Místo klimatizace stačí větrák: jak vybrat ten nejlepší?
Větrák je řešením, když nechcete klimatizaci. I když je horko venku přímo nesnesitelné. Pořídit si můžete některý z mnoha druhů ventilátorů. K dostání jsou stolní, stojanové, sloupové, stropní či podlahové.
Nejčastěji si lidé pořizují stojanové, které se hodí pro větší místnosti. Průměr jejich hlavice bývá okolo 40 centimetrů. Mívají několik rychlostí a možnost otáčení do stran, což znásobuje účinky větrání.
Některé modely jsou vybaveny automatickým oboustranným otáčením. Díky tomu se pak vzduch šíří rovnoměrně a teplota vzduchu v celé místnosti je přibližně stejná.
U některých lze také nastavit sklon větráku. Do chodu se uvede pouhým vysunutím tlačítka, umístěného na zadní straně ventilátoru. Ceny stojanových větráků začínají zhruba na 300 až 500 korunách. Za skutečně kvalitní výrobek s odpovídajícím výkonem zaplatíte až 4 000 korun.
Bezpečnost na prvním místě Na stejném principu fungují také stolní ventilátory. Velikost větráku vyberte v tomto případě podle toho, kam se ho chystáte umístit. U modelů, které lze instalovat přímo na pracovní stůl, konferenční nebo noční stolek či do jejich těsné blízkosti, postačí vrtule o průměru 25 centimetrů.
Existují však i modely s průměrem pouhých 15 centimetrů, vybavené klipsovým úchytem. Ty zaberou ještě méně místa. Díky tomu je možné připevnit je třeba i na okraj desky, parapet či tyč. Nejlevnější stolní větráky se dají koupit již kolem 300 korun. Kvalitní přístroj ale přijde i na 2 000 korun.
Důraz při výběru byste ale měli klást i na bezpečnost. Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která zabrání případnému dotyku s rotujícími listy. Ne všechny jsou ale kvalitní. Mřížka musí být dostatečně tuhá a nikde nesmí být otevřená.
Máte-li doma malé děti, podívejte se dobře také na velikost ok. Měla by být co nejmenší, aby se tam dětské prstíky nevešly. Bez namontované ochranné mřížky větrák raději nikdy nepouštějte.
A při montáži postupujte podle návodu. Při špatné montáži by mohlo dojít k sesmeknutí mřížky, jejímu pádu do vrtule a případně i ke zničení ventilátoru a v horším případě třeba i ke zranění.
Do velkých domů podlahové větráky Pokud se vám nelíbí obyčejná mřížka, můžete si pořídit větrák sloupový, někdy nazývaný také jako věžový. Fungují stejně jako stojanové. Otáčí se do stran, mají nastavitelnou rychlost proudění vzduchu.
Na rozdíl od nich mají ale navíc hezký design a nepotřebují skoro žádné místo. Některé modely jsou dokonce vybaveny dálkovým ovládáním či osmihodinovým časovačem. Ceny se pohybují od 500 do přibližně 4 000 korun.
Další možností, která se nabízí, jsou ventilátory podlahové. Mají nejméně dvakrát větší výkon než ostatní domácí větráky. Hodí se tudíž hlavně pro větší domy. Abyste docílili příjemného, stejnoměrného proudění vzduchu v celé místnosti, je potřeba je namířit přímo proti stěně či stropu. Tyto ventilátory jsou dražší, cena se pohybuje mezi 2 000 až 4 000 korunami.
Nabízí se také stropní ventilátory, které známe především z hotelů v přímořských destinacích, kam jezdíme na letní dovolené. U nás se ovšem příliš nerozšířily. I když v luxusnějším provedení, například mosazném, se hodí například do domů zařízených v retro stylu.
Komfort jen při správném použití Svoji pozornost zaměřte také na hlučnost větráku při provozu. Neustálé svištění vzduchu může být hlavně v klidných večerních hodinách hodně rušivým elementem.
S tím souvisí především kvalita přístroje, především jeho motoru. Právě ten má na hlučnost a také na životnost největší vliv. Při použití nekvalitních materiálů se totiž součástky rychleji opotřebují, což se ze začátku projeví právě zvýšenou hlučností.
U všech typů je navíc vždy důležité jejich správné použití. Proudící vzduch totiž zvyšuje odpařování potu, kterým se člověk ochlazuje. Když to přeženete, prochladíte se a dostanete rýmu. Hrozí také různé záněty.
Vyvarujte se proto sezení v průvanu nebo proudu vzduchu z větráku. Nikdy by tedy větrák neměl stát v bezprostřední blízkosti lidí, rozhodně by neměl mířit na hlavu. Pak totiž riskujete navíc zánět spojivek, středního ucha a podobně.
Nikdy také nepoužívejte větráky v prašném prostředí. Bohužel totiž víří prach, a tedy i alergeny. Máte-li doma nějakého alergika, hledejte raději jiné řešení, jak se v horkých letních dnech ochladit.
Jinak ale větrák určitě neublíží. Při správném použití zlepší proudění vzduchu, umožní ochlazovaní těla a na rozdíl od klimatizace se při použití větráku zachovají podle alergologů naše přirozené adaptační mechanismy.
Přeloženo do srozumitelné řeči, větráky by měly být méně rizikové, například pokud jde o letní angíny a virózy, které jinak hrozí při přecházení mezi venkovním vedrem a podchlazenými klimatizovanými místnostmi.