Moderní spotřebiče snů. V elektronice se krize nekoná
3D televize s připojením na net, chladnička, která poradí, jak uvařit večeři. Tak vypadají moderní spotřebiče, které brzy zaplní domácnosti.
Když se před několika lety na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně objevila bílá technika, mnozí nevěřícně kroutili hlavami.
Mezi televizory, domácí kina, hudební sestavy a počítače se chladničky, vysavače a pračky tak nějak nehodily. Letos však bylo více než kdy předtím patrné, že se tyto dvě kategorie postupně promíchávají.
Příkladem mohou být třeba chladničky. Mnozí výrobci dnes doplňují jejich dvířka LCD displejem, na kterém lze prohlížet recepty, fotografie, či psát vzkazy. V některých případech jsou to však kombinace skoro extrémní. Například model společnosti Gorenje umožňuje připojit přehrávač iPod.
TELEVIZE S INTERNETEM? BĚŽNĚAž si příští rok půjdete koupit televizi, těžko narazíte na takovou, která by neměla připojení k internetu. |
Až si příští rok půjdete koupit televizi, těžko narazíte na takovou, která by neměla připojení k internetu.
Za tímto trendem je mimo jiné i rostoucí obliba loftů, tedy bytů tvořených jedním velkým prostorem, kde je na všechny spotřebiče dobře vidět. I v menších bytech se stává standardem sloučení obývacího pokoje s kuchyní a chladnička tak musí ladit třeba i se sedací soupravou.
Televizory stále šikovnější
Hlavním tahounem veletrhů spotřební elektroniky jsou však již několik let televizory. Je to logické, televize se stala středobodem domácností a výrobci se snaží její roli ještě posílit. Z pasivního zařízení, které přehrává vysílané či z přehrávače spuštěné pořady, se stává interaktivní centrum.
Až si příští rok půjdete koupit televizi, těžko narazíte na takovou, která by neměla připojení k internetu. Většinou v ní sice nenajdete klasický internetový prohlížeč, ale speciální grafické rozhraní, které nabídne vybrané a "předžvýkané" on-line služby.
Díky tomu je snadno uřídíte i obyčejným dálkovým ovladačem. Nejčastěji zde najdete populární portál s uživatelskými videi Youtube, databáze uživatelských fotografií Flickr nebo Picasa, předpovědi počasí, burzovní informace a různé druhy zpravodajství.
3D televizor Panasonic o velikosti 150" (381 cm) v hodnotě 6 milionů korun.
Panasonic takto zpřístupňuje archiv pořadů TV Nova, Samsung nabídne kompletní zpravodajství iDNES a největší české internetové fotoalbum Rajčeet . Pokud tedy budete mít chuť prohlédnout si fotografie z dovolené nebo se podívat na zábavné video, počítač už spouštět nemusíte.
Philips jde u svých televizí ještě dál. Umožní na nich brouzdat internetem zcela svobodně jako na počítači, ale pouze za použití obyčejného dálkového ovladače.
Pravdou však je, že s ním to není žádná hračka. Prohlížeč si navíc zatím neporadí s některými webovými technologiemi a některé stránky nezobrazí správně.
Třetí rozměr obrazu i ve vašem obýváku
Zatímco dosud bylo nutné za zážitkem prostorového obrazu zajít do specializovaného kina, už příští rok budete moci mít své 3D kino doma. Tak si to alespoň představují výrobci.
Součástí dvířek chladničky Gorenje je dokovací stanice pro iPod.
Chladnička Made for iPod od Gorenje chladí, mrazí, přehrává hudbu a video.
Většina na veletrhu představených řešení sestává z Blu-ray přehrávače, LCD či plazmového televizoru a zvláštních brýlí. Ty si nasadíte, spustíte speciální 3D film a z televizní obrazovky na vás začnou vyskakovat ještěři, vylétávat míče nebo mířit hlavně zbraní.
Ta nejjednodušší a nejméně kvalitní varianta stojí jen pár korun a vyzkoušet si ji můžete už dnes. K přehrávání lze použít jakýkoli televizor a Blu-ray či DVD přehrávač. Podmínkou je jen speciálně zakódovaný obraz filmu.
Na českém trhu jsou takto dostupné zatím jen dva tituly. Dokument National Geographic Monstra oceánů 3D na Blu-ray discích a horor Krvavý Valentýn 3D na DVD. K oběma filmům dostanete i potřebné brýle.
Na příští rok výrobci slibují ještě kvalitnější 3D budoucnost s pomocí speciálních 3D Blu-ray přehrávačů a televizí. Philips a Samsung také vyvíjí televizi, která dokáže vyrobit 3D obraz i bez nich. Na trhu se však příští rok zcela jistě neobjeví.
Televize LED LCD Sharp mají spotřebu o polovinu nižší než loňské modely.
Ekologie a úspora energie
Jako by výrobci blížící se krizi tušili a ještě před jejím začátkem se začali zaklínat hesly ekologie a ekonomičnost. Prakticky nenajdete výrobek, který by nešetřil životní prostředí. Když pomineme fakt, že nejvíce ušetříte tím, že si žádný nový přístroj nekoupíte, je tento trend pozitivní.
Pro spotřebitele jsou nejhmatatelnějším vylepšením nižší energetické nároky výrobků (i v takzvaném stand-by módu) a z toho plynoucí poměrně velká úspora elektrické energie v domácnosti. U praček se šetření projevuje inteligentními systémy pro úsporu vody.
Z černé techniky je pokrok nejvíce patrný u televizorů. Zásadním posunem u nejprodávanějších LCD displejů u televizí a počítačových monitorů je odklon od podsvětlení zobrazovače CCFL zářivkami ve prospěch světelných diod neboli LED (zkratku LED najdete i v názvu televize či monitoru). To se kladně projevuje nejen na kvalitě obrazu, ale také právě na spotřebě.
Například nové televize Sharp mají spotřebu o polovinu nižší než loňské modely. U plazmových televizorů spotřebu nejvíce zkrotil Panasonic přechodem na novou generaci takzvaných NeoPDP panelů. Ty se navíc vyznačují i extrémní tenkostí. Z boku není taková televize o mnoho tlustší než balíček karet.
Výrobci do budoucna počítají s umístěním televize na otočný závěs nebo tyč. Jednoduchým natočením si pak nastavíte obraz do obýváku nebo třeba směrem na kuchyňskou linku.