Nejlepší kuchyně světa, kde si zejména muži plní své sny
Ostrůvková řešení, chytré spotřebiče, závěsné systémy na zdi i na stropy. Nové kuchyně představují vlajkovou loď současných domácností. Stále častěji se v nich totiž objevují muži, kteří rádi vaří a jsou ochotni i víc investovat do jejich vybavení.
Letošní lednový mezinárodní veletrh nábytku imm v Kolíně nad Rýnem a především jeho důležitá součást, výstava LivingKitchen, jasně ukázal, jak důležité postavení dnes lidé přikládají kuchyním.
Vaření se z "povinné" činnosti stává koníčkem. Různé kurzy vaření, vestavné kávovary, úžasné nože, vinotéky, ale i chytré spotřebiče včetně pečicích trub s připravenými programy pro konkrétní recepty přivedly do kuchyně už celou řadu mužů, kteří se jí dříve raději vyhýbali.
Spojení kuchyně a obýváku si vyžádalo změny především ve vzhledu čelních ploch kuchyňského nábytku
Dnes se naopak rádi chlubí svým kuchařským uměním, potřebují proto dokonalé vybavení. Trend, který ovlivnil i stále stoupající počet single domácností, se na podobě kuchyní odráží stále výrazněji.
Spojení s obývákem zase nutí designéry potlačit "kuchyňský“ charakter nábytku. S tím je spojen i důraz na funkčnost a snadnou údržbu, odolnost vůči mechanickému a tepelnému namáhání. Kuchyň je navíc stále víc o pocitech, proto si návrháři doslova hrají s různými systémy osvětlení, které dokáží vyvolat i romantickou náladu.
Typická současná kuchyně: ostrůvek, bílý lak, téměř bezúchytkové řešení
Bílá stále vede
Nepřátelé bílých kuchyní v lesku mají smůlu, nabízí se jich stále nejvíc. Němečtí výrobci (na rozdíl od italských) se alespoň snaží potlačit pro někoho až sterilní vzhled kombinací se dřevem nebo jemnými odstíny šedé či béžové.
Nejčastěji se objevují čelní plochy dvířek z dubu s rafinovaně hrubým povrchem, případně povrchové struktury připomínající přírodní materiály. Kombinuje se i sklo a dřevo, lesklý lak vypadá dobře s výraznými dezény tropických dřevin.
Spojení kuchyně s obývákem změnilo vzhled nábytku
Ústup úchytek je zcela evidentní. Důvodů je celá řada, u luxusních kuchyní jde však především o estetickou záležitost. Také se projevuje snaha nabízet čelní plochy spodních skřínek s minimem „čílek“, místo čtyř zásuvek jsou proto k vidění sotva dvě. Kromě čistšího vzhledu a bezpečnosti bývá i výrobně jednodušší (hlavně na skleněná dvířka) používat úchytky co nejméně.
Bary vystřídaly ostrůvky
Ostrůvková dispozice, která nahradila dříve oblíbené barové pulty, se objevuje v nejrůznějších variantách. Díky ní se totiž kuchař v kuchyni nachodí jen minimálně, stačí jen se otočit a vše je po ruce. Často na ostrůvek navazuje plocha pro stolování, někdy funguje už přímo jako jídelní stůl.
U ostrůvků se objevuje velmi často i možnost nastavit různé výšky pracovní plochy
U ostrůvků se objevuje velmi často i možnost nastavit různé výšky pracovní plochy
Díky tomu dostávají nový vzhled i digestoře, které tvarem vypadají jako lustry. Závěsná provedení nahrazují typy připomínající dokonce plochá stropní svítidla. Opět se vrátily i odsavače, které se pouze vysouvají přímo z pracovní desky, aby se po skončení vaření vrátily na své místo.
Lavice v blízkosti ostrůvkové kuchyně dávají možnost pohodlné komunikace s kuchařem (či kuchařkou)
Ostrůvky počítají s tím, že se u nich nejen vaří, ale také představují místo setkávání s rodinou i přáteli. Hned vedle ostrůvků se proto objevují lavice s polštáři, které jen čekají na to, aby si „povaleči“ mohli povídat s tím, kdo právě připravuje jídlo.
Spojení kuchyně a obývacího pokoje pak vede designéry k netradičním řešením, od zavěšování skříněk ke stropu až po vytváření nábytkových polopříček. Prostě chytrá horákyně: spojená a zároveň oddělená kuchyně od obývacího pokoje.
Venkovský styl v moderním pojetí