z dnešních receptů. Devět soutěžících si bude moci vybrat kulinářský kurz.

Koketování s odlehčenou verzí cheesecaku

Jmenuji se Kim, jsem napůl Vietnamka a s aktivnějším pečením jsem začala asi před čtyřmi lety, kdy jsem se chtěla vyrovnat výborným buchtám své české babičky. Jen jsem nebyla spokojená s jednou věcí, buchty byly sice chuťově výborné, ale se zdravou stravou, na kterou jsem byla zvyklá u asijských jídel,  neměly nic společného.

Soutěž

Sledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže, kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupi sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza.

Sledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže , kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupi sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza.

A jelikož jsem zastánkyní zdravého životního stylu a zároveň miluji sladké, začala jsem v kuchyni experimentovat s odlehčenějšími surovinami a vytvářet si chutné zákusky, které byly téměř nerozeznatelné od svých "nezdravějších" originálů.

Bylo mi líto si recepty schovávat jen sama pro sebe a čas od času na ně zvát kamarádky, proto jsem si zhruba před rokem založila blog Koketování se zdravou výživou , kam jsem začala přidávat své nápady.

Po vyjmutí by se měl náš nepravý cheesecake sulcovitě třást a nebýt dopečen skrz.

Časem se ozvaly i hlasy, které byly pro to, abych je seznamovala i s asijskou kulturou a jídly, nakonec jsem se tedy nechala přemluvit k založení kanálu na YouTube a nyní se nevěnuji jen vyloženě zdravému jídlu, ale i pravé asijské kuchyni.

Do soutěže jsem připravila odlehčenou verzi cheesecaku, kterou už mám mnohokrát vyzkoušenou a nedám na ni dopustit.

Cheececake s borůvkovou omáčkou

Suroviny (na formu o průměru 24 cm) na korpus:

na náplň:

na omáčku:

Ze všeho nejdřív rozdrtíme sušenky. To, že jsou Bebe v sáčcích, jsem využila a ještě tak, jak byly zabalené, jsem je rozklepala paličkou na drť. Ale použít můžeme samozřejmě i mixer. Drť smícháme s mlékem a vzniklou drobenkou vysteleme vymazanou formu, nejen spodek, ale i něco málo po stranách.

Dáme péct na 180 °C na 10 minut, peču v horkovzdušné troubě Fagor. Mezitím začneme tvořit náplň. Ve velké míse smícháme tvarohy, jogurty, med, vejce a sůl, na závěr přidáme i bramborový škrob.

Cheesecake s borůvkovou zálivkou

Náplň nalijeme na korpus, který by mezitím už měl být hotový. Dřív než celý dort dáme péct, nesmíme zapomenout dát do trouby na mřížku pod cheesecake také pekáček s horkou vodou, kvůli správné konzistenci. Druhá varianta je dort do pekáčku s horkou vodou ponořit, ale ta je díky propustnosti forem poměrně nebezpečná, proto bych v tomto případě doporučovala použít alespoň alobal k utěsnění. Nyní dáme dort péct na necelých 15 minut na 180 °C.

Následně stupně snížíme na 150 °C a pečeme ještě dalších 60 minut. Po vyjmutí by se měl náš nepravý cheesecake sulcovitě třást a nebýt dopečen skrz. Sám se potom dodělá během chladnutí. Dort necháme vychladnout a následně vložíme na pár hodin do ledničky, aby hezky zatuhl. Až ho budete chtít vyndat z formy, nejdřív ji nožem dokola objeďte, ať se vám nepotrhá.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Jelikož ke každému cheesecaku patří také ovoce, vytvořila jsem ještě borůvkovou zálivku. Stačí vámi zvolené ovoce vhodit do kastrůlku, přidat med, trošku vody, rozehřát a je hotovo!

Kim Hoangová

Babiččina inspirace

Moc toho nenavařím, ale péct prostě "musím". Mám to asi od dětství: vždycky, když jsme přijeli v pátek k babičce, těšila jsem se, co bude napečeného, sladké dobroty mívala nahoře na kredenci... Babiččiny recepty mi dává máma a ještě dodnes se doptávám na některé věci, třeba kolik je "za korunu droždí".

Tento recept mám ovšem od kamarádky, se kterou si je často měníme. Je jednoduchý a rychlý, většinou všechny ingredience najdete doma, takže není potřeba nakupovat něco speciálního dopředu. Navíc z tohoto základu je možné upéct koláče sladké i slané (jen prostě do těsta nedáte cukr). Koláč lze skvěle obměňovat podle toho, co máte rádi.

Těsto dejte na chvíli odpočinout do lednice (máslo ztuhne a s těstem se pak lépe pracuje).

Na těsto dejte půlky švestek, pokud je máte mražené, dobře je předtím osušte, aby těsto nebylo mokré.

Předpečený koláč zalijte zálivkou a dejte péct ještě asi na dalších 30 minut.

Švestkový quiche

Všechny ingredience promíchejte do hladkého, vláčného těsta a dejte na chvíli odpočinout do lednice (máslo ztuhne a s těstem se pak lépe pracuje. Těsto vyválejte a rozprostřete do pečicí formy (není potřeba vymazávat, těsto samo o sobě je dost mastné), nadbytečně vysoké okraje ořízněte podle formy nožem.

Na těsto dejte půlky švestek, pokud je máte mražené, dobře je předtím osušte, aby těsto nebylo mokré. Koláč dejte péct na 20 minut do předehřáté trouby (Electrolux EOB 53102x) na 200 °C. Mezitím si připravte zálivku.

Slané a sladké varianty

Předpečený koláč zalijte zálivkou a dejte péct ještě na dalších asi 30 minut.

Renata Štípková

Jogurtový rychlý koláč

K pečení jsem se dostala již v mládí, kdy mne maminka učila nejrůznější recepty buchet, dortů či cukroví. Během let se stalo pečení mou vášní a není týdne, kdybych nevyzkoušela nějaký nový recept či nesáhla po oblíbeném rodinném receptu.

Tím je i tento recept na jogurtový koláč, který jsem získala asi před dvěma lety od kolegyně. Protože je snadný a k přípravě stačí hodina včetně pečení, stal se velmi oblíbeným i u nás doma. Další výhodou je možnost obměňovat náplň. V létě plním tento koláč sezonním ovocem (meruňky, švestky, borůvky), v zimě pak tvarohem či mákem, popřípadě zamrazeným ovocem z léta. Těsto je vždy velmi lehké a vláčné.

Vím, že tento koláč není nijak jedinečný, ale podle mého spousta žen v dnešní době ocení rychlost jeho přípravy, jednoduchost a využití přísad, které má každý z nás doma.

Směs vlijeme do předem vymazané koláčové formy.

Meruňky rozpůlíme a vypeckujeme.

Směs poklademe meruňkami a sypeme drobenkou.

Jogurtový koláč Těsto:

Drobenka:

Náplň: sezonní ovoce (borůvky, meruňky, švestky, případně i tvaroh či mák)

Nejprve v míse prošleháme vejce s cukrem. Následně přidáme jogurt a olej. Nakonec postupně přisypeme mouku, do které jsme předem vmíchali prášek do pečiva. Pokud se nám zdá těsto moc husté, můžeme zředit zbylým jogurtem či mlékem.

Jogurtový koláč s meruňkami

Směs vlijeme do předem vymazané koláčové formy (máslem a hrubou moukou) o průměru 25 až 30 cm (těsto hodně nabude, chceme-li mít koláč tenký, použijeme raději větší formu, já peču ve formě s průměrem 26 cm). Následně poklademe vypeckovanými a rozpůlenými meruňkami a sypeme drobenkou.

V předem vyhřáté troubě pečeme na 180 stupňů asi 20 až 30 minut. Používám elektrickou troubu Gorenje, kdy trouba hřeje z obou stran (shora i zdola).

Eva Vinterová

Závislost na sladkém

Používám plynovou troubu Mora, nemá žádné speciální programy. Baví mě pečení, ke kterému jsem se dostala asi kvůli své závislosti na sladkém. Postupovala jsem od jednoduchých receptů ke složitějším. Hodně mi v tom pomohlo i založení vlastního blogu, díky němuž jsem nucená neustále vymýšlet něco nového. Bez trouby bych nemohla fungovat.

Rustikální sýrová crostata s fíky, šunkou, medem a ořechy

Rustikální sýrová crostata s fíky, šunkou, medem a ořechy

Suroviny:

Pasta brise:

Náplň:

Pasta brise : Do mísy prosejte obě mouky. Přidejte sůl a máslo. Studeným nožem jakoby sekejte máslo do mouky, dokud směs nepřipomíná drobenku, tuk by měl být rovnoměrně smíchán s moukou. Nyní použijte konečky prstů a velmi jemně zapracovávejte máslo do mouky (nechcete, aby se tuk začal rozpouštět).

Teď přidejte vodu a znovu použijte nůž. Pak konečky prstů a opakujte do vytvoření nelepivého a celistvého těsta. Pracujte rychle, těsto nepřepracujte, pouze je krátce prohněťte, aby se nerozpadalo a šlo pěkně vyválet. Zabalte je do fólie a dejte chladit alespoň na 30 minut.

Náplň : Gorgonzolu, mozzarellu a šunku nakrájejte na malé kousky. Všechny přísady si rozdělte na polovinu.

Sestavení: Těsto vyndejte z lednice a nechte je přijít do pokojové teploty. Rozdělte je na dva díly. Jeden vyválejte na lehce pomoučněném vále do tvaru kruhu, střed posypte polovinou náplně (med dejte až jako poslední), opepřete (stačí jen lehce). Okraje ohněte přes náplň tak, aby vznikl menší koláč. Okraje pak potřete vejcem. Opakujte s druhým dílem těsta i náplně. Pečte na vyloženém plechu v předehřáté troubě na 175 °C asi 15 až 25 minut nebo do zezlátnutí okrajů. Katka Drápalová

Rozválené těsto potřeme po celé ploše skořicovou směsí.

Ostrým nožem rozkrojíme "roládu" po délce na polovinu.

Poloviny "rolády" pak zamotáme dohromady.

Laskomina z Estonska

K vaření mě přivedla už jako malou maminka a já stále ráda vařím a peču pro celou svou rodinu. Jelikož mě všichni chválí, tak snad dobře. Žiji na vesnici a zahrádka, o kterou se ráda a pečlivě starám, nám dává od jara do podzimu pokaždé něco jiného, proto je stále co kuchtit. Jen by to chtělo novou kuchyň, na kterou se právě chystám, peču totiž stále v klasice, sporák Mora. Sice je na něj stále spolehnutí, přesto už nějakou dobu pokukuji po nových vymoženostech.

Rozhodla jsem se vám přinést kousek Estonska, výtečný estonský kringel. Kdo jej jednou ochutná, naprosto mu propadne: těsto je vláčné (není suché jak bývá zvykem u klasických buchet) a skořicová náplň mu dodá jedinečnou chuť. Postup není vůbec těžký, přesto ve výsledku překvapí svým neobvyklým úžasným vzhledem.

Estonský kringel Suroviny:

těsto:

skořicová náplň:

čokoládová náplň:

Z pletence zformujeme věneček a přeneseme jej na plech vyložený papírem na pečení.

Z uvedených ingrediencí zpracujeme těsto a necháme nakynout. Do jedné misky si nachystáme náplň se skořicí, do druhé misky náplň s kakaem. Podle chuti můžeme kakao vyměnit za oříšky a podobně, ale skořici bych nechala jako stálici, s ní je kringel opravdu nejlepší.

Nakynuté těsto rozdělíme na dvě části. Obě poloviny rozválíme na obdélník a natřeme každý z nich po celé ploše nachystanými směsmi, jeden skořicovou a druhý čokoládovou náplní. Potom obdélníky každý zvlášť srolujeme jako roládu. Ostrým nožem rozkrojíme "roládu" po délce na poloviny a ty pak zamotáme dohromady.

Z pletence zformujeme věneček a přeneseme jej na plech vyložený papírem na pečení. Jelikož děláme dvě různé příchutě, vzniknou nám dva věnečky, které se pohodlně vejdou na jeden plech.

Servírujeme od každé chutě půlku.

Necháme ještě chvíli kynout, a pak vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C. Upečeme dozlatova, asi 20 minut. Po vychladnutí nakrájíme a naservírujeme na sváteční talíř od každé chutě půlku. A teď už jen uvařit kafíčko.

Renáta Šafaříková

Nejlepší recept z vaší trouby

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napsat "Pečeme v troubě"

K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 22. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Kvůli velkému počtu soutěžících, kteří se přihlásili na poslední chvíli, bylo finále posunuto o týden.Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 1. 7. do 7. 7. 2013. Bližší informace k soutěži zde.

Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na www.cucina.cz.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013 , a to e-mailem na adresu bydleni@idne .

Měly obsahovat:

K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 22. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Kvůli velkému počtu soutěžících, kteří se přihlásili na poslední chvíli, bylo finále posunuto o týden.Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 1. 7. do 7. 7. 2013. Bližší informace k soutěži zde .

Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na ucina .

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!