Home Koupelnové Spotřebiče Koupelna v paneláku čtyřikrát jinak. Osm tipů od architekta navíc

Koupelna v paneláku čtyřikrát jinak. Osm tipů od architekta navíc

Paneláková koupelna, často s rozměry téměř miniaturními, musí nezřídka sloužit i vícečlenné rodině. Jak na její rekonstrukci? Nejlepší je poučit se nejdříve u jiných.

Právě na rekonstrukci koupelnového a WC prostoru v panelových domech na českých a slovenských sídlištích se zaměřila společnost Laufen, která v souvislosti se značkou Jika uspořádala na webových stránkách soutěž o návrhy rekonstrukce koupelen. Nejlepším oceněným účastníkům návrh podle jejich představ připravil architekt.

Odborným garantem byl architekt a designér Michal Janků, který se na koupelny specializuje. Ten každý měsíc vybíral deset nejlepších návrhů z více než 350 zaslaných příspěvků.

Odstranění příčky všechno nevyřeší

"Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale zároveň tím ztrácí dvě stěny, jinak řečeno jednu příčku, na niž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory," upozorňuje architekt.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Propojení místností se stává nepraktické především v případě, kdy v bytě bydlí početnější rodina.

Podle jeho slov také místnosti s toaletou, která bývá obecně vnímána jako nejošklivější prostor bytu, lidé často nevěnují patřičnou pozornost a neuvědomují si její skutečné možnosti.

Panelákové koupelny jsou si navzájem velice podobné, a to jak rozměry, tak i prostorovým uspořádáním a vybavením. Existuje několik typů, které se v zástavbě 70. a 80. let opakují, proto při jejich rekonstrukci není třeba dlouze hledat komplikovaná řešení.

Každý prostor sice má svá specifika daná povahou té které domácnosti a jejích majitelů, avšak existuje několik základních triků, jež lze s úspěchem aplikovat na většinu malých koupelen v panelových domech.

Několik tipů architekta Michala Janků

1. Při volbě umyvadel raději dejte přednost asymetrickým tvarům před rohovými. Problém s prostorem nevyřeší a navíc se pod ně nevejde skříňka. Netradiční tvary umyvadel s baterií napravo nebo nalevo poskytují větší mycí i odkládací prostor.

2. Vanu nebo sprchový kout volte podle individuálních potřeb a prostorových možností místnosti. Vítaný kompromis představuje asymetrická vana se skleněnou zástěnou.

3. Koupelnový nábytek nemusí být pouze světlé barvy. Pokud zvolíte světlé obklady, prostor se opticky nezmenší.

4. Dejte přednost uzavřeným skřínkám z jedné koupelnové série před otevřenými policemi, prostor bude působit harmoničtěji a uklizeně.

Ing. arch. Michal Janků

5. Trendem posledních let je propojení koupelny s dalšími částmi bytu, například ložnicí. Prosklené stěny vnesou do koupelny více světla a propojení s ostatními částmi bytu bude působit přirozeněji.

6. Zvažte spojení koupelny s toaletou. Přijdete tím o dvě stěny, které můžeme využít k umístění vysokých úložných skříněk. Místnosti propojte v případě, že nebude možné instalovat na WC alespoň malé umývátko.

7. V případě početnější domácnosti vybavte koupelnu zrcadlem velkého formátu nebo dvěma menšími. Eliminujete tím mimo jiné problémy s výškovými rozdíly postav jednotlivých členů.

8. Součástí mnoha koupelen jsou i pračky, volte proto užší modely s vrchním plněním.

Koupelna č. 1 - sprchový kout s luxfery

Původní stav

Slovo majitelů : "Co chceme? Změnit třicetiletou koupelnu a toaletu. Proměnit starý nepěkný umakartový výtvor v nový čistý prostor. Chceme prosvětlit koupelnu vybudováním sklobetonového oblouku vyklenutého do zbytečně velké předsíně, na stěny využít voděodolné barvy, co nejméně obkladů, celý prostor nejlépe ve světlých tónech v kombinaci se dřevem.

Vchod by byl řešený posuvnými dveřmi, podobně jako toaleta, kterou rádi proměníme v ,oddychové’ místo, které bychom doplnili poličkami s knihami a průvodním fotografickým materiálem, kde by se člověk obeznámil s historií tohoto místa."

Jak na to Architekt navázal na nápad majitelů vyklenout koupelnu pomocí oblouku do předsíně. Zkoušel několik variant s různými modely zařízení, avšak nejlépe vycházela verze se sprchovým koutem, který vyplní celou obloukovou část. Podlaha je zde zvednuta a opatřena podélným odtokovým žlábkem, aby dostala alespoň minimální spád pro odpadní vodu.

Koupelna – kolekce Lyra plus: umyvadlo v šíři 70 cm,skříňka pod umyvadlo a zrcadlová skříň. Cena 2 185, 4 211 a 4 024 Kč.. Návrh: Ing. arch. Michal Janků.

Michal Janků také provedl malou, ale důležitou změnu v dispozici příček, díky níž vtěsnal na toaletu i malé umývátko se skříňkou (nejen pro čisticí prostředky, ale i pro knihy, o kterých majitelka hovořila).

Díky posunu příčky mohl také osadit do koupelny typovou sprchovou zástěnu o šířce 140 cm. S posuvnými dveřmi by byl problém, protože není na žádné straně místo, kam by se zasouvaly. Navrhl proto v obou případech prostorově úsporné asymetrické skládací dveře.

Koupelna č. 2: - spojený prostor

Koupelna před rekonstrukcí

Slovo majitelky : "Když jsme se sem nastěhovali, volili jsme nejlevnější přestavbu panelákového jádra, vše zůstalo na svém místě, jen stěny a strop včetně podlahy nastříkal táta v té době oblíbeným Variopaintem se strukturou černošedého kamene. Na část stěny a stropu a na dveře nalepil kvůli prostorové iluzi pás zrcadlové fólie. Dříve zde bývala ještě pračka.

A záchod? Aby naši zakryli tu dřevěnou a umakartovou hrůzu, natřeli ji černým latexem. Nás teď čeká jádro vybourat a vybudovat konečně něco přijatelnějšího. Rozhodně chceme dát místo vany sprchu a umyvadlo (možná hranaté) se skříňkou. Bohužel pračka tady asi bude muset zůstat. Klozet bude určitě závěsný. Ještě zvažujeme, jestli nespojíme koupelnu s WC do jedné místnosti."

Jak na to Výchozí variantou je pravděpodobně klasické bytové jádro typu VVÚ-ETA, vložené do vnitřní dispozice bytu, přičemž mezi prefabrikovanou buňkou a okolními zdmi bývá často i 20 cm volného prostoru. Právě ty majitelé získají vybouráním jádra. Už prostým součtem kót je patrné, že koupelna bude o pár centimetrů větší.

Sprchový kout je tvořen keramickou vaničkou Neo ravenna v rozměru 120 x 80 cm a dvojdílnými posuvnými dveřmi Cubito Pure. Cena 6 000 a 6 538 Kč. Návrh: Ing. arch. Michal Janků.

Na druhou stranu však prostor ztratí několik centimetrů budováním nových příček, které budou určitě o něco silnější než stávající umakartové panely. Někde bude také nutno k obvodovým stěnám přizdít nízké nebo i vysoké zídky, kudy povedou instalační rozvody, protože do obvodových panelů ani do tenkých vnitřních příček paneláků většinou nelze nic umísti. Vše záleží na typu domu a na technologii přestavby.

Může se hodit

Kupte si starší byt a zrekonstruujte ho podle svých představ. Zajímavou nabídku bytů najdete na Reality.iDNES.cz.

Kupte si starší byt a zrekonstruujte ho podle svých představ. Zajímavou nabídku bytů najdete na Reality.iDNES .

V prostorové vizualizaci architekt připravil verzi se sloučenou koupelnou a toaletou. Celý prostor se může ještě rozšířit o několik centimetrů do předsíně, je však možná i varianta, kdy se příčky posunou a "obětuje se" i část prostoru vedlejšího pokoje nebo kuchyně.

Koupelna č. 3 - světlo i spousta úložných prostor

Slovo majitelky : "Čtyřicítka na krku a tři chlapi k tomu. Jsem jedna žena v domácnosti a jediné, co se s koupelnou událo k mojí spokojenosti, bylo to, že se původně průchozí, naštěstí zděná, místnost uzavřela. Museli jsme však probourat dva pokoje.

Tak už dlouhé roky sním o moderní, praktické, vzdušné koupelně, prosvětlené skleněnými tvárnicemi, širokém zrcadle, o které se nebudu ,bít’ s mými chlapy. Sním o barevném obložení, praktickém soklíku, například na vonné svíčky, pohodlné vaně, která je důležitá pro nás všechny."

Kolekce Mio – umyvadlo v šíři 85 cm, umyvadlová skříňka a zrcadlo s policemi. Cena 4 593, 4 558 a 2 894 Kč.. Návrh: Ing. arch. Michal Janků.

Jak na to Koupelna zazděním průchozích dveří velmi získala. Rázem vzniklo místo, kam se kromě vany a většího umyvadla vejdou i další úložné skříňky. Na příkladu prostorové vizualizace architekt vyzkoušel ještě trochu jiné, méně běžné rozdělení místností.

Zvětšil toaletu tak, aby se tam vešla i pračka se skříňkami. V nice vedle stoupačkové šachty pak jsou schované další úložné regály. Koupelna je sice o něco menší než ta původní, ale působí daleko útulněji a dané prostory jsou efektivněji využity.

Podle přání usadil architekt alespoň pár skleněných tvárnic do stěny směrem do předsíně. Lépe by působilo jejich umístění do protější stěny, kudy by mohlo pronikat přes kuchyň i denní světlo. V kuchyni se však v těchto místech s největší pravděpodobností nachází kuchyňská linka, a tak by pro prosklení zbýval jen úzký pás mezi skříňkami, i když i to by možná bylo zajímavé.

Zrcadlo nad umyvadlem navrhl Michal Janků raději menší, aby majitelka nepřišla o odkládací poličky, kterých v žádné koupelně nikdy není dost.

Koupelna č. 4: s polopříčkou před vanou

Původní stav

Slovo majitelů : "Náš byt jsme kupovali asi před osmi lety, ale zástavba je mnohem starší, asi 40 let. Dům je panelový, a jak bylo zvykem, na koupelnová jádra byl používán umakart. Kuchyň jsme v rámci pozdějších úprav oddělili od koupelnového jádra zdí o síle 12 cm, na které jsou zavěšeny kuchyňské skříňky.

Do koupelny se sice vejde vše, co je potřeba, ale žádné radosti v koupelně nemáme. Protože alespoň sem nevede okno, uvažovali jsme o částečně prosklené stěně, aby se celý vnitřek odlehčil a prosvětlil. Dále nám vadí rozdělení toalety a samotné koupelny, jistě by bylo zajímavější spojit obě místnosti dohromady a udělat větší prostor."

Vana Lyra, 150 x 70 cm, a závěsný klozet Mio.Cena 4 229 a 3 446 Kč. Návrh: Ing. arch. Michal Janků.

Jak na to Dobrou zprávou při bourání jader je, že budoucí koupelna získá často pár centimetrů navíc. Jak bylo už u koupelny č. 2, u prefabrikované koupelny zůstávalo mezi jádrem a stěnou až 20 cm nevyužitého prostoru. Při přestavbě koupelny lze navíc někdy prostor zvětšit i na úkor okolních místností. Pokud obývají byt dvě osoby, pak by skutečně neměl být velký provozní problém sloučit koupelnu a toaletu do jedné místnosti. Výsledkem bývá poměrně příjemný interiér.

V tomto případě vsadil architekt právě na tuto variantu a chybějící stěnu, kam instaluje závěsné WC, nahradil nízkou polopříčkou, jíž také částečně zaclonil mycí prostor vany. Co se týče prosvětlení, dobře by zde působilo částečné prosklení stěny, pravděpodobně směrem do předsíně. Podobná řešení již existují a lze je realizovat například použitím průsvitných, ale neprůhledných luxferových tvárnic.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Odborná spolupráce: Ing. arch. Michal Janků

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!