Proč péřovky patří do pračky a do sušičky. Jak prát outdoorové oblečení
Do pračky už lze dát téměř vše: vlnu, hedvábí, ale také peří nebo sportovní boty. Jen je nutné dodržet doporučené teploty, programy, a další finty. V případě peří je to třeba sušení v sušičce s použitím speciálních míčků, nebo i obyčejných tenisáků.
Bundy či vesty plněné kvalitním peřím už zdaleka neslouží jen jako zimní oblečení, módní průmysl je v tenkém provedení nabízí prakticky pro celý rok. A zpravidla povoluje i jejich praní v pračce. „Městskou“ péřovku složíte do malého sáčku a můžete si ji dát do kabelky či batůžku pro případ, že se večer ochladí. Je lehká a nemačká se. Jen za její vyčištění zaplatíte v čistírně kolem 250 až 350 korun (i více), což není právě málo. I proto si získalo domácí praní velkou oblibu.
U kvalitních praček program „peří“ najdete, důležité je však potom sušení. „Tady se musíte vyvarovat vyšších teplot, sušičky s tepelným čerpadlem suší při teplotě okolo 50 °C, což peří vyhovuje, důležité je však také načechrávání během sušení,“ upozorňuje produktová manažerka Laundry společnosti Electrolux Zuzana Suchánková.
Péřový kabát lze klidně vyprat doma, je však nutné jej pak usušit v sušičce.
Pokud pračka program peří nemá, lze použít praní na 40 °C – jemné prádlo. Pak však musí opět následovat sušení v sušičce.
Peří patří do sušičky
Pro bundy, ale také polštáře či přikrývky plněné peřím se proto používají speciální plastové míčky, které se vkládají do bubnu sušičky, vystačíte však i s čistými tenisáky. Někteří producenti péřového oblečení už je dokonce přikládají ke svým výrobkům rovnou. Prodávají se i sady míčků určené přímo do sušiček. Při otáčení bubnu míčky „naklepávají“ sušené věci tak, že po skončení programu vyjmete krásně naducaný polštář nebo bundu v původní podobě.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Sušit peřové polštáře nebo bundy jen tak, nebo dokonce na slunci, skončí přesušením části peří, které by pak začalo praskat, uvnitř by pak polštář zůstal vlhký a mohla by se v něm objevit i plíseň.
Peří udrží teplotu v porovnání se syntetickými vlákny čtyřikrát lépe, dokonce dvakrát lépe než vlněné přikrývky. Stoprocentně absorbuje vlhkost a odvádí ji od těla, což hodně oceníte při pocení. Péřový polštář trumfne všechna dutá vlákna, i ta v podobě kuliček. Jen jej musíte několikrát ročně vyprat, protože s potem se do něj dostávají i bílkoviny a mastné kyseliny z našeho těla. A pak opravdu nevoní.
Pokud jde ovšem o vůně, na aviváž u praní výrobků s peřím zapomeňte, ta do prací lázně nepatří. To platí i v případě praní outdoorového sportovního oblečení. Aviváž totiž obalí vlákno tak, že ztratí svou důležitou přednost, a to schopnost absorbovat vlhkost. Mění i povrchové napětí vláken, důsledkem je snížení jejich schopnosti odvádět vlhkost a teplo.
Outdoorové oblečení
Běžci, cyklisté i vyznavači jiných sportů dokážou zaplnit pračku a sušičku i několikrát týdně. I zde platí, že pro tyto typy oblečení existují u moderních praček speciální programy. Na trhu jsou i speciální přípravky včetně impregnace, kterou je třeba čas od času obnovit.
Suché zipy bývají u outdoorového oblečení běžné, mohly by však poškodit další oblečení.
Na dnes „módní“ prací prášky a gely nabízející účinnost už při 20 °C však zapomeňte. Zatímco špína mizí, se stafylokoky se nevypořádají, a prádlo tak po vyprání stále „nevoní“. Odborníci to vysvětlují tím, že na lidské kůži existuje spousta bakterií (nejčastěji Staphylococcus epidermis a různé druhy streptokoků).
Zdraví nijak nevadí, ale příjemné nejsou, rozkládají totiž pot na prchavé látky, které vytvářejí typický „podpažďový“ zápach kyseliny máselné. Abyste se jich zbavili, je potřeba teplota 40 °C a více.
Proto se na sport často doporučuje oblečení z polyesterových vláken, které lze prát při teplotách kolem 60 °C. Vlákna už dnes mohou mít různou strukturu, podle toho, zda mají odvádět od těla vlhko a teplo, nebo naopak je u těla udržet.
V případě speciálního sportovního oblečení, které často stojí nemalé částky, se vždy vyplatí řídit se pokyny výrobce, ať již jde o teplotu při praní, nebo použití sušičky. Dětské oteplovačky, ale i sportovní boty lze většinou prát bez problémů, a také sušit v sušičce.
„Do sušičky se používá speciální koš na boty do sušičky, suší se samozřejmě při nízkých teplotách,“ radí Zuzana Suchánkova ze společnosti Electrolux. Na boty se používají také speciální sáčky a boty by měly být bez tkaniček.
U sportovního oblečení bývá použita řada funkčních doplňků, kovových i suchých zipů, a proto by se nemělo prát s jinými kusy. „Hlavně zipy mohou poškodit další oblečení,“ varuje ředitelka společnosti Steilmann Anna Motlíková. Podle ní bývají právě zipy nejčastějším důvodem poškození během praní. Řešením tak může být i použití speciálních sáčků na praní, aby se oblečení nedostalo do přímého kontaktu s dalším prádlem.
Pro praní polštářů a přikrývek je potřeba pračka s objemem bubnu na 7 kg prádla, lépe však na 8 i více.
Vyhrajte sušičku
Sušičkám se dlouho vyčítala vyšší spotřeba elektrické energie, ta už je však výrazně nižší. Výjimkou nejsou spotřebiče, které mají na energetickém štítku údaj A++. A právě špičkovou sušičku můžete vyhrát i vy: stačí odpovědět na pět otázek v našem testu, který bude publikován na stránkách iDNES
Všichni, kdo zodpoví správně všech pět otázek, budou zařazeni do slosování. Vítěz získá bubnovou sušičku AEG T88595IS3C v hodnotě 26 600 korun, dalších devět soutěžících pak luxusní sadu spa, která obsahuje dva župany a tělovou kosmetiku v celkové hodnotě 2 500 korun.
Informace o soutěžiBěhem měsíce května a června budou publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 19. května do 16. června 2015. Součástí čtvrtého článku bude také test s pěti otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Odpovědět je třeba do 21. června 2015 do 12:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže, nebo na webových stránkách společnosti Electrolux. Vylosované vítěze zveřejníme 23. června. Bližší informace k soutěži zde. Hlavní cena pro vítěze: |
Během měsíce května a června budou publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 19. května do 16. června 2015. Součástí čtvrtého článku bude také test s pěti otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Odpovědět je třeba do 21. června 2015 do 12:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže, nebo na webových stránkách společnosti Electrolux.
Vylosované vítěze zveřejníme 23. června. Bližší informace k soutěži zde .
Hlavní cena pro vítěze: Bubnová sušička AEG T88595IS3C • Maximální náplň: 9 kg • Energetická třída : A++ • LCD displej • Možnost nastavení odloženého startu • Zpětný chod bubnu uvolní šaty a zabraňuje zamotání a pomačkání • Sušička ProTex Plus umožňuje sušit i ty nejchoulostivější náplně - modrý certifikát Wool-mark. • Jedinečný systém AbsoluteCare™ přizpůsobí rychlost a směr otáčení bubnu spolu s teplotou sušicímu procesu pro různé druhy tkanin, čímž umožňuje bubnové sušení i velmi choulosti-vých kusů prádla. • Systém OptiSense zajišťuje minimální spotřebu času a energie bez ohledu na velikost náplně. • Systém ÖKOFlow zahrnuje vysoce účinný filtrační systém - díky čištění jediného filtru se snadno udržuje vysoký průtok vzduchu a nízká spotřeba energie. • Technologie tepelného čerpadla nabízí šetrnější sušení při nízkých teplotách a dosahuje nebývalé energetické účinnosti - až o 40 % úspory energie navíc • Programy pro syntetiku: připraveno k žehlení, extra suché, suché do skříně • Programy pro bavlnu: suché do skříně plus, extra suché, připraveno k žehlení, suché do skříně Vylosovaní na 2. až 10. místě získají luxusní sadu spa - dva župany a tělovou kosmetiku Manufaktura v celkové hodnotě 2 500 Kč.
Cena pro vítěze - sušička AEG T88595IS3C v hodnotě 26 600 Kč
Můj názor
„Trávím polovinu svého času v lese, nebo se hrabu v záhonu. Dříve jsem neměla žádné outdoorové oblečení, trochu jsem jím opovrhovala, ale čím jsem starší, tím víc miluji jeho pohodlí a praktičnost. Nehledě na to, že sama outdoorová móda se stává poměrně šik! A když už jsem si nějaké outdoor kousky konečně pořídila, prala jsem je na normální praní. Něco přece vydrží. Z pračky jsme pak vytáhla zdrcnuté pumpky nebo nepromokavou mikinu, která se rovnou hodila na vytírání podlahy.
Pro outdoorové oblečení se vyplatit zvolit i speciální program na praní.
Až pak jsem zjistila, co je to outdoor program. Baví mě, že když investuji do drahé bundy, můžu ji díky těmto programům nosit i několik let, dokud se na mě nerozpadne. Outdoor program zahrnuje i praní bot! Ty jsou v outdooru nejdůležitější část výstroje. Každý, komu někdy slezl nehet po dvou hodinách chůze v nepadnoucích botách, by se za tuto funkci na pračce doopravdy popral. Moji trekingovou obuv ale nejdřív oklepu z okna, aby se z bubnu pračky nestala bažina!“
Hanka Biriczová, Fashionbook