Na co muži lákají kamarádky i manželky. Podívejte se ale až po jídle
Muži si na maso většinou potrpí. Pokud je sami připravují, dovedou své recepty k dokonalosti a jejich okolí nezbývá nic jiného než si slastně užívat. A chválit. Nebo možná ocenit výhrou v soutěži o parní troubu AEG za 35 tisíc korun.
Jídlo jako mucholapka na kamarádky
Jsem spíš sváteční kuchař. K vaření jsem se dostal díky mlsným kamarádkám (pozvání na domácí večeři vždycky funguje) a kamarádům a také díky tomu, že doma se vaří jak tradiční česká jídla, tak "mezinárodní odrhovačky".
SoutěžSledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže, kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupit sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza. |
Sledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže , kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupit sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza.
Preferuji jídla, při jejichž přípravě si mohu trochu zaexperimentovat. Mám rád koření, které provoní celý byt. Miluji třeba lasagne bolognese, ale jejich příprava, postupuji-li podle původní receptury, trvá několik hodin, a když se povedou, strávníci je zbaští za pár minut, což mi připadá nespravedlivé (ale stojí to za to).
Proto bych vám rád nabídl pro změnu něco masitého. Je to takový můj malý vepřový experiment, který se hodí pro sváteční příležitosti a doufám, že neurazí.
Suroviny na přípravu
Vepřová panenka plněná jarní cibulkou, šunkou, sýrem a sušenými rajčaty
Suroviny:
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Panenku opláchneme, osušíme, rozřízneme na polovinu a potom ještě po celé délce, abychom získali dva plátky masa k zarolování. Maso můžeme mírně naklepat.
Potom panenku z obou stran okořeníme provensálským kořením, drceným pepřem a poklademe plátkovým sýrem, šunkou, rozkrojenou zelenou cibulkou a plátky sušených rajčat.
Panenku s náplní zavineme a zpevníme špikovacími jehlami, vložíme do zapékací mísy, podlijeme trochou olivového oleje a zakápneme i povrch pečeně. Pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Doma používám starší plynovou troubu značky Mora, na ni žádné vychytávky bohužel neplatí. Maso jsem pekl při středně vyhřáté troubě (asi 180 až 200 stupňů) přibližně 35 minut, během pečení jsem mírně podléval zeleninovým vývarem a asi po 20 minutách jsem pečeni obrátil.
Panenku z obou stran okořeníme provensálským kořením a drceným pepřem.
Pak ji poklademe sýrem, šunkou, rozkrojenou zelenou cibulkou a plátky sušených rajčat.
Hořčičná omáčka
Na olivovém oleji orestujeme na kolečka pokrájenou jarní cibulku, vsypeme cukr, promícháme, dokud cukr nezačne hnědnout, zalijeme vínem, prohřejeme a vmícháme hořčici. Potom přidáme ještě smetanu a po dopečení panenky i šťávu z masa, znovu promícháme a krátce povaříme na mírném ohni.
Panenku s náplní zavineme a zpevníme špikovacími jehlami, vložíme do zapékací mísy, podlijeme trochou olivového oleje a zakápneme i povrch pečeně. Pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Upečenou panenku nakrájíme, rozdělíme na talíře, přelijeme omáčkou a podáváme s bramborovo-rozmarýnovou kaší. Vystačit lze i s opečenou bagetou a zeleninovým salátem.
Bramborová kaše s rozmarýnem
Hotová panenka s bramborovou kaší s rozmarýnem
Brambory oloupeme, osolíme, uvaříme ve vodě do měkka. Vodu slijeme, ručně rozmačkáme na kaši, přidáme smetanu, tři lžíce másla, rozmarýn, muškátový oříšek, dochutíme solí a za stálého míchání ještě prohřejeme. Přeji vám samé skvělé chuťové zážitky!
Miroslav Koželuh (22 let)
Když je vaření koníčkem
Jídlo je mým celoživotním koníčkem. Nějak přirozeně to přešlo i k vaření a v současné chvíli je to hobby, kterému věnuji nejvíce času. Ostatně moje žena i dvě děti mne v tom podporují.
V troubě připravuji jídlo rád, zejména maso, a to hlavně kvůli chuti a jednoduchosti přípravy. Ta je na tomto receptu patrná. Sladké pečení ale nechávám na ženě. Doma používáme troubu Electrolux EOB 53102 X.
Důležitou roli sehrávají vedle masa i další suroviny: česnek, bylinky a šalotka.
Na sporáku rozehřejeme sádlo, vložíme do něj plátky krkovičky, česnek, cibulky, pepř a snítky saturejky.
Konfitovaná krkovička se saturejkou
suroviny na 4 porce:
Krkovici rozdělíme na čtyři silnější plátky a osolíme. Z palice česneku odstraníme jen svrchní vrstvu slupek a přeřízneme napříč (nerozdělujte je). Cibulky oloupeme.
Překryjeme nádobu pokličkou a vložíme do trouby vyhřáté na 130 °C. Necháme přibližně dvě hodiny konfitovat.
Horké plátky krkovice opatrně vyjmeme z tuku a dáme na čtyři až pět minut pod rozpálený gril, aby získaly barvu.
V hrnci nebo žáruvzdorné nádobě rozehřejeme na sporáku sádlo, vložíme do něj plátky krkovičky, česnek, cibulky, pepř a snítky saturejky. Překryjeme pokličkou a vložíme do trouby vyhřáté na 130 °C. Necháme přibližně dvě hodiny konfitovat, pak vypneme troubu a necháme ještě dalších 30 minut dojít.
Ještě horké plátky krkovice opatrně vyjmeme z tuku a dáme na čtyři až pět minut pod rozpálený gril, aby získaly barvu. Mezitím si z brambor, smetany a másla připravíme šťouchané brambory, do kterých můžeme přimíchat na drobno nakrájenou pažitku.
Dozdobíme snítkou saturejky, případně i květem pažitky.
Na talíře naložíme šťouchané brambory (pomocí tvořítka jim lze dát zajímavý tvar), přidáme plátek krkovičky a dozdobíme konfitovanými cibulkami a česnekem (díky konfitování mají neopakovatelnou chuť). Dozdobíme snítkou saturejky, případně i květem pažitky. Poznámka: saturejku lze zaměnit také za rozmarýn.
Vojtěch Čambala
Nejlepší recept z vaší troubyPříspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz. Měly obsahovat:
K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě. Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 17. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 24. do 30. 6. 2013. Bližší informace k soutěži zde. Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na www.cucina.cz. Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení. |
Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013 , a to e-mailem na adresu bydleni@idne . Měly obsahovat:
K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě.
Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 17. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 24. do 30. 6. 2013. Bližší informace k soutěži zde .
Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na ucina .
Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.