Restaurace na střeše londýnské Royal Hall se stavěla devět dní
Nejen sportovci přilétli do Londýna, ale také designová restaurace. Shlíží na Temži a město ze střechy slavné Royal Festival Hall. Barvy gastronomie v ní hájí nejlepší světoví kuchaři vyznamenaní michelinovskými hvězdičkami.
"Putovní" restaurace Cube Electrolux funguje na pouhých 73 m 2 , z nichž jen 13 m 2 patří technické části a kuchyni. Hostů zde může obědvat či večeřet maximálně osmnáct (stejné množství osob objekt také sestavuje), k dispozici mají ještě terasu o ploše 50 m 2 .
Po Bruselu (2011) a Miláně (2012) se unikátní stavba, jejímž autorem je italské designérské a architektonické studio Park Associati, objevila i v Londýně, kde bude fungovat do 30. září. Její dvojče se zase usadilo od 18. června na střeše Royal Opera House ve Stockholmu, kde bude až do 14. října.
Bílé restaurace Cube se objevují na zcela unikátních místech. Vždy se "usadí" na střechách nejzajímavějších staveb s úžasným výhledem, což znamená velmi pečlivou přípravu po technické i organizační stránce. Stavba samotné restaurace trvá devět dní, demontáž pět.
Z Cube je vidět další velká londýnská atrakce, London Eye (někdy také označováno Millennium Wheel).
Přivést bezpečně vodu i energii, ale i samotného zákazníka tam, kde většinou posedávají jen holubi, je hodně náročné. V Londýně sice vyjedete proskleným výtahem do posledního podlaží, ale pak už vás čeká cesta technickým zázemím a přechod části střechy po provizorní přístupové lávce k terase. Ta je z recyklovaného dřeva a plastů, povrch je opatřen nátěrem, který ji chrání před vlhkem. Původně byl vyvinutý na ochranu památek v Benátkách.
Profesionální kuchyně
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Vedle gastronomických zážitků čekají návštěvníka i designové, od elegantního bílého nádobí Herend a příborů Christofle až po nejmodernější profesionální přístroje Electrolux, jimiž je vybaveno padesát procent restaurací, jež získaly kýženou michelinovskou hvězdičku. Firma se výrobě vybavení pro profesionály věnuje již 90 let a řadu prvků z nich postupně aplikuje i u domácích spotřebičů.
Vaří na nich i pět šéfkuchařů, kteří přislíbili svou účast v londýnské Cube: So. Bains (Restaurace So Bains, Nottingham), Claude Bosi (Hibiscus, Mayfair), Daniel Clifford (Midsummer House, Cambridge), Jonray a Peter Sanchez (Casamia, Bristol) a Tom Kitchin (Kitchin, Edinburgh).
To, že se svými týmy dokáží špičkově vařit i v omezených prostorových podmínkách Cube, je zásluha jak praktického dispozičního uspořádání, tak spotřebičů. Indukční desky a parní trouby šetří 20 až 40 procent energie v porovnání s tradičními varnými deskami a troubami.
Uspořádání kuchyně umožňuje i na malém prostoru zvládnout oběd či večeři pro 18 hostů.
Jídla se připravují přímo před vámi, můžete klást i všetečné otázky či okoukat něco z umění těch nejlepších kuchařů. Jejich tipy a rady mají totiž posloužit pro okamžiky, kdy doma připravujete pokrmy pro své hosty. Profesionální "Prostřeno" má ovšem michelinovské parametry. Kuchaři ukazují, jak se lze pobavit s přáteli a rodinou doma, a to s pomocí "profesionálních zkratek", aby nebylo třeba trávit u sporáku a trouby zbytečně dlouhou dobu.
Menu je dané, ale předem se je nedozvíte (místo na oběd či večeři je nutné si předem rezervovat), velkou roli tak sehrává i moment překvapení. K němu patří i některé spotřebiče, jež byste v michelinovské kuchyni rozhodně nehledali, například výrobník cukrové vaty, kterou zdobí Daniel Clifford svůj dezert, karamelizovaný ananas se sorbetem.
Kvůli omezenému prostoru se používá jeden velký stůl.
Rady Daniela Clifforda lákají hosty bez ohledu na věk či pohlaví.
Daniel Clifford omotává bramborovými nudlemi vejce.
Neméně velký obdiv však sklidily jeho bramborové nudle, jimiž ovinul vejce jako ptačí hnízdo a následně lehce osmažil. I tyto nudle vyrobil pomocí speciálního nástroje.