Home Kuchyňské Spotřebiče Kuchyně snů: návrat dřeva a spousta chytrých vychytávek i ostrůvků

Kuchyně snů: návrat dřeva a spousta chytrých vychytávek i ostrůvků

Kuchyně bílé, dřevěné i kovové, moderní či v duchu industriálního designu. Milánský veletrh Eurocucina dal šanci každému. Přesto měly kuchyně jedno společné: cílem jejich autorů nebylo jen nabídnout místo k vaření, ale především k setkávání rodiny i přátel a vychutnání si dobrého jídla (i vína).

Už dvacátý ročník mezinárodního veletrhu Eurocucina (8. až 13. dubna 2014), s beznadějně vyprodaným výstavním prostorem (24 800 m 2 , dalších 9 800 m 2 tvořilo FTK neboli Technology for the Kitchen, tedy spotřebiče), předvedl vše, co mohou kuchyně nabídnout: nové materiály, moderní spotřebiče, design, chytré detaily i důraz na setkávání lidí u velkého stolu.

Česká produkce k němu přispěla novými židlemi společnosti TON, která předvedla v pavilonu 12 výrazné rozšíření své řady Merano: k židlovému křeslu přibyly židle a barovky Merano a také stůl Stelvio, vše od designéra Alexandra Guflera (více zde .)

Zleva: židlové křesla Merano, barové židle Merano a novinka - židle Merano

Subtilní židle s netradičně pojatou zádovou opěrkou slavily úspěch hned první den veletrhu. "Do Koreje si objednali velký kontejner, můžeme říci, že prodej začal na vagony," usmíval se spokojeně Milan Dostalík, generální ředitel společnosti TON.

Bohužel TON byl jediný, kdo z České republiky na výstavišti Rho v Miláně vystavoval, ostatní se objevili v rámci design weeku v centru Milána. Lampy designérky Lucie Koldové, které navrhla pro tuzemskou firmu Brokis, byly ovšem na výstavišti použity v řadě expozic světových firem.

Středem kuchyně je ostrůvek

Pokud jde o dispoziční řešení, pak v Miláně jednoznačně převládaly ostrůvkové kuchyně. Někdy posloužily ostrůvky jako varné nebo přípravné centrum, jindy jejich pracovní desky pokračovaly plochou pro příležitostné stolování či dokonce jako plnohodnotné jídelní stoly.

Robustní deska z masivního dřeva - a přesto působí výsledek subtilním dojmem, a to díky skleněné desce z kaleného skla, která nahrazuje klasické podnoží.

Zajímavý detail? Zatímco pracovní plochy ostrůvků byly z praktických důvodů především z výrazně odolných materiálů, "jídelní část" mívala často podobu desky z masivního dřeva. Příjemně teplého, jako symbolu rodinného tepla a útulnosti.

U luxusního provedení nebyly u ostrůvků výjimkou nastavitelné výšky pracovní plochy, případně se posuvnou deskou zakryla pracovní část s dřezem nebo varnou desku, aby zůstal jen "elegantní ostrůvek". U toho dnes nesmí chybět ani silové či datové zásuvky (více zde ).

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Výrazně se proměnily i digestoře určené nad ostrůvky, přibyla řada recirkulačních v podobě atraktivních lustrů. Přes avizovaný vysoký výkon se však vyplatí dát přednost odsavačům s odtahem.

Velký nástup tak zaznamenaly výsuvné digestoře z plochy, jenže k jejich využití bývá nezbytná poměrně náročná stavební příprava a často je není možné použít vůbec (o nových digestořích se na našem webu dočtete více 17. dubna). Ať již z technického hlediska nebo kvůli finanční náročnosti.

Spolu, ale za skříňkami

Spojení kuchyní a obývacích pokojů si vyžádalo sjednocení použitých materiálů na nábytku, omezení úchytek či jejich úplnou absenci, ale také optické odděelní obou zón, případně potlačení kuchyňského vzhledu.

"Schovat" kuchyni ve společném prostoru se designérům daří hned několika způsoby. První je právě použití shodných dřevinových dekorů a absence typických kuchyňských úchytek.

Další, a letos v Miláně velmi výrazně zastoupený způsob, představuje využití vysokých posuvných dveří, za nimiž zmizí značná část kuchyňských skříněk. A rázem máte uklizeno.

"Modulární" kuchyň s řadou volných polic využívá na skřínky kov. Zavěšené skříňky jsou přístupné z obou stran, fungují tak jako příčka.

Příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem nahradily skříňky.

Tak trochu návrat k osvědčenému řešení představuje oddělení obou částí pomocí oboustranně přístupných skříněk, ať již v podobě stěny, nebo zavěšených horních skříněk ke stropu. Zůstává zde "průhled", který lze v některých případech přirovnat k tomu, co už před řadou let nabídla například česká kuchyně Vistárie (více zde ) nebo "podávací okénko" v rodinných domcích typu Okal.

Funkční detaily

Pokud jde o pracovní desky, barevně se často sjednocují s barvou čelních ploch skříněk. Desky s tloušťkou pět a více centimetrů se používají jen v případě přírodního kamene, jinak se jejich výška ustálila kolem jednoho až jeden a půl centimetru. Ubylo nerezu (kdo by se s ním věčně čistil!), naopak přibyly nové materiály na bázi nanotechnologií, které vzhledem připomínají přírodní kámen.

Kam s houbičkami na nádobí, drátěnkami a kartáči - elegantní a praktické řešení

Zajímavé řešení spížní skříně

Důležité je vnitřní vybavení skříněk, zejména pokud jde o spížní skříně a úložné prostory. Široká nabídka má jedinou nevýhodu: finance. Například výsuvný systém pro spížní skříň se šířkou 60 cm přijde průměrně na 14 až 20 tisíc korun, a to bez skříňky!

Zapuštěné dřevěné krájecí desky, prosklená dna horních skříněk s osvětlením, bezúchytková dvířka či zásuvky se systémem tip-on, kdy stačí lehce zatlačit a dojde ke kýženému otevření, to vše používají i tuzemští výrobci zcela běžně. Vše je pouze o penězích.

Kuchyně Royale je nedílnou součástí obývacího pokoje, přesto ji téměř nevnímáte. Byly zde použity speciálně upravené ušlechtilé dřeviny.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!