Nejlepší kávovary zvládnou laté nebo kapučíno jedním stiskem tlačítka
Kdysi byla hitem varná konvice a mikrovlnka. Teď jsou samozřejmou součástí většiny kuchyní. Podobný osud možná brzy potká i kávovary na espreso. Presovače jdou na dračku a nejvíce ty, které vaří kávu úplně samy. Mohou v nich však být velké rozdíly.
Česko ovládla kapslová mánie. Tisíce lidí kupují kávovary za ceny od tří tisíc korun, jejichž obsluhu zvládne i ten, kdo si s technikou moc nerozumí. Do přístroje vložíte kapsli, zmáčknete knoflík a za chvíli máte v šálku skvělé espreso nebo kapučíno s čokoládovou příchutí.
"Jsou ideální pro lidi, kteří nemají času nazbyt a chtějí dobrou kávu," říká Pavel Kosta, český mistr v degustaci kávy. Kapslové přístroje mají navíc většinou výrazný design, který oživí kuchyni.
Takový kávovar však nemusí být vždy výhra. Pasují do něj jen kapsle určité značky, chuť nemůžete nijak ovlivnit. Ale hlavně - káva se prodraží. Espreso vyjde na osm až 16 korun, zatímco v přístroji na zrnkovou kávu třeba jen na dvě koruny. Čím víc kávy pijete, tím méně se přístroj vyplatí.
Proto se hodně lidí přiklání k takzvaným plnoautomatům. Tedy počítačem řízeným přístrojům s digitálním displejem, které umíchají třeba výborné laté z čerstvě umleté kávy přesně na velikost vašeho šálku, to vše stiskem jediného tlačítka.
Ty však stojí mezi 20 a 40 tisíci korun, takže se nehodí pro lidi, kteří pijí kávu jen zřídka. Navíc vyžadují zkušenosti. "Musíte si nastavit hrubost mletí a velikost kávy, což je trošku kámen úrazu. Když uděláte chybu, z ideálního espresa vyrobíte cosi podobného špinavé vodě," varuje Pavel Kosta.
Než tedy půjdete vybírat kávovar, rozmyslete si, co od něj čekáte. Nenechte se zlákat množstvím funkcí, které nevyužijete, ani nízkou cenou přístroje.
Velký přehled druhů kávovarů s doporučením, pro koho se nejlépe hodí, najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 30. září.