Podle čeho vybírat dveře ke sprchovému koutu: důležité jsou i panty
Sprchování je dnes neopominutelnou součástí každodenní očisty. Na rozdíl od let minulých se však tento způsob hygieny přesouvá z vany do sprchového koutu. Levné závěsy nahrazují dveře.
I sériově vyráběné dveře zvládnou přepažit a utěsnit prostor se šířkou až do dvou metrů. Jejich pořízením lze ušetřit podstatnou část z ceny klasického sprchového koutu. Majitelům přináší výhodu velké variability řešení a poradí si i s požadavkem na bezbariérovost.
Prostor lze pomocí sprchových dveří vytvořit různými způsoby. Pokud třeba pro sprchový kout poslouží jeden z rohů koupelny, je možné jej snadno uzavřít z boku pevnou stěnou a zepředu sprchovacími dveřmi. Jak pevná stěna, tak sprchové dveře jsou na trhu k dostání v setech.
Kdo nechce pevnou stěnu z plastu či skla kupovat, může si ji vyzdít sám, případně lze využít koupelnovou niku. Přední část se pak v obou případech uzavře sprchovými dveřmi.
Uzavřená nika dveřmi
Zásady pro výběr
Pro funkčnost sprchového koutu je zásadním kritériem systém otevírání dveří, jejich materiál a rámová konstrukce. Všechny mají své výhody i nevýhody. Nejrozšířenější, ale také nejrizikovější je posuvný systém dveří. Šetří místo v koupelně, ale pojezdy se hůře čistí a při posuvu dveří se mohou zadrhávat. Při výběru se tedy zaměřte na kvalitu posuvného systému.
U kolečkových pojezdů zkontrolujte velikost koleček a jejich materiál. Kolečka by měla mít v průměru nejméně 2 cm, ideální je osazení bezúdržbovými ložisky. Nejjistějším systémem posuvu dveří je AntiBlock, který místo koleček využívá takzvaný kluzák.
"Jeho funkčnost se testuje až na milion otevření a zavření, zabraňuje zadrhávání a křížení jednotlivých dílů. Máte tak doživotní záruku bezporuchového a tichého chodu," vysvětluje David Pánek z firmy Ravak.
Kolečkový posuvný systém
Takzvané zalamovací dveře šetří prostor i nutnost úklidu.
U zalamovacího systému je největší výhodou jeho bezkonkurenční velikost vstupu. I při minimální šířce koutu 70 cm zalamovací dveře zajistí vstup široký 50 cm. Zalamování směrem dovnitř zamezí vykapávání vody na podlahu a vytváření kluzkých loužiček. Klade ovšem nároky na hloubku sprchového koutu, protože z ní ubírá centimetry.
Pozor na vstupZejména starší lidé nebo jedinci se špatnou motorikou by si měli uvědomit, že do sprchy s dveřmi potřebují vstup široký minimálně 80 cm. To jim zpravidla nabídne sprchový kout se šířkou 90 až 100 cm. |
Zejména starší lidé nebo jedinci se špatnou motorikou by si měli uvědomit, že do sprchy s dveřmi potřebují vstup široký minimálně 80 cm. To jim zpravidla nabídne sprchový kout se šířkou 90 až 100 cm.
Dostatečnou šířku vstupu poskytnou i takzvané pivotové dveře, usazené v otočném čepu v určité vzdálenosti od stěny. Pivotové dveře se však otevírají směrem ven, takže musíte počítat s vytíráním steklých kapek vody.
"Zejména je nutné dát si pozor při maximálním otevření dveří. Což bývá přibližně 135 stupňů, aby nenarazily do umyvadla nebo do vstupních dveří," varuje Aleš Brožík z firmy Ravak. Výhoda pivotového systému spočívá v designu, protože představuje odlehčený styl bez přebytečného množství svislých profilů.
Závěsy dveří se doporučují celomosazné s kvalitním pochromováním.
Plast, nebo sklo?
Všechny otevírací systémy sprchových dveří lze pořídit v plastu i ve skle, největší rozdíl tvoří zejména pořizovací cena. Plast je levnější a neváže na sebe vodní kámen. Bývá výhodný pro snadnější údržbu.
Sklo oproti tomu budí luxusnější dojem. Usazování vodního kamene lze řešit prostředky, například AntiCalcem, který brání vytváření minerálních usazenin a map na skle.
Při výběru skla je třeba dát pozor na jeho kvalitu. Vhodné je bezpečnostní kalené sklo, zvlášť u takzvaných bezrámových konstrukcí sprchových koutů a dveří. Pokud sklo není usazeno v hliníkovém rámu, mělo by mít tloušťku alespoň 6 mm na otevíracích dveřích a pokud možno ještě o dva milimetry více na pevných částech, které jsou spojeny s dveřmi pomocí pantů.
U pantového otevírání skleněných bezrámových konstrukcí se vyplatí celomosazné závěsy s kvalitním chromováním. Ty dokážou spolehlivě udržet těžká bezpečnostní skla sprchového koutu. Dosahují životnosti až 30 let. V prodejně je poznáte jednoduše, stačí na závěsy poklepat mincí, protože ta i přes různou povrchovou úpravu spolehlivě odhalí použitý materiál a odliší zvuk kovu od plastu.
Sprchové dveře mohou mít šířku i 2 metry.
Pokud zvolíte klasickou rámovou konstrukci sprchových dveří, zvažte nejen její estetické, ale i funkční kvality. Na trhu se setkáte s nejlevnějšími bílými rámy, tvořenými hliníkovým profilem, na němž je nanesená bílá barva, nebo naopak s luxusními pochromovanými konstrukcemi.
Optimální spojení praktičnosti a efektu nabízí matný kovový povrch satin. Toto provedení vzniká chemickým procesem, při kterém dochází na povrchu k vytvoření tvrdé, otěruvzdorné a další oxidaci odolné vrstvy kysličníku hliníku. Ta zajišťuje dostatečnou odolnost nejen proti poškrábání, ale také vůči velmi agresivním podmínkám, jako jsou velké výkyvy teplot, vysoká relativní vlhkost vzduchu a působení různých chemikálií, jimž jsou rámy v koupelně vystaveny. Provedení satin vám promine i občasnou nepozornost, škrábance na něm nejsou téměř vidět.
Rohové sprchové kouty bývají nejčastější variantou.
Dveře s pevnou stěnou - rámy provedení satin
Pokud jste už rozhodnuti o umístění sprchového koutu, typu sprchových dveří i způsobu pojetí podlahy, zastavte se. Zejména při rekonstrukci či vzniku zcela nové koupelny je rozvaha na místě.
Nikdy nezaměřujte velikost sprchovacího prostoru ještě před obkládáním. Nanesením vrstev lepidel a obložením se šířka stavebního otvoru podstatně zmenší a objednané díly sprchových dveří by vám do prostoru nemusely pasovat.
Opačný případ, kdy je prostor o kousek širší, lze vyřešit snadněji. K některým typům sprchových dveří můžete dokoupit nastavovací profily, jež umí po dvou centimetrech nastavit šířku koutu sprchových dveří až o osm centimetrů.