Paneláková koupelna, do které se vešlo všechno
Majitelka tohoto bytu bydlí v malém žižkovském paneláku už šestnáct let. A protože jí byt konečně patří, rozhodla se ho postupně zrekonstruovat. Začala koupelnou a dokázala, že i v miniaturním prostoru se dají udělat zázraky.
Typická koupelna v panelovém jádře nemá víc než tři metry čtvereční. Ve větších bytech navíc stavební úřad nedovolí spojit toaletu s koupelnou, takže majitel nemá šanci ji alespoň opticky zvětšit.
„Já jsem ale stejně jiný případ, oddělení obou prostorů připadá naší rodině pro každodenní provoz nepraktické,“ připomíná paní Věra.
A tak rodina využila cenných centimetrů navíc, které získala jednoduchým vybouráním jádra. Po obvodu konstrukce zbývalo na každé straně kolem deseti centimetru, což bývá u této rekonstrukce „standardní“ zisk.
Hlavně pohodu Koupelně vévodí nová hydromasážní vana Kaldewei osazená systémem Vivo Turbo.
„Pracuji převážně doma, jsem totiž účetní na volné noze. A tak jsem se rozhodla - když už tu trávím čtyřiadvacet hodin denně - vybudovat si místnost, kde si skutečně odpočinu po celodenním únavném sezení u počítače,“ vysvětluje paní Věra.
Specialita tohoto masážního systému spočívá v tom, že každá tryska má svůj vlastní motor s čerpadlem, takže „zázemí“ masážního systému nemá pod vanou soustavu plastových rozvodů, v nichž by se po vypuštění z vany mohla držet voda.
Ačkoliv se to nezdá, je to velká výhoda – problémy s čištěním masážního systému mnohé majitele od používání často odradí. Leckteří časem přiznají, že hydromasáž skoro vůbec nepoužívají. Systém Vivo Turbo dokáže regulovat masáž od jemné až po intenzivní, která prohněte nejen kůži, ale i podkožní oblasti a svalstvo.
Aby byla pohoda dokonalá, zvolili obyvatelé bytu takzvané napouštění přepadem. To znamená, že do vany nezasahují na prostor náročné běžné armatury, neudělají si o ně modřinu.
Jedině pod omítku „Napouštění přepadem není samoúčelné. Pokud volíte pro ovládání vany podomítkové provedení, kdy jsou těla armatur schovaná pod obklady, je to ideální způsob jak vanu napouštět,“ vysvětluje Petr Kůrka z koupelnového studia Tizzio, které koupelnu projektovalo.
Bylo by zbytečné do zdi instalovat speciální objemnou napouštěcí armaturu, když ji speciální model z přepadu dokáže nahradit. „Jen si tady nenapustíte vodu do kbelíku,“ směje se majitelka bytu.
To ale není problém provést ruční sprchou, která v koupelně samozřejmě nechybí.
Střízlivý design Veškeré baterie jsou střízlivých tvarů, pocházejí ze série Axor Uno od Hansgrohe. Patří mezi designové kousky tohoto výrobce.
Modelová řada Uno se stala tak oblíbenou, že výrobce dokonce v poslední době „vrhl“ na trh tvarově inovovanou řadu Uno2, která kráčí ve šlépějích původního modelu – i ona spojuje tvarově nadčasovou střízlivost s rozumnou cenou (rozumí se v relacích jiných designových výrobků světových výrobců).
Paní Věra přiznává, že ne vždy má čas strávit pohodovou hodinku v masážní vaně (stejně doporučená doba je kolem 20 minut), proto také hodně využívá sprchový set téhož výrobce. Ani na něm nechtěla šetřit.
Nechala si do sníženého stropu zabudovat velký hlavový talíř Raindance, který člověka ve sprše svlaží (jak ostatně napovídá už název) proudem vody napodobující svěží déšť. Nenahradí sice klasickou hydromasáž, ale rychlé sprchování určitě zpříjemní.
Aby v malé koupelně nenacákala, nechybí vaně ani trojdílná sklopná sprchová zástěna Hüppe 2003 se sklem ošetřeným protišpinivou úpravou Anti-Plaque, která usnadňuje stékání vody po skle a omezuje špinění skla.
Jako z kamene Pro panelovou koupelnu její tvůrci využili moderních lineární linie obkladů Stone Design od Gardenia Orchidea. Horizontální linie opticky zvětšují prostor malé koupelny, decentní našedlá barva vycházející z barvy kamene zaručuje, že se koupelna po čase „neokouká“.
Úzké pásky lze při obkládání použít nejrůznějším způsobem. Při kombinaci decentních barev a úzkých pásků s celoplošnými obklady vznikne zajímavý celek.
Vzhledem k velikosti prostoru nebylo možné využít aktuální trend - obklady položit jen v části koupelny – tedy tam, kde hrozí nebezpečí postříkání vodou. Proto si nechala majitelka obložit koupelnu až ke stropu.
Získaný prostor po vybourání jádra využila k vybudování soklů, které slouží jako odkladní plochy.
Další informace k panelové koupelně najdete v Living Koupelna 1/2006