Home Koupelnové Spotřebiče Mozaika: móda, která dodá bytu luxusní charakter

Mozaika: móda, která dodá bytu luxusní charakter

Extrémy vždy přitahují. Přišla móda velkoformátových dlaždic – a najednou se interiéry neobejdou bez mozaiky. Skleněné, keramické, někdy alespoň bez dlažby, která jen jako mozaika vypadá. Existují pro to dva hlavní důvody: mozaikou lze obložit i oblé plochy, skvěle oživí jednoduché obklady i dlažby.

Malé keramické čtverečky lidé skládají už více než 5 000 let, skleněné přibližně o polovinu méně.  V současnosti se mozaiky prosazují jako ozdobná záležitost na menších plochách.

Ty pak dokážou oživit i poměrně "nudný“ obklad z velkoformátových kalibrovaných obkladaček, setkat se s nimi však můžete i u podlahových sérií dlaždic.

Zlatý luxus patří k nejžádanějším

Mozaiky vložené třeba jen jako  blýskavý perleťový "sloup“ dodají koupelně na výjimečnosti, úzkými pruhy lze obložit zrcadlo nebo je pouze vložit mezi obklad místo tradičních listel.

"Mikromozaika“ o rozměrech 1 x 1 cm však dokáže při použití na větší ploše ještě víc – poslouží jako velká nástěnná dekorace.  Jen místo motivů, jaké známe z Pompejí, se dnes prosazují především grafické motivy. Nechybějí ovšem ani portréty slavných!  Do mozaiky lze převést Marilyn Monroe stejně jako Charlieho Chaplina. To je doména například značky Bisazza.

Mozaika se již běžně používá do obytného interiéru

Keramické mozaiky

V koupelnových nebo kuchyňských sériích se nejčastěji setkáte s tradičními formáty 2,3 x 2,3 cm nebo 4,9 x 4,9 cm až po 10 x 10 cm.

"Netradiční, ale velmi efektní záležitost představují i mozaiky založené na obdélníčcích 2,3 x 7,3 centimetrů, případně v kombinaci s klasickým čtvercovým formátem, takzvaný pletenec. Stále žádanější jsou i nejdražší mikromozaiky o rozměrech pouze 1 x 1 centimetr. Jejich cenu zvyšují náklady na práci, skládají se totiž dílek po dílku ručně, “ vysvětluje Pavla Nováková ze společnosti Lasselsberger.

Jedna z nejkrásnějších mozaik u nás - kavárna hotelu Imperial

Mozaiky se nabízejí jako štípané nebo řezané vodním paprskem. "Pro usnadnění obkládání se například mozaiky RAKO prodávají na arších podlepené na rubové straně papírovou sítí,“ říká  Pavla Nováková.

Práce s mozaikou je velmi jednoduchá

Tím také vysvětluje, proč je obkládání mozaikou tak oblíbené. Papírová síť je neocenitelná hlavně u oblých tvarů. Jde o ideální řešení všude tam, kde se obkládají nestandardně zakřivené plochy.

Výrobci našli také fintu na usnadnění práce s dlaždicemi, které se jen tváří jako mozaika. Fungují tak trochu jako tabulka čokolády, i zde lze jednotlivé části snadno odlomit.

Řada Linea se nyní nabízí ve slevě, jde o obklad evokující mozaiku

"Vyspárováním pak po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy,“ vysvětluje Jiří Tichý z firmy Keraben. Cena je však výrazně nižší.

Mimochodem, nyní lze ušetřit ještě víc, série Electra a Linea (RAKO), které lze řadit do této skupiny, se momentálně nabízejí se slevou.

Drobný luxus

Čím menší formát mozaiky, tím luxusnější dojem. I proto se zde často setkáte i se i zlatou doplňkovou barvou. Nový mikroformát mozaiky 1 x 1 cm,  série Tetris, ji používá také, k tomu přidává varianty s jemnými barevnými "kótami“ vytvářejícími diagonály nebo tzv. kapesníkový vzor.

"Tyto varianty jsou proto vhodné i do obytných interiérů, nikoli jen do koupelen,“ tvrdí Pavla Nováková. Skládané mozaiky však mohou posloužit i jako výzdoba interiéru, zejména v případě provedení ze skla.

Jejich tradice je velmi stará, tzv. smalti používali lidé už několik set let před naším letopočtem v Indii, Řecku či Persii.

Malé kousky neprůhledného skla vznikaly tak, že se tekuté sklo lilo naplocho a po zchlazení lámalo na kousky. Z nich se pak mozaika skládala. Umělci někdy sklo ještě pozlacovali a pak opět potahovali tenkou vrstvou skla, která měla chránit zlato před otěrem. Prostě pracná, a tedy drahá záležitost určená jen pro panovníky či církev. V Byzanci proslula těmito mozaikami Konstantinopol.

Kopie byzantské mozaiky v kostele v Ravenně

Vedle smalti se používají také tzv. millefiori -  ručně vyráběné ozdobné korálky sekané ze skleněných prutů - nebo benátské smalti, které se lije do nepravidelných plochých koláčů.

Po vychladnutí se štípe na malé kostičky, jež se kladou boční - štípanou - stranou nahoru. Dávají se velmi blízko sebe a většinou se nespárují, protože sklo obsahuje mnoho malých bublinek. Ty by se při spárování zanesly a barvy by ztratily svou zářivost. Tato varianta se proto používá hlavně jako dekor na zeď.

Práce s mozaikou

1. Řezání

Mozaiky se zpravidla dodávají v lepencích o velikosti 30 x 30 cm.  Přesná struktura spár daná výrobcem eliminuje případnou nerovnost průběhu spár.  Dělení na menší díly bývá jednoduché, postačí vám hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je třeba počítat s tím, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky, řezání jednotlivých kostiček totiž představuje poměrně náročnou záležitost. U malých formátů 2,3 x 2,3 cm platí, že lze oddělit pouze polovinu.

Na rozřezání slepence postačí hobby nůž

2. Lepení

Pro lepení mozaik se doručuje flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky (např. lepidlo AD 550 značky OBCE). Jde o lepidlo s prodlouženou dobou otevřeného času a jemným zrnem. A to i díky obsahu bílého cementu.

Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. Vzhledem k množství druhů mozaik nabízených na trhu je vždy dobré poradit se o použití správné stavební chemie s odborníkem.

Postup pokládky

Při obkládání rohů, kde se sbíhá vertikální a horizontální rovina, je nezbytně nutné docílit vzájemné kolmosti těchto stěn. Při obkládání oblých hran se musí věnovat pozornost přípravě stejnoměrného úhlu zaoblení. Malé prvky mozaiky totiž snadno kopírují nerovnosti a nepříjemně je zvýrazní.

3. Spárování

Spárování mozaik hraje důležitou roli,  kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, v němž se mozaika nachází – v koupelnách i kuchyních se používají různé agresivní čistící prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit.

Proto je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Výrobci keramiky doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty. Pozor! Při plánování spotřeby spárovací hmoty pro mozaiky je třeba počítat s jednou tak velkým množstvím (cca 1 kg/m²) oproti spárování obkladů klasických velikostí.

Spárování

4. Dočištění zbytků

Pro dočištění zbytků po spárování epoxidem (např. při použití mozaik v bazénech) pomůže přípravek CL 805 Epoxy. Pozor! Čištění je třeba provést maximálně do pěti dnů po vyspárování. Pak je již zaschlá spárovací hmota nečistitelná.

Závěrečné čištění

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!