Home Kuchyňské Spotřebiče Novinky v žehlení: programy pracují za vás

Novinky v žehlení: programy pracují za vás

Domácí žehlení zažívá řadu změn. Profesionální prádelny nebo mandlovny se možná brzy stanou zbytečnými. Objevuje se stále více nových možností, jak žehlit lépe, a to i v domácnosti.

"Do prádelny chodí už jen lidé, kteří nemají možnost si sami vyprat nebo vyžehlit," říká Petr Hrad z Prádelny a čistírny ve Žďáru nad Sázavou.

Napařování je samozřejmost Standardem jsou již řadu let napařovací žehličky. Výrobci vyvíjejí stále nové funkce a předhánějí se, který přístroj po prádle lépe klouže, má nižší spotřebu, větší nádržku na vodu nebo větší tlak páry. To však ovlivňuje ceny, jež se pohybují od 500 do 3000 korun, a platí, že čím dražší model, tím více funkcí.

Dnešní přístroje většinou umějí odvápňovat vodu kvůli nižšímu usazování vodního kamene nebo žehlit i ve svislé poloze. Žehličky mívají plochu z nerezové oceli či hliníku - ta sice klouže nejméně a snadno se poškrábe, je však velmi lehká a dobře vede teplo.

Na některých žehličkách se dá naprogramovat vypnutí, jiné se automaticky vypnou při nečekaném překlopení. Další zvládnou zastavit kapání při nízkých teplotách nebo rozprašování, kterým se prádlo před žehlením navlhčí, nebo mají textilní nástavec na ochranu choulostivých látek. "Zvláštní funkcí je knoflíková drážka mezi žehličkou a žehlicí plochou. Umožňuje vyžehlení prostoru i pod žehličkou," popisuje Ljuba Vrchovská ze společnosti Singer.

Žehlení bez dotyku látky V klasické žehličce pára vzniká při kapání studené vody na rozpálenou kovovou plochu. U žehliček s parním generátorem se pára vytváří v nádobě mimo žehličku a vhání se do ní hadicí. "Žehlí se tedy převážně tlakem páry," vysvětluje Vladimír Radovský z internetového obchodu sici-centrum Přísun páry je pravidelný, má mnohem silnější tlak, žehlicí plocha zůstává stále teplá a také déle vydrží, protože není v kontaktu se studenou vodou.

Díky velkému tlaku páry je některými systémy možné žehlit i více vrstev najednou. "Určitá místa se dokonce dají vyhladit či dožehlit, aniž se žehlicí plotna dotkne tkaniny. K choulostivému prádlu žehličku přiblížíte na vzdálenost jednoho centimetru," popisuje Radovský.

K parním generátorům, které stojí od 3000 korun výše, je dobré mít i speciální žehlicí prkno. U některých je dokonce prkno přímo součástí. "Žehlicí systém vytváří velké množství páry, takže prádlo by po vyžehlení na klasickém prkně bylo mokré," říká Vladimír Radovský. Žehlicí prkna desku vyhřívají a mají funkci odsávání páry. Díky tomu je prádlo okamžitě suché. Dají se použít i u klasické napařovací žehličky.

Některé typy mají i funkci vzduchového polštáře. "Ventilátor, který normálně slouží k odsávání páry, může fungovat i naopak, vhánět vzduch pod prádlo," vysvětluje Radovský. Prádlo se nadzvedává, díky tomu se lépe rovná a při žehlení nevznikají záhyby. Takové prkno se prodává přibližně za 10 tisíc korun.

Kompletní žehlicí systém s prknem, bojlerem, žehličkou a ventilátorem přijde na 25 tisíc korun. "Má mimo jiné i funkci druhý ohřev, takže ohřeje páru v žehlicí ploše žehličky a žehlí mikrojemnou párou 160 stupňů teplou," vysvětluje Dita Lyner z firmy DomoSwiss. Jemná pára šetří žehlenou tkaninu, vysoká teplota zároveň zničí veškeré bakterie a zárodky plísní, které mohou v prádle po běžném praní zůstat. "Žehlička a ventilátor s funkcemi foukání a odsávání zafixují žehlenou látku, takže je možné žehlit i vertikálně," dodává Dita Lyner.

Lisování prádla Další inovací domácího žehlení jsou žehlicí lisy. Podobně jako systémy nabízejí kvalitu dostupnou dosud jen v profesionálních prádelnách nebo u výrobců oblečení. Domácí lisy mají rozměry menšího žehlicího prkna, ale váží asi deset kilogramů. Prodávají se za ceny od 10 tisíc korun.

"V lisu se žehlí tlakem stisku. Prádlo se zespoda nejprve lehce propaří, aby se nežehlilo přesušené," popisuje Vladimír Radovský. Výhodou je, že se u něj dá pracovat vsedě. Z žehlení proto nebolí páteř, nohy nebo ruce. Lis také šetří čas, protože stlačování je rychlejší než klasické žehlení.

"Žehlicí lisy se hodí nejenom k žehlení ložního prádla, ručníků či ubrusů, ale poradí si i s kalhotami, košilemi, halenkami s volány, či dokonce s pleteným oblečením a hedvábím," popisuje Ljuba Vrchovská. "Pokud budete chtít žehlit třeba volánky, použijete speciální polštářky, které zabrání úplnému dovření lisu, a tím vzniku nežádoucích skladů - puků." Vladimír Radovský dodává, že do lisu je možné dát prádlo i složené.

Žehlička a vysavač v jednom Lisem však modernizace žehlení nekončí. Na trhu lze nalézt další výrobky s nezvyklými funkcemi. Jedním z nich je žehlič kalhot. Je to plochý přístroj podobný lisu. Používá se buď samostatně stojící, nebo zavěšený na zdi či boční straně skříně. Vkládají se do něj pouze nohavice kalhot, na nichž je potřeba vytvořit puky. Přístroj se nedá použít namokro nebo na sušení kalhot po zmoknutí. Výhodou naopak je, že látka nezíská nežádoucí lesk, jak se to stává u klasického žehlení. Žehlič kalhot seženete za 6 až 15 tisíc korun.

Žehlicí automat na košile vypadá trochu jako krejčovská panna na hranolovém podstavci. Košile se na něj jednoduše navléknou podobně jako na věšák. Žehlí se horkou párou, dá se však použít i suchý vzduch na sušení sak nebo bund. Automat přijde na 25 tisíc korun.

Neobvyklý je výrobek, který propojuje žehličku s vysavačem. Je to univerzální čistič, který vypadá jako vysavač s velkou variabilitou nástavců. Uvnitř přístroje je nádržka na vodu, která vyvíjí páru o teplotě 120 stupňů. Tou se pak mohou čistit koberce, nábytek, zrcadla, ale také žaluzie, vany, sporáky, nebo dokonce auto. Lze s ním ovšem také žehlit, a to i ty nejchoulostivější materiály, jako je hedvábí nebo vlna. Přístroj se dá použít i na záclony, které se nemusí sundávat. Univerzální čistič se prodává za necelých 27 tisíc korun.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!