Parní trouba za pět tisíc, mikrovlnka i jako pekárna chleba. A proč ne
V kuchyni se často bojuje. S chybějícími centimetry, časem – i penězi. Proto se stále více prosazují tzv. multifunkční přístroje. Jeden spotřebič tak zvládne třeba to, nač byla dříve nutná mikrovlnka, teplovzdušná trouba, gril a pekárna chleba.
Zatímco v kosmetice nebývá kombinace "2 v 1“ příliš výhodná – šampon s kondicionérem v jednom vám žádný kadeřník nepochválí – v kuchyni se multifunkční přístroje prosadily velmi rychle.
Jedním z hlavních důvodů je úspora místa i peněz. Rozvoj technologií se výrazně podepsal i pod poklesem cen, zejména u samostatně stojících spotřebičů.
Cenoví favorité
Ještě před pár lety nabízely kombinaci mikrovlnné a teplovzdušné trouby jen dvě či tři značky, dnes už téměř všechny. Cena té nejlevnější kombinace se přitom tehdy ve vestavném provedení pohybovala přes třicet tisíc.
Ceny však klesají. I velkou kuchyňskou "hvězdu“ posledních let – parní troubu – si už lze dopřát celkem běžně jak samostatně, tak také jako multifunkční přístroj, tedy klasickou a parní troubu zároveň. A dokonce za velmi přijatelné peníze.
Parní trouba v nerezovém provedení zaujme cenou i vzhledem.
Tchibo přišlo tento týden se samostatně stojící parní nerezovou troubou, která nabízí i funkci grilování, rozmrazování a ohřívání. Upeče také pizzu a pečivo, má 18 přednastavených programů a LC displej, to vše za 5 490 korun.
Ještě levnějšího pomocníka má značka Rohnson, která přišla nedávno na trh s přístrojem 4 v 1. Mikrovlnná trouba v sobě kombinuje gril, horkovzdušnou troubu a pekárnu chleba! Sedm programů na jeho přípravu doplňuje dalších 10 přednastavitelných programů.
A jak uděláte z mikrovlnky pekárnu? Stačí vyjmout otáčecí talíř a na středovou osičku nasadit nádobu s hnětacím hákem. Těsto se pak podle programu uhněte a následně upeče.
Trouba, která nahradí další tři přístroje včetně pekárny chleba.
Cena necelých pět tisíc logicky vyvolává řadu otázek: "I ty největší značky dnes vyrábějí v Asii, kde je levná pracovní síla. Ale pokud se chcete prosadit na trhu v zemích Evropské unie, nemůžete riskovat nekvalitní provedení,“ tvrdí Kyriakos Tselidis z firmy Rohnson. Vestavba umí hodně, ale stojí víc
Vestavné spotřebiče bývají vždy dražší než samostatně stojící, což platí i u multifunkčních trub. Zde je třeba počítat s cenami průměrně kolem 12 tisíc a výš.
"Jde o náročnější výrobu, spotřebiče bývají výkonnější a nabízejí i celou řadu funkcí, které samostatně stojící spotřebiče nemají,“ vysvětluje Jaromír Šiška z firmy Electrolux.
Jako příklad uvádí například pachový filtr, který dokáže zlikvidovat vůni (či odér) při přípravě jídla. To ocení zejména lidé, kteří mají spojenou kuchyni s obývákem. Tuky, pára i vůně se "proženou“ přes keramický pachový filtr, který je vyhříván asi na 500 °C. Vše zde tak vyhoří.
"Jde o trvalý filtr, který není nutné měnit, lze jej ale vypnout. Má příkon 150 wattů, navíc někomu případná vůně uvolňovaná do prostoru nevadí,“ vysvětluje Jaromír Šiška. V nabídce má trouby s tímto filtrem jak Electrolux, tak AEG.
Vestavné parní trouby šetří místo.
Vestavné multifunkční trouby – třeba kombinace mikrovlnky a horkého vzduchu včetně grilu – bývají také výrazně výkonnější a mívají větší objem.
"I když se neřadí mezi parní trouby, nabízejí třeba horní a spodní ohřev s takzvaným zapařováním pro chleba a kynutá těsta, rozmrazují, předehřívají a nabízejí programovou automatiku včetně návrhů přípravy pokrmů,“ vypočítává Miroslav Veselý z firmy BSH domácí spotřebiče.
Přístroje vybavené teleskopickými výsuvy či řadou dalších funkcí včetně samočištění nebo schopností zvážit si množství vložených potravin se samozřejmě cenově pohybují výrazně výš.
Při výběru je proto nutné pečlivě porovnat nejen cenu, ale také funkce a výkon, který nabízejí.
Multifunkční spotřebiče šetří čas.