Proč za levné obklady platíme jako za drahé
Kdo musí při stavbě či rekonstrukci pečlivě počítat, zpravidla sáhne po nejlevnějších obkladech. Přesto se výsledná cena nakonec vyšplhá poměrně vysoko. Na vině není kvalita obkladaček, ale majitel toužící po krásné koupelně.
Současná situace přitom nahrává výhodným koupím, výrobci i prodejci se předhánějí ve svých nabídkách. Slevy, splátkový prodej, různé bonusy…
Všechny výhody však přijdou vniveč, pokud se zákazník nalákaný nízkou cenou rozhodne k dalším nákupům.
V Česku jsou nejžádanější žluté a oranžové odstíny
Chybná snaha
K obkladům třeba kolem dvou či tří set korun se tak přidávají listely, bombata, mozaiku či další doplňky, aby výsledný dojem byl co nejlepší. A ve velkém. Jenže tyto doplňky bývají i u těch nejlevnějších sérií – alespoň v porovnání s cenou za metr čtvereční obkladu – poměrně drahé.
Například u obkladaček 20 x 40 cm, kde metr čtvereční stojí 299 korun, přijde jedna dlaždice s dekorem na 199 korun, listela 4 x 40 cm na 119 korun, za bombato 20 x 3 cm zaplatíte 59 korun.
Obkladačka s dekorem 20 x 25 cm stojí 79 Kč, metr čtvereční bez dekoru 199 Kč
Zatímco pár doplňků koupelně prospěje a dodá ji na zajímavosti, přílišná zdobnost ublíží majitelům finančně a výsledný dojem z koupelny? Přeplácanost.
"Zákazníci se zbytečně bojí sáhnout po větších a dražších formátech. U nich se používají další doplňky minimálně nebo vůbec ne," vysvětluje Herbert Kraus, marketingový ředitel firmy Lasselsberger.
Přitom taková koupelna ve výsledku působí už na první pohled kultivovaným dojmem, třeba už jen proto, že obklady jsou kalibrované a obkladači stačí minimální spáry,
Velkoformátová dlažba i obklady s efektním leskem nepotřebují další doplňky
Výrobci proto většinou prezentují na fotografiích velké koupelny, aby mohli ukázat všechny prvky a vytvořili vkusný interiér. Jenže v koupelně 2 x 1,5 či 2 m podobný postup končívá tristně.
Někdy stačí do bílých obkladů jeden výrazný pás obkladaček ve formátu 30 x 90 cm
"Možná by byli mnozí překvapeni, ale rozdíl v ceně při použití obkladů za 300 a třeba 800 korun bývá často pouze kolem 20 až 25 procent. U první varianty totiž zákazníci kupují tak velké množství doplňků, že si cenu výrazně navýší. A zbytečně,“ vysvětluje Herbert Kraus.
Jeho tvrzení potvrzuje i Marek Zpěvák, který si nedávno rekonstruoval koupelnu: "Chtěli jsme ušetřit, a tak jsme koupili obklady za necelých tři sta korun za metr čtvereční. Manželka chtěla listely a pár dlaždiček s dekorem. Nakonec jsme za ně zaplatili stejně jako za obklad. A to mi koupelna nepřipadá nijak přeplácaná."
Pro ozvláštnění koupelny bývá lepší použít u menších formátů třeba dva odstíny obkladaček ve stejné barvě ze stejné série a doplnit je pouze několika kusy s dekorem. Vycházet pouze z ceny za metr čtvereční obkladů či dlažby se nevyplácí.
Méně bývá více