Home Domácí Přístroje Kdysi džíny udržely vagon vlaku, dnes jim ublížíte i jedním vypráním

Kdysi džíny udržely vagon vlaku, dnes jim ublížíte i jedním vypráním

Praní jsme už dávno svěřili pračkám, ty se však řídí pokyny majitele. Pokud zvolíte špatný program, může se prádlo poškodit. A to dokonce i džíny, které kdysi vydržely všechno. Tedy skoro.

Někdy vzniknou chyby kvůli přehlédnutí údajů na visačce, jindy je na vině nezkušenost uživatele. „Mám zkušenost, že Češi ještě často třídí prádlo jen podle barvy, nerozlišují materiály. Dělají chyby i při výběru pracích prostředků,“ konstatuje Anna Motlíková, ředitelka společnosti Steilmann.

Typickým příkladem jsou džíny. Kalhoty proslulé svou odolností (prý utáhly i železniční vagon) dnes dokážou připravit svému uživateli nejednu těžkou chvilku. „Klasické“ džíny z bavlny (pro jejich výrobu se používá takzvané keprové spojení různých vláken, hlavně bílého a modrého) lze sice prát až do teploty 60 °C, vystačit však lze klidně i se 40 °C. Měly by se prát samotné, protože pouští barvu.

Zdánlivě odolné džíny jsou velmi citlivé jak na praní, tak na sušení.

Jenže pokud jste si pořídili takzvané strečové džíny s příměsí elastanu, teplota by neměla překročit 30 °C, tedy pokud chcete, aby vám džíny nějakou dobu vydržely.

Důležitý je i vhodný prací prostředek, a to na jemné prádlo, který neobsahuje bělidla. Dnešní džíny ze směsi bavlny, polyesteru, polyamidu a streče sice vypadají jako klasický tmavý denim, ale to je také všechno, co s ním mají společného.

Pozor však nejen na teplotu, ale i na ždímání. Při vysokých otáčkách mohou vzniknout na džínách světlé lomy. „Když pak budete takto ´poznamenané´ džíny sušit při vyšší teplotě, mohou se lomy zafixovat,“ upozorňuje Anna Motlíková.

Džíny se mají prát vždy obrácené naruby a také se zapnutým zipem. Nikdy je neperte společně s bavlněnými tričky, byť mají stejnou barvu, mohly by je poškodit. Při sušení v sušičce se nesnažte urychlit sušení volbou programu s vyšší teplotou, jinak se vám džíny lehce srazí na délku.

To, že džíny představují pro praní choulostivé oblečení, dokazuje nejlépe fakt, že většina výrobců nabízí u svých praček speciální program „jeans“, program s tímto označením najdete i u sušiček prádla.

Výběr programů začíná u materiálů, je proto důležité prát oblečení podle tohoto kritéria. Výběrem ovlivníte i náročnost žehlení.

Citlivé na způsob praní nejsou jen džíny

Při pohledu na seznam programů je jasné, kde by mohl nastat při praní problém. Vlna, hedvábí, jemné prádlo, jeans, ložní prádlo, outdoor, peří… Tyto speciální programy vznikly právě proto, aby výsledek praní byl vždy uspokojivý.

Výrobci praček zdůrazňují i nutnost použít správné prací přípravky či kdy se vyhnout aviváži. Tu mohou nahradit třeba míčky s hroty do sušiček.

„Při sušení vody v tkaninách textilní vlákna tuhnou. Proto byly navrženy speciální míčky pro změkčování tuhých vláken v prádle. Hranaté hroty zjemňují tkaniny, míčky s oblými hroty uvolňují vlákna,“ vysvětluje Zuzana Suchánková, produktová manažerka Laundry společnosti Electrolux. Míčky tak redukují nepoddajnost a zjemňují i změkčují tkaniny bez použití chemikálií.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Fungují i pro „čechrání“ peří v polštářích či péřovkách. Pro výrobky s peřím lze použít i míčky bez hrotů, klidně i obyčejné tenisáky.

Pračky, ale i sušičky už nabízejí speciální programy pro ložní prádlo. Například s programem sušení ložního prádla se rotace bubnu sušiček vybavených systémem Absolute Care mění každé dvě minuty, čímž se zamezí pomačkání prádla. Vyznavači aktivního životního stylu mohou využít program sušení sportovního oblečení. Speciální programy nabízejí i některé pračky pro záclony, ty vyžadují hodně vody, zato málo ždímání.

Rozdíl mezi sušením prádla v sušičce se systémem Absolutecare s inteligentním bubnem a standardním spotřebičem je výrazný.

V sušičkách ProTex Plus můžete sušit i vlněné svetry. Rychlost otáčení bubnu se přizpůsobí tak, že oděv bude neustále ležet naplocho, tak se sníží riziko jeho sražení či zplstnatění. Oblečení si zachová svůj tvar i strukturu.

To platí i pro hedvábí. S programem na hedvábí se buben otáčí pomaleji, aby se prádlo nepomačkalo. Při sušení tohoto typu materiálu se využívají nižší teploty než při sušení běžných oděvů.

Vyhrajte sušičku

Sušičkám se dlouho vyčítala vyšší spotřeba elektrické energie, ta už je však výrazně nižší. Výjimkou nejsou spotřebiče, které mají na energetickém štítku údaj A++. A právě špičkovou sušičku můžete vyhrát i vy: stačí odpovědět na pět otázek v našem testu , který bude publikován na stránkách iDNES

Všichni, kdo zodpoví správně všech pět otázek, budou zařazeni do slosování. Vítěz získá bubnovou sušičku AEG T88595IS3C v hodnotě 26 600 korun, dalších devět soutěžících pak luxusní sadu spa, která obsahuje dva župany a tělovou kosmetiku v celkové hodnotě 2 500 korun.

Dva míčky mají rozdílnou pevnost v tahu (jeden je tvrdší než druhý) a odlišně tvarované změkčovací výstupky. Čtvercové výstupky stlačují a změkčují tkaninu, kulaté výstupky odlehčují napětí vláken a snižují tvrdost. Při sušení v bubnu společně zdvihají a oddělují prádlo. Současně také uchovávají teplo a přenášejí ho v bubnu do oděvů, čímž napomáhají sušení.

Informace o soutěži

Během měsíce května a června budou publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 19. května do 16. června 2015. Součástí čtvrtého článku bude také test s pěti otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Odpovědět je třeba do 21. června 2015 do 12:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže, nebo na webových stránkách společnosti Electrolux.

Vylosované vítěze zveřejníme 23. června. Bližší informace k soutěži zde.

Hlavní cena pro vítěze:
Bubnová sušička AEG T88595IS3C
• Maximální náplň: 9 kg
• Energetická třída : A++
• LCD displej

• Možnost nastavení odloženého startu
• Zpětný chod bubnu uvolní šaty a zabraňuje zamotání a pomačkání
• Sušička ProTex Plus umožňuje sušit i ty nejchoulostivější náplně - modrý certifikát Wool-mark.
• Jedinečný systém AbsoluteCare™ přizpůsobí rychlost a směr otáčení bubnu spolu s teplotou sušicímu procesu pro různé druhy tkanin, čímž umožňuje bubnové sušení i velmi choulosti-vých kusů prádla.
• Systém OptiSense zajišťuje minimální spotřebu času a energie bez ohledu na velikost náplně.
• Systém ÖKOFlow zahrnuje vysoce účinný filtrační systém - díky čištění jediného filtru se snadno udržuje vysoký průtok vzduchu a nízká spotřeba energie.
• Technologie tepelného čerpadla nabízí šetrnější sušení při nízkých teplotách a dosahuje nebývalé energetické účinnosti - až o 40 % úspory energie navíc
• Programy pro syntetiku: připraveno k žehlení, extra suché, suché do skříně
• Programy pro bavlnu: suché do skříně plus, extra suché, připraveno k žehlení, suché do skříně
Vylosovaní na 2. až 10. místě získají luxusní sadu spa - dva župany a tělovou kosmetiku Manufaktura v celkové hodnotě 2 500 Kč.

Cena pro vítěze - sušička AEG T88595IS3C v hodnotě 26 600 Kč

Během měsíce května a června budou publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 19. května do 16. června 2015. Součástí čtvrtého článku bude také test s pěti otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Odpovědět je třeba do 21. června 2015 do 12:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže, nebo na webových stránkách společnosti Electrolux.

Vylosované vítěze zveřejníme 23. června. Bližší informace k soutěži zde .

Hlavní cena pro vítěze: Bubnová sušička AEG T88595IS3C • Maximální náplň: 9 kg • Energetická třída : A++ • LCD displej

• Možnost nastavení odloženého startu • Zpětný chod bubnu uvolní šaty a zabraňuje zamotání a pomačkání • Sušička ProTex Plus umožňuje sušit i ty nejchoulostivější náplně - modrý certifikát Wool-mark. • Jedinečný systém AbsoluteCare™ přizpůsobí rychlost a směr otáčení bubnu spolu s teplotou sušicímu procesu pro různé druhy tkanin, čímž umožňuje bubnové sušení i velmi choulosti-vých kusů prádla. • Systém OptiSense zajišťuje minimální spotřebu času a energie bez ohledu na velikost náplně. • Systém ÖKOFlow zahrnuje vysoce účinný filtrační systém - díky čištění jediného filtru se snadno udržuje vysoký průtok vzduchu a nízká spotřeba energie. • Technologie tepelného čerpadla nabízí šetrnější sušení při nízkých teplotách a dosahuje nebývalé energetické účinnosti - až o 40 % úspory energie navíc • Programy pro syntetiku: připraveno k žehlení, extra suché, suché do skříně • Programy pro bavlnu: suché do skříně plus, extra suché, připraveno k žehlení, suché do skříně Vylosovaní na 2. až 10. místě získají luxusní sadu spa - dva župany a tělovou kosmetiku Manufaktura v celkové hodnotě 2 500 Kč.

Cena pro vítěze - sušička AEG T88595IS3C v hodnotě 26 600 Kč

Džíny a jejich historie

Den, kdy se zrodily džíny, je znám přesně: 20. května 1873. Tehdy si za 68 dolarů nechali Jakob Davis a Levi Strauss patentovat pracovní kalhoty z denimu zpevněné nýty. Historie není spravedlivá. Jakob byl krejčí, kterému chodili zákazníci reklamovat kalhoty, protože se jim trhaly kapsy. A tak přišel na geniální nápad: zpevnil je nýty.

Jenže neměl dolary na patent, ty dodal obchodník Levi, který se do Ameriky přistěhoval z bavorského Buttenheimu. Právě od něho odebíral Jakob látku na kalhoty.

„Nic nevypadá na dělnících tak odpudivě jako potrhané a děravé kapsy. Kovové cvočky změní k lepšímu vzhled tisíců mužů,“ jásal 28. června 1873 Pacific Rural Press. Ještě tentýž rok se na zadní kapse kalhot objevily dva charakteristické oblouky vyšité oranžovou nití. Prý symbol orla ze Skalnatých hor.

Nejdůležitější byl však geniální střih prvního modelu, dodnes vyráběných 501. Časem sice přibyla řada dalších modelů i barev, ale nikdy už nepřekročily slávu a úspěchy prvního střihu. O jejich nezničitelnosti se vyprávěly celé mýty. Když se v roce 2001 našly jedny džíny pod nánosem bahna v hornickém městečku v Nevadě, po vyprání skončily v aukci a na eBay se prodaly za 45 tisíc dolarů. A prý by šly nosit, v tak dobrém stavu byly. A to si je neznámý majitel koupil někdy kolem roku 1880 až 1885.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!