Na návštěvě ve vysněné koupelně. Designér vše zvládl na jedničku
Trendy z veletrhu Cersaie, nejdůležitější akce pro výrobce keramických obkladů, ovlivnily i koupelnu designéra Marka Vráblíka. Byla jeho první vlastní. Jak sám říká: Doma jsem byl koupelnový panic.
"V době, kdy loni na podzim probíhal nejprestižnější mezinárodní veletrh pro výrobce keramiky, se mi doma 'vyloupla' první vlastní koupelna. A protože se každoročně snažím na této akci v Bologni zmapovat trendy a zajímavosti, konfrontoval jsem je s mou reálnou koupelnou," říká Marek Vráblík, šéfdesignér značky Rako.
Designu keramiky, obkladů a koupelen se věnuje profesionálně již řadu let. "Jenže tato koupelna je zároveň má první vlastní, dosud jsem byl vlastně koupelnový panic. Není to zase až tak překvapivé, na každého z nás připadá průměrně vytvoření jedné až dvou privátních koupelen za celý život," tvrdí designér.
Velkoformátový obklad Noe (Rako) je celosvětovým trendem.
Trendy z Bologne
Na loňském podzimním veletrhu Cersaie v Bologni bylo možné vystopovat určitou jednoduchost a lapidárnost. Například jedna tvář koupelnových trendů se projevovala hojným využitím velkoformátového dlaždicového materiálu: v hantýrce "porčelanáto" neboli "slinutky" nejen na podlahy, ale i na stěny.
"To je i případ mé koupelny. Kromě větší finanční náročnosti to ovšem klade důraz na preciznost kladečské práce, kde záleží na každém detailu," tvrdí Marek Vráblík.
Díky kalibraci, tedy přesnému zabroušení hran, jsou spáry široké pouze 1,5 milimetru. Obklad stěny spolu se shodným odstínem spárovačky téměř zcela splyne a nechá tak vyznít kompaktnost stěn.
Detaily pro obkladače
Bohužel opomíjeným místem bývá v koupelně řešení vnějších rohů. Běžnou realitu představuje roh, kde je vložená lišta nebo přeložené kladení. Náročnější je takzvaný kamenický roh (hrany obkladu jsou zbroušené pod 45°, spára probíhá přesně v rohu), ale v případě kalibrovaných dlaždic hrozí nebezpečí ostrého rohu, pokud kladeč není skutečný profík.
Existuje ještě další varianta. Pokud zvolíte obklad slinutý s probarvenou hmotou (povrch obkladu bude shodný či podobný s hmotou-střepem uvnitř) a předem si potřebné množství hran necháte zabrousit do "soklového" oblouku na zakázku, budete mít nejlepší možné řešení vnějšího rohu.
Cersaie však také naznačuje takzvané ambienty nebo fragmenty celkového vyznění koupelny. Většinou se zde objevuje jeden "nekoupelnový" prvek, třeba lustr nebo rám zrcadla. "V mém případě byl tímto 'nekoupelnovým' akcentem dřevěný charakter útulnosti, který na sebe vzala dlažba a jedna ze stěn," tvrdí designér Vráblík.
Dbal i na další funkční vybavení. Proto zvolil zrcadlovou skříňku s kruhovým osvětlením, jež se nezamlžuje a nabízí nasvětlení obličeje bez stínů. Vybral si také umyvadlo s odkladní plochou a velkým úložným prostorem zavěšeným na stěně, což usnadňuje úklid.
Do rámu starých původních dveří nechal majitel vsadit zrcadlo, aby se koupelna opticky zvětšila.
Také hluboce zapuštěná smaltovaná vana s nízkou nástupní hranou vsazenou do obkladu, nikoli přiloženou (zamezí se stání vody nebo velkému silikonovému rádiusu) a osazenou sadou podomítkových armatur Pura Vida usnadňuje používání vany.
Marek Vráblík si pořídil i "poctivý" přepínací ventil, který netrpí nemocí vyskakování díky nízkému tlaku vody (častá nemoc běžných sprchových baterií). Ohlídal si i detail správného umístění držáčku ruční sprchy, aby délka plastové hadice byla prověšená způsobem, kdy se nekroutí a neleží na dně vany.
"Nika vytvořená přizděním umožnila zakrýt instalace a vznikl praktický krytý odkladný prostor," popisuje Marek Vráblík. Bavlněný a tudíž příjemný závěs s nenasákavou úpravou nahradil drahou skleněnou zástěnu.
"Návrat používání sprchových závěsů oproti skleněným zástěnám je subjektivně zřejmý. Důvod je zateplení a zútulnění extrémně funkčního prostoru, jakým je koupelna. Navíc se zlepší akustika koupelny," vysvětluje Marek Vráblík.
"Na této koupelně je zjevné, že jakékoli příkrasy obkladu v podobě listel či inzert by byly nadbytečné. Tuto funkci zastupují vybroušené detaily rohů, hrana florentínské schodovky jako římsy niky či vodovodní baterie a budíky," vypočítává majitel koupelny.
Budíky jsou v tomto případě termomanometry. Protože jde o rekonstruovanou koupelnu s neustálým problémem s tlakem studené vody, je osazena dvěma "budíky", které řeší zvýšení tlaku.
"To mně připomnělo, že dokonale maskované komfortní přístupy k instalacím jsou nezbytností. Trendů je nepřeberně, ale jen vypilovaná praktičnost je zárukou dobrého designu," dává poslední radu designér Vráblík.