Praktický nábytek, který koupelně sluší
Nábytek do koupelny rozhodně patří. "Výstavky" šamponů, parfémů či hygienických potřeb jsou minulostí. Naše osobní věci zůstávají skryty za dvířky nábytku. Koupelna pak působí čistě, elegantně, někdy až sterilně.
I v koupelnovém nábytku se o slovo hlásí nové trendy. V barvách převládá nadčasová bílá, případně doplněná prvky skla a hliníku. Objevuje se též tmavé dřevo (wenge, ořech, dub), ať už samostatně nebo v kombinaci s bílou či opět sklem a hliníkem. Výrazných barev se na koupelnových skříňkách nedočkáme. Nábytek by neměl být dominantou, spíš vhodně doplňovat zvolenou sanitu, případně zdůraznit její zajímavé tvary.
V koupelně je nutné nábytek sladit Skříňky jsou většinou prodávány v kolekci s umyvadly, přímo přizpůsobenými pro osazení. K umyvadlům, která nejsou určená pro kombinaci s nábytkem, lze skříňky řešit zakázkovou výrobou.
Úchytky používané na koupelnový nábytek bývají subtilnější, hodně se používají i "knoflíky". Ideální je, když se podaří sladit barvu baterií, úchytek na nábytku a dveřního kování. Koupelna je totiž tak malý prostor, že případný rozpor hned vynikne. Na nábytek, kterým koupelnu vybavujeme, jsou kladeny vysoké nároky, co se účelnosti týče. Do relativně malého objemu potřebujeme co nejúčelněji a nejpřehledněji naskládat co nejvíce věcí. Zároveň chceme mít všechno pěkně po ruce.
Skříňka pod umyvadlo je základ Nad skříňkou pod umyvadlo nebudeme tedy dlouho váhat. Zvolit můžeme buď skříňku závěsnou (praktičtější na úklid) nebo na zemi stojící. Od masivních skříněk se zrcadlem, tzv. galerek, se upouští, zrcadlo bývá buď v rámu ze stejného materiálu jako nábytek, případně s integrovaným osvětlením. Oblíbené je také zrcadlo nalepené přímo v obkladu. Kdo má v koupelně dostatek místa, může ho využít pro samostatně stojící skříňku. Ta většinou skrývá praktický koš na špinavé prádlo či zásuvky. Velkou pozornost musíme věnovat též materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Ne všechny materiály jsou totiž do vlhkého prostředí vhodné. I když díky správné péči nám vydrží i méně odolné materiály. Předpokladem je, aby po nábytku vyloženě netekla voda (pozor na děti v koupelně). Pokud se voda do nábytku dostane, je nutné ji hned setřít, nenechat ji dlouho působit. Nejméně odolným a nejčastěji používaným materiálem je dřevotřísková deska potažená laminátem v různých dezénech. Dvířka bývají většinou z odolnější MDF desky (dřevovláknitá deska) potažené folií nebo lakované. Dýha či masiv by měly mít velmi kvalitní povrchovou úpravu (lak), aby dobře odolaly vlhkosti.
Zmiňme se ještě o montáži Praktické je, když už ve fázi výstavby je instalatér seznámen s typem podumyvadlové skříňky, případně ji má přímo k dispozici. Každý výrobce má totiž svůj systém uchycení a ve skříňkách je tedy připraven odlišný prostor pro sifon. Je nepříjemné dodatečně rozvody vody a odpadu uzpůsobovat, či v horším případě při montáži navrtat vodovodní potrubí.