Koupelnová dilemata aneb WC oddělené, či společné?
Při plánování rekonstrukce či stavby koupelny vás čeká celá řada rozhodnutí. Než přistoupíte k výběru z nepřeberného množství obkladů, dlažeb, zařizovacích předmětů, baterií a doplňků, musíte často řešit obecnější otázky a ty někdy bývají kamenem úrazu.
Například: mám zvolit vanu, či spíše sprchový kout? Shodnout se musí celá rodina, jedná se o rozhodnutí na desítky let. V malém přehledu vám nabízíme informace o jednotlivých řešeních, jejich pro a proti. WC zvlášť, nebo dohromady s koupelnou? Spojení koupelny s WC v jednu místnost je opravdu zásadním rozhodnutím, které je třeba dobře rozmyslet. Propojení obou místností má rozhodně své klady. Obyvatelé panelových domů ocení, že jim v předsíni jedny dveře ubudou. Získají tak prostor pro vybavení předsíně a průchod chodbou bude příjemnější. A především takto vzniklá koupelna je větší, a tedy i vzdušnější. Mnohem lepší než mini umakartová místnost. Mít WC v koupelně je nepochybně praktičtější i pro osobní hygienu.
Proti spojení koupelny s toaletou hovoří mírná ztráta soukromí. Nevyřeší to ani nějaká částečná přepážka (příčka, sklo). Propojení by měly zvážit především větší rodiny. Ranní či večerní "provoz" se v takto řešené koupelně může dost zkomplikovat. Pozor také na legislativní omezení. Vyhláška stanoví, že sloučit koupelnu s WC lze pouze do velikosti bytu o dvou obytných místnostech. Větší byty mohou mít také WC v koupelně, v bytě však musí být ještě jedna samostatná toaleta.
Vyhláška 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu, §22 bod 6: "U každého bytu musí být alespoň jeden záchod a jedna koupelna. Záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě. Tvoří-li byt nejvýše dvě obytné místnosti, mohou být záchod a koupelna v jedné místnosti." |
"U každého bytu musí být alespoň jeden záchod a jedna koupelna. Záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě. Tvoří-li byt nejvýše dvě obytné místnosti, mohou být záchod a koupelna v jedné místnosti."
Vana, nebo sprchový kout? Možná si odpovíte - ideálně obojí. Málokdo má ale tak velkou koupelnu, aby si to mohl dopřát. Takže je potřeba se rozhodnout. Vanu ocení především mladé rodiny s dětmi. Pokud jste vyloženě "koupací typ", je to řešení i pro vás. Starší ročníky by si měly uvědomit, že s přibývajícími léty bude použití vany obtížnější.
Vanu je zvykem používat i pro praní či mytí objemnějších věcí či namáčení prádla. Jestli se však koupete minimálně, nemělo by se to stát důvodem pro nákup vany, ve které není sprchování úplně pohodlné. Podle lékařů je sprchování hygieničtější a dle statistiky se většina z nás více sprchuje než koupe. Při volbě vaničky se nedoporučuje šetřit příliš místem - čím větší a hlubší, tím pohodlnější. Ideální je si před nákupem celý sprchový kout v prodejně vyzkoušet - jestli se v něm pohodlně předkloníte atd. A relaxovat se dá i ve sprše, stačí ji osadit například masážním panelem nebo alespoň sedátkem.
WC závěsné, nebo stojící? V dnešní době je to již trochu akademická otázka. Pokud nechcete vyloženě šetřit, považuje se závěsné WC za samozřejmost. Kladů má hned několik. Vypadá jednoznačně lépe než WC stojící, lépe se udržuje podlaha okolo něj, samozřejmostí bývá tlačítko pro dva typy úsporného splachování.
Nemusíte se ani obávat nosnosti - dobře osazený a kvalitní závěsný systém unese až 400 kg. Velmi častým omylem je, že nám závěsné WC ušetří místo v koupelně. Závěsný systém spolu s nádržkou zabere zhruba stejné místo. Ve většině případů je proto za toaletou přizdívka, která systém schová a lze ji využít jako pěknou odkládací plochu.
Baterie termostatická, nebo klasická? Termostatická baterie je schopná držet nastavenou teplotu vody. Nemusíme tedy čekat, až se voda dostane na požadovanou teplotu, a díky tomu ušetříme. Investice do kvalitní termostatické baterie ovšem není malá, proto se vyplatí spíše v domácnostech s větším počtem členů, a tím i větší spotřebou vody. Určitě ji oceníte, pokud máte malé děti - teplota zůstává nastavená a nehrozí opaření. Dnes už ani klasická páková baterie nezůstává s různými vylepšeními pozadu. Její volbou určitě neprohloupíte. Oblíbené je eko tlačítko nebo úsporná poloha. Obojí má stejnou funkci - pro puštění vody úplně naplno musíte buď zmáčknout tlačítko, nebo použít větší sílu na páku. Opět to ušetří vodu, a to zvláště v domácnostem s dětmi.
Vana (či sprchová vanička) plastová, nebo smaltovaná? Nabízí se dvě řešení, z nichž každé má své zastánce i odpůrce. Předností oceli a smaltovaných výrobků je vysoká tvrdost materiálu, tvarová stálost, odolnost vůči chemikáliím a dlouhá životnost (někteří výrobci dokonce nabízejí třicetiletou záruku). Nevýhodou je pak nízká povrchová teplota smaltu - vana je "studená". Smaltované vany také hůř teplo udržují. Poslední nevýhodou je malý výběr tvarovaných van na trhu, případně jsou velmi drahé. Sprchové vaničky je lepší právě pro tvarovou stálost volit smaltované (případně keramické). Při používání plastových (akrylátových) výrobků oceníte jejich vyšší povrchovou teplotu. Vany také teplo dobře udržují. Předností je i velmi široká tvarová a rozměrová nabídka na trhu. Mezi nevýhody pak patří nižší životnost, nižší odolnost vůči chemikáliím a menší tvrdost materiálu.
Dlažba na koso, či rovně? Rozvržení závisí na typu obkladu i dlažby. Předností pokládky na koso je, že skryje případné nerovnoběžnosti stěn. Zní to neuvěřitelně, ale v panelových domech budete často hledat pravý úhel marně. Pak nezbývá než stěny v koupelně dorovnat nebo nerovnost zamaskovat dlažbou položenou na koso. Dlažba položená rovně totiž vše krásně ukáže. Pokud jste vybrali například velkoformátový obklad 30 x 60, který budete klást naležato, hodí se dlažba rovná. Navíc bude pravděpodobně také obdélníková.
Bidet - ano, či ne? V naší společnosti není používání bidetu příliš rozšířené. Má však své nesporné přednosti v oblasti osobní hygieny, takže si i u nás nachází své příznivce. Pokud nemáte dostatek prostoru, nabízí se elegantní řešení v podobě bidetové spršky. Ta je součástí umyvadlové baterie, která bývá umístěna na umývátku na WC. Tento systém oceníte nejen při osobní hygieně, ale i při úklidu. Napadlo vás, že z krásných stojánkových baterií si nenatočíte vodu do kýblu? A pohodlnější než manipulace se sprchou ve vaně či sprše je právě bidetová baterie.