Home Domácí Přístroje Pečujte o svou myčku nádobí. Královsky se vám odmění

Pečujte o svou myčku nádobí. Královsky se vám odmění

Myčka nádobí se rychle zabydlela v našich domácnostech. Díky úzkým a menším modelům si ji nemusí odepřít ani majitelé malých bytů. Pohodlně se vejde i do panelákových kuchyní. Jak ale její fungování využít co nejlépe? Seznamte se s tipy na údržbu své myčky.

Myčka pro každou kuchyni

Myčku nádobí můžete vybírat z řady vestavných nebo volně stojících, a to v šířce 60 a 45 cm. Kapacita standardních 60cm myček je až 14 sad nádobí, u úzkých myček až 10 sad nádobí.

Spotřebič tak jednoduše umístíte i do malých prostor a rozhodně se nemusíte bát nedostatečné kapacity. Na trhu jsou k dostání také kompaktní stolní myčky, které se svými rozměry 45 × 55 × 50 cm poskytují kapacitu pro šest sad nádobí.

Navíc mnoho myček má možnost nastavení mytí pouze ve spodním nebo horním koši, takže nemusíte mít obavu, že byste kapacitu myčky nenaplnili a vhodné jsou i pro jednotlivce nebo malé rodiny.

Myčka vás doma nepotřebuje

Myčku můžete zapnout a odejít naprosto bez obav třeba za zábavou. Jsou totiž vybavené bezpečnostním systémem, který je schopen přerušit přítok vody z vodovodního řádu v případě nadměrného naplnění nebo při anomáliích jako je zanesení nebo přílišné množství pěny.

Kromě toho je přítomna další bezpečnostní úroveň, Water Stop, napouštěcí hadice s dvojím opláštěním vyvinutá proto, aby odolala opotřebování a nadměrnému tlaku.

Využít můžete také časovač odloženého startu, díky němuž lze posunout začátek mycího cyklu až o 24 hodin.

Jednou z nesporných výhod myčky nádobí je úspora vody oproti mytí ve dřezu.

Tichý společník

Většina nových myček nádobí nabízí tichý chod. S hladinou hluku kolem 42 dB jsou srovnatelné s hlučností standardní lednice. Využít můžete také speciální noční programy, které nádobí umyjí stejně efektivně a nechají vás klidně spát.

Skládejte správně

Myčky jsou členěny tak, aby umožnily umýt co nejvíce nádobí a zároveň zajistily co nejlepší výsledek. Ideální je skládat stejný typ nádobí k sobě, čímž se zajistí, že si například talíře nebrání.

Do horního polohovatelného koše je vhodné dávat především sklo a křehké kusy nádobí, protože horní rameno není tak agresivní. Zašpiněné hrnce je tedy lepší dávat do koše spodního, nicméně dnešní výrobky si s nimi poradí i v koši horním.

Neoplachujte

Jednou z nesporných výhod myčky nádobí je úspora vody oproti mytí ve dřezu. Pokud nádobí oplachujeme, spotřebujeme vodu zbytečně. Kvalitní myčky si s běžným zašpiněním nádobí poradí i bez oplachování.

Pokud ovšem plánujete myčku zapnout až za několik dní, spusťte si oplachovací program v myčce. Je úsporný a zabrání vzniku nepříjemného pachu.

Starejte se o ni

Myčka nádobí nevyžaduje velkou péči, ale přesto se snažte, aby na nádobí nebyly větší kusy jídla. Například zrníčka z citronů či kosti nejsou pro myčku odstranitelné a zachytí se ve filtrech.

Pravidelně tedy čistěte filtr propláchnutím, které vám zabere pár minut. Jednou či dvakrát ročně je také vhodné pustit myčku naprázdno s tzv. čističem myčky. Myčce můžete dopřát deodorant, i když ten už je spíše pro efekt, k jejímu správnému fungování nijak nepřispěje.

Pokud nádobí oplachujeme, spotřebujeme vodu zbytečně. Kvalitní myčky si s běžným zašpiněním nádobí poradí i bez oplachování.

Tablety, nebo mycí prostředek, leštidlo a sůl?

Přestože mnoho hlasů se přiklání k používání tablet jako pohodlnějšího, efektivnějšího a finančně přijatelnějšího řešení, doporučujeme používat klasický sypký mycí prostředek. A především, nespoléhat na složku soli v tabletách a i při použití tablet pravidelně doplňovat granulovanou sůl.

Sůl totiž nezměkčuje přímo vodu, ale regeneruje pryskyřicové kuličky (tzv. změkčovač), které jsou ve spodní nádrži umístěné a zajišťují změkčení vody. Tablety 3 v 1 rozpustí sůl ve vodě, ale neaktivují změkčovač vody, proto nemůže být dosaženo optimální výsledků a zabráněno usazování vodního kamene ve vnitřních prostorách myčky.

Ať již použijete tablety nebo samostatný mycí prostředek, vždy nastavte typ mycího prostředku před spuštěním mycího cyklu, aby myčka přizpůsobila cyklus právě použitému detergentu. Tablety totiž nejsou automaticky kompatibilní se všemi programy, nesprávné použití má za následek, že se rozpustí příliš rychle a nebo naopak pomalu a mytí nedosáhne očekávaného výsledku.

Jak o myčku pečovat

Před prvním spuštěním myčky nastavte tvrdost vody.

Přidejte a pravidelně doplňujte sůl. Klasický systém nastavení doplnění soli po každých 30 mytí byl nahrazen elektronickým řízením. Myčka sama vyhodnotí, které byly použity cykly, při jaké teplotě a jakém množství vody a kdy je potřeba sůl doplnit. To indikují elektronické kontrolky.

Přidejte a pravidelně doplňujte leštidlo. Nezapomeňte správně nastavit úroveň odebírání leštidla. Pokud není správně nastaveno, zanechává na nádobí, především skleněném, skvrny.

Jaký druh nádobí lze mýt v myčce

Ověřte si, zda všechno vaše nádobí je možné umývat v myčce. Následující materiály nejsou vhodné k umývání v myčkách:

Dřevo: mytí dřeva v myčce může způsobit, že dřevo popraská nebo se poláme a přilepené rukojeti mohou při vysoké teplotě vody odpadnout. Nedoporučujeme vkládat dřevěné kuchyňské nádobí do myčky.

Plasty: vždy zkontrolujte údaje na kuchyňském nádobí, zda je odolné vůči mytí v myčce.

Stříbrné kuchyňské nádobí: zajistěte, aby stříbrné kusy během mycího cyklu nepřišly do styku s jiným kovem nebo stříbrem. Odstraňte před tím všechny zbytky jídla, zvláště kyselé zbytky, které mohou způsobit oxidaci stříbrného nádobí.

Křišťál a porcelán: zvolte program pro sklo, jelikož příliš vysoké teploty mytí nebo oplachování mohou způsobit blednutí barev a poškození nádob. Ověřte si, že všechno nádobí je vhodné pro umývání v myčce.

Skleněné vybavení: použijte pouze odolné kuchyňské sklo. Opakované mytí může způsobit, že jiné typy kuchyňského skla zmatní.

Volně stojící myčka HOTPOINT LDFA++ 12H14

Volně stojící myčka HOTPOINT LDFA++ 12H14

Díky novému systému Sensor System dokáže myčka Hotpoint dosáhnout maximální účinnosti mytí při jakékoliv míře zašpinění nádobí a optimalizovat vybraný cyklus.

Senzor stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně reguluje množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu. Sensor se vzájemně doplňuje s výkonným motorem Flexipower, který mění provozní rychlost a tlak vody právě dle zašpinění nádobí, což znamená maximální využití efektivity a síly motoru.

Systém ExtraSilent zaručuje maximální tichost s omezením hluku na pouhých 42dB. Tichého chodu dosahuje také program Good Night, díky kterému je možno myčku zapnout v noci a přitom si vychutnat nerušený spánek. Nové flexibilní vybavení vnitřních košů umožňuje optimální využití každé jejich části. Myčka má kapacitu 14 sad nádobí. Vybrat si můžete z 12 programů.

Whirlpool ADP 850 IX, WH

Whirlpool ADP 850 IX, WH

Volně stojící myčka v bílém i nerezovém provedení pojme až devět sad nádobí a stane se nepostradatelným pomocníkem i té nejmenší kuchyně. Spotřebič nabízí možnost vybrat si ze sedmi praktických programů, například studené předmytí, sklo, rychlé mytí atd.

Se svými rozměry 45 × 55 × 50 cm můžete myčku umístit kamkoliv, kde bude k dispozici připojení na vodu a odpad, například na pracovní desku.

Myčka do garsonky

Kompaktní myčky značky Indesit jsou praktickým pomocníkem do omezených prostor malých kuchyní nebo například do chat a chalup. Se svými rozměry 45 × 55 × 50 cm je totiž můžete umístit kamkoliv, kde bude k dispozici připojení na vodu a odpad, například na pracovní desku.

Kapacita myček je šest sad nádobí, jsou vybaveny jedním drátěným košem se sklopitelnými držáky na talíře. Na výběr je šest mycích programů: oplachování, sklo, eco, intenzivní, normální, rychlý 30 min. Umožňují nastavit také odložený start. Myčky jsou vyráběny v energetické třídě A.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!