Klozet a bidet: nerozluční kamarádi
Je nejen důležité, ale i příjemné obklopit se krásnou a dokonale funkční sanitární keramikou. Proto také renomovaní výrobci hledají a nabízejí stále nová řešení s vědomím, že moderní design znamená komfort po stránce estetické i praktické.
Ke standardnímu vybavení dnešní koupelny patří rozhodně WC, bidet zatím součástí všech koupelen nebývá. Ovšem do těch „na úrovni" rozhodně náleží. Ale dřív, než začnete přemýšlet o konkrétním typu WC a bidetu, vyřešte otázku jejich umístění. V rodinných domech bude řešení jednoduché, jiná bude situace v panelovém bytě. Přistoupíte-li v rámci renovace koupelnového jádra k propojení toalety a koupelny zvažte, zda bude tato alternativa vyhovovat všem členům rodiny.
Zavěste WC na stěnu Trendem posledních let jsou závěsné klozetové mísy, které postupně vytlačují WC kombi. Z estetického i funkčního hlediska představují optimální řešení. Mají jednoduché tvary bez zbytečných výstupků a místo nádržky jen ploché tlačítko na zdi. Tišší je i splachování a opětovné napouštění zabudované nádržky. Mísy jsou umístěné asi 7 cm nad zemí, takže není problém vytřít podlahu i pod nimi. Závěsným typům také stačí menší množství vody, navíc tlačítko bývá dělené na „malé“ a „velké“ spláchnutí. Při výběru klozetu rozhodne kromě fantazie a financí, především velikosti koupelny. Na rozdíl od klasického WC kombi s pevně přišroubovanou splachovací nádrží stojícího na podlaze u závěsného provedení ušetříte několik centimetrů prostoru. Problém může nastat v okamžiku, pokud se budete snažit umístit závěsná klozet do nenosné zdi. Výrobci však pamatují i na tuto alternativu a dodávají několik variant systémů tak, aby například i v panelovém domě bylo možné k šachtě se stoupačkami předstěnovou instalaci zabudovat. Závěsné WC je dimenzováno na 500 kg, ve skutečnosti však má nosnost mnohem vyšší. Instalační systémy se dodávají předmontované. U nové stavby se zapouštějí do zdi, při rekonstrukci se předsazují před stěnu. U klozetů rozlišujeme dva druhy splachování - hluboké a ploché. Do koupelny si obvykle pořizujeme hluboké splachování, lépe se udržuje. Ploché - se zrcátkem na kontrolu stolice - se používá jen v nemocnicích nebo ve školkách. U stojících WC je třeba přizpůsobit se danému typu odpadu a sice vodorovnému, svislému či šikmému. Multi-odpad umožňuje jak vodorovné tak svislé vedení.
Prohlédněte si fotogalerii
Sestavu doplní bidet Podobně jako při výběru klozetu, i u bidetu se můžete rozhodnout pro závěsné či stacionární provedení - obvykle však stejně nakoupíte komplet ve stejném designu. Vyplatí se připlatit částku kolem dvou tisíc korun a zvolit variantu se speciální povrchovou úpravou, která usnadňuje údržbu. Na takové keramice se neusazuje vodní kámen a na pohled je bělejší, ovšem při úklidu nesmíte používat abrazivní prostředky. Specialitou jsou i odnímatelná sedátka, která lze v případě čistění jednoduše sundat. U starších sérií je vidět upevnění zboku, nové série mají upevnění skryté v těle WC či bidetu. Někteří výrobci používají u dražších sérií výkonnější takzvané uzavřené splachování (kolem horního obvodu záchodové mísy jsou drobné otvory). U klozetů máte na výběr dva druhy splachování. Úsporné dělené s obsahem 3 a 6 litrů u dražších výrobků, nebo systém stop u levnějších sérií (do 5000 Kč za komplet), kdy lze vodu zastavit opětovným zmáčknutím tlačítka. Záchody se dělají i v různých velikostech. Délka standardních závěsných WC a bidetů se pohybuje od 55 cm výš, ale vyrábějí se i záchody small, či pikolo vhodné do malých prostor. Jejich délka nepřesahuje 50. Výška je daná, určuje ji systém, ve kterém je upevněna nádržka a šrouby, na které se nasune klozet nebo bidet. Sedátka se dělají z tvrzeného plastu nebo z dřevěné či MDF desky v barvách mahagon, borovice a dalších. Někteří výrobci také ve vyšší cenové relaci nabízejí sedátka s antibakteriální úpravou s příměsí stříbra (odpuzuje bakterie). Pokud máte atypický záchod a bidet (dlouhý, nebo jinak tvarovaný), budou sice sedět úchyty univerzálních sedátek, ale nemusí už k nim hodit tvarem. Vyplatí se proto, zvláště u designových výrobků, koupit keramiku včetně sedátek. Závěsné záchody je možné koupit i ve variantách pro tělesně postižené, bývají podstatně delší a o něco vyšší. Pokud si zvolíte výjimečný design, vyšplhají se ceny do závratných výšek. Tak například WC od českého výrobce pořídíte už za 2000 Kč, sedátko za 800 Kč, bidet za 2500 Kč a baterii za 1500 Kč. Cena zahraničních závěsných WC začíná u 3500 a pokračuje přes pět, sedm až deset tisíc korun. Designové „šperky“ pořídíte od 18 000 korun výše. Jednotlivé kusy od známých světových designérů se pohybují v cenách kolem 40 000 korun. Jsou drahé, protože jsou neotřelé a neokoukané. Ceny bidetů se pohybují ve srovnatelných relacích. Obecně lze konstatovat, že závěsné typy jsou dražší.
Módní trendy v keramice Už několik let vede bílá barva. Právě proto je k dostání několik odstínů bílé. Ale dejte pozor, budete-li kombinovat jakoukoliv atypickou barvu od více výrobců! Nemusejí mít stejný odstín. Pamatujte, že za zářivou bílou zaplatíte až o čtyřicet procent vyšší cenu ve srovnání s klasickou bílou. V kurzu je také matná bílá barva, která však vynikne pouze ve velké koupelně. Téměř devadesát devět procent výrobků je z keramiky, jen zhruba jedno procento tvoří lité materiály z umělého mramoru. Protože v sobě mají mramorování, vyniknou v tmavých odstínech. Výrobce nikdy nedosáhne čisté bílé, i zde se objevuje nepatrná žilka. Výrobky z umělého mramoru dosahují o polovinu vyšší cenu než klasický materiál. Navýsost designovou záležitost představují WC a bidety v nerezovém provedení, hodící se do hi-tech interiérů nebo do komerčních prostor. Jsou nezničitelné, vždy budou vypadat dobře, jejich cena se však pohybuje mezi 40 a 50 tisíci korunami za kus. V současné době jsou módní hranaté tvary umyvadel, ale i klozetů a bidetů. Většinou jde o kombinace ostrých hran a oblin. Tyto tvary se vyskytují u drahého designového zboží, které není pro každého. V opačném případě by ztratilo zcela určitě na hodnotě.
Více článků o bydlení: LIVING