Home Domácí Přístroje Je ze mě bohyně kuchyně, říká čtenářka. Podívejte se proč

Je ze mě bohyně kuchyně, říká čtenářka. Podívejte se proč

Takové menu by si dal asi každý: pstruh v solné krustě, losos v mandlovém kabátku, domácí francouzská paštika, pomalu pečená kachna, hovězí na víně. O finále soutěže o parní troubu AEG za 35 tisíc korun bojují opravdu silní soupeři. Co byste si dali nejraději?

Soutěž

Sledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže, kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupi sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza.

Sledovat soutěž o nejlepší pokrm z trouby se určitě vyplatí, a to nejen kvůli výhře jako soutěžící: každý, kdo bude hlasovat pro svého favorita ve finále soutěže , kam postoupí deset nejlepších, které vybere porota, získá speciální slevu ve výši 15 % při koupi sortimentu značky AEG v internetovém obchodě Alza.

Pstruh v solné krustě

Zasílám můj oblíbený recept, který často připravuji v parných letních měsících. Rád experimentuji a vařím jednoduchá jídla, která působí efektně a ve výsledku překvapí svou chutí.

Mým obrovským pomocníkem je právě trouba, člověk sice chvíli stráví přípravou, ale pak se už jen kochá pohledem, jak se to vše mění v lahodný pokrm a nasává vůně, jimiž je prosycená celá kuchyně.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Můj pečící parťák je trouba Gorenje. Často u ní využívám efektní skleněný pekáč, který byl součástí trouby.

Před pár lety jsem si také přikoupil vroubkovaný grilovací tál, o němž jsem asi před půl rokem četl ve vaší rubrice a mohu potvrdit, že je to úžasný pomocník. S oblibou na něm griluji steaky, ryby či zeleninu a při jeho otočení na rovnou plochu jej využívám při přípravě pizzy.

Mým obrovským "koněm" je cestování, ochutnávám jídla různých zemí a ta, která mě zaujmou, se poté snažím připravit doma mým blízkým. Jeden z mých oblíbených receptů, na který jsem natrefil při toulkách po Sicílii, je díky přípravě bez tuku naprosto dietní.

Na pekáč rovnoměrně naneseme polovinu slané směsi a položíme na ni pstruhy naplněné bylinkami, na ryby naneseme zbylou část ovoněné soli.

Pstruh pečený v solné krustě se salátem z čekanky a avokáda s medovo-pomerančovou zálivkou

salát:

Slané dobrodružství začneme tím, že pstruhy naplníme bylinkami (překvapivě nebudeme solit). Dále si nastrouháme kůru z celého pomeranče a citronu a smícháme ji se solí, nastrouhaná kůra vše úžasně provoní.

Do této směsi nalijeme vody tolik, aby vznikla patřičná konzistence (všichni jsme jako malí byli profesionální staviteli hradů z písků a báboviček, proto správnou konzistenci všichni poznáme). Na pekáč rovnoměrně naneseme polovinu slané směsi a položíme na ni pstruhy naplněné bylinkami, na ryby naneseme zbylou část ovoněné soli.

Nyní je čas na tvořivou část: pořádně "uplácáme" slanou hmotu na ryby a kolem nich. Teď hurá s rybkami do trouby, necháme je tam odpočívat asi 25 minut při 180 °C , dokud sůl neztvrdne a nevytvoří kolem ryb tvrdou slanou krustu.

Natrháme si několik druhů salátů, čekankovým pukům odkrojíme hořkou spodní část a oddělíme jednotlivé lístky, které podélně rozpůlíme, avokádo nakrájíme podélně na tenčí měsíčky.

Mezitím si uděláme salát. K rybě se hodí jakýkoliv salát podle fantazie každého strůjce pokrmu, nicméně mohu doporučit mou čekankovo-avokádovou variaci.

Natrháme si několik druhů salátů, čekankovým pukům odkrojíme hořkou spodní část (pozor na jejich skladování, musí zůstat ve tmě, jinak zhořknou) a oddělíme jednotlivé lístky, které podélně rozpůlíme, avokádo nakrájíme podélně na tenčí měsíčky.

Celou tuto směs promícháme a zalijeme zálivkou, kterou si připravíme smícháním lžíce medu, lžíce olivového oleje, dvou lžic pomerančové šťávy a dvou lžic citronové šťávy. Salát se zálivkou pořádně promícháme, aby se sjednotila jeho chuť.

A nyní přichází na řadu chvíle pro pravé chlapy: vyndáme ryby z trouby, vezmeme paličku na maso a rozbijeme slanou krustu. Rázem se rozline fantastická vůně bylinek a pečené ryby.

I když se může zdát, že při použití tolika soli budou ryby přesolené, není tomu tak. Přes kůži ryby natáhnou soli jen tak akorát a nasají také malinko chuť a vůni pomerančové a citronové kůry. A jelikož bylinky byly v rybě hermeticky uzavřeny, nasákne ryba i úžasnou chuť a vůni bylinek.

Závěrem ryby vysvobodíme ze zajetí soli, odkostíme a připravíme z nich filátka, která položíme na salát z čekankových puků a avokáda. Nyní můžeme podávat. Lze už jen popřát dobrou chuť.

Michal Šafařík

Nechte si chutnat – nejlépe s dobrými přáteli a sklenkou bílého vína.

Losos v mandlovém kabátku s bramborovým salátem po sasku

Posílám jeden z nejoblíbenějších receptů z trouby, který svorně zbožňuje celá naše rodina. Před pár lety jsem se dočkala nové kuchyně a využívám ji na sto procent. Moc ráda vařím, což znamená, že hlavně peču, sladké i slané. Máme troubu Gorenje, a co na ní neskutečně oceňuji, je plnovýsuv. Bez něj by snad trouby už ani neměli vyrábět.

Ráda zkouším nové, neobvyklé a cizokrajné recepty a chutě. Tak jako většina lidí milujeme lososa na všechny způsoby, ale poté, co jsem jednou vyzkoušela recept od známé a trošku jsem jej poupravila, tak se losos v této úpravě stal stálicí na našem svátečním stole. Chutná nám natolik, že "svátek" je u nás docela často.

V misce smícháme nastrouhaný ementál, mandlové lupínky a nakrájenou petrželku. Lososa nakrájíme na větší kousky, osolíme, opepříme a dáme na pečící papír na plech (aby pečící papír kopíroval plech, dáme pod něj pár kapek vody, které rozetřeme a papír pak pěkně přilehne k plechu).

Směs mandlí, ementálu a petrželky dáme na každý kousek lososa, pořádně přitiskneme a poté dáme péct do trouby na 20 minut na 190 °C.

Dáme péct do trouby na 20 minut na 190°C.

Vhodnou přílohou k lososovým kouskům je svěží bramborový salát po sasku, na který budeme potřebovat (na fotografiích je salát z polovičního množství):

Brambory si uvaříme, zchladíme a nakrájíme na kolečka. Do vroucího vývaru dáme cibulku nakrájenou nadrobno, olej, ocet a worchestrovou omáčku. Směsí zalijeme nakrájené brambory, promícháme a necháme vychladnout. Dochutíme solí a pepřem. Před podáváním přimícháme polníček.

Poté spolu naservírujeme a necháme si chutnat, nejlépe s dobrými přáteli a sklenkou bílého vína. Anna Kryglová

Francouzská domácí paštika

S myšlenkou udělat domácí francouzskou paštiku jsem koketovala již delší dobu. Chtěla jsem jí překvapit rodinu. Aby byla paštika opravdu autentická, chtěla jsem si všechno důkladně připravit, zejména kvalitní potraviny a vhodné zapékací misky. V jednom obchodě mi padly do oka krásné misky s pokličkou ve tvaru ryby. Soutěž byla tím správným impulsem, kdy jsem si řekla, že ji zkusím udělat.

Na povrch položíme větvičku tymiánu a menší bobkový list.

Maso a sádlo nakrájíme na kostky a umeleme společně se šalotkou, česnekem a rohlíkem. Do směsi přidáme alkohol, vejce, sůl, pepř a vše důkladně rukama promícháme.

Elektrickou troubu Zanussi jsem předehřála na 150 stupňů Celsia. Masovou směsí naplníme formičky a lžící lehce upěchujeme přibližně centimetr pod okraj. Na povrch položíme větvičku tymiánu a menší bobkový list. Misky uzavřeme pokličkami a vložíme do pekáče, do kterého nalijeme tolik vařící vody, aby dosahovala tak do poloviny misek.

Podáváme s opečenou bagetkou nebo čerstvým, na másle opečeným toustovým chlebem.

Pekáč s miskami vložíme do trouby a pečeme asi hodinu. Poté necháme zchladnout a vložíme do lednice, kde necháme nejméně 24 hodin odpočinout. Podáváme s opečenou bagetkou nebo čerstvým, na másle opečeným toustovým chlebem.

Pokud nemáme zapékací misky, můžeme použít i formu na srnčí hřbet, pak ovšem nádobu důkladně zakryjeme alobalem, do směsi se nesmí dostat tekutina z vodní lázně, v níž se paštika peče. Syrová masová směs by měla být lehce přesolená, tepelnou úpravou se sůl a koření vstřebá.

Když budete mlít suroviny nahrubo, bude paštika rustikální a skutečně venkovská, jemnějším namletím pak docílíme hladší konzistence. Místo hovězího masa můžeme použít zvěřinu, třeba divočáka, srnčí nebo jelení maso. Pak je ideální podávat paštiku s brusinkami.

Je to paštika bez chemických přísad a hlavně z kvalitních surovin. Po kupované paštice se už ani nepodívám a moje rodina chce již jen tuto domácí. Květoslava Válková

Pomalu pečená kachna s francouzským chlebem

K vaření tíhnu už od malinka, moje mamka by mohla vyprávět o všech mých nezdařených pokusech a mí bratři jakbysmet. Věta: "Jéžiš, dneska vaří Lenica," u nás zaznívala poměrně často. Ale zdá se, že časem se to vylepšilo a dnes je ze mě "bohyně kuchyně". Jsem totiž jednou z tvůrčích duší webových stránek o vaření .

Ve šťávě vypečené z kachny se skvěle namáčí chléb.

V jednoduchosti je krása a já se rozhodla vám představit jídla, na něž potřebujete minimum surovin. Pomalé pečení se u nás doma stalo velkým hitem. Používám je na masa všeho druhu. S oblibou používám starý litinový hrnec, který krásně drží teplo.

A taková pomalu pečená kachna je velká lahůdka a potěšení zejména ve studených a uplakaných dnech. Ideální je servírovat ji s křupavým chlebem. Francouzský venkovský chleba u nás už nějakou dobu uchvacuje všechny přátele bez ohledu na věk, pohlaví a národnost.

Francouzský venkovský - rustikální - chléb.

Je pravda, že jeho příprava je malinko časově náročnější, ale věřte, že chemické reakce, které v těstě probíhají, vaši přítomnost nepotřebují , takže v kuchyni moc času nestrávíte. A kousnutí do tohoto voňavého chlebíku, to jak úžasně křupne karamelizovaná kůrka a chuťově naprosto dokonalá střídka, vás rychle donutí zapomenout na nudný chleba ze supermarketu.

Pomalu pečená kachna

Kachnu omyjeme, osušíme. Osolíme, opepříme. Dáme do zapékací nádoby s víkem, vložíme do trouby nahřáté na 150 °C. A jdeme si na pět hodin po svých. Poté odkryjeme, potřeme směsí medu, sojové omáčky a bílého vína, zvýšíme teplotu na 220 °C a dopečeme ještě asi 30 minut, aby kachna získala křupavou kůžičku. V průběhu dopékání potíráme směsí.

Francouzský rustikální chleba – pain l´ancienne:

Přípravu doporučuji rozložit přes noc. Je potřeba, aby kynutí probíhalo delší dobu v lednici. Pomalým kynutím ve studeném prostředí totiž dochází k lepší přeměně složitých cukrů obsažených v mouce na cukry jednoduché. Právě díky této pomalé fermentaci získá chleba svoji specifickou chuť a kůrka nádherně karamelizuje. Takže tuto ani žádnou jinou část prosím neošidit!

Mouku nasypeme do mísy, přilijeme vodu a mícháme důkladně asi minutu. Línější použijí robot, ti co chtějí trénovat, se do toho pustí ručně. Těsto necháme 5 minut odpočinout a poté se zase pustíme do hnětení. A to poměrně s vervou. Přiznávám, že já jsem ta líná, která používá hnětací hák v robotu. Necháme jej pracovat asi 5 minut.

Poté těsto potřeme na povrchu olejem, zakryjeme fólií a šup s ním do lednice, kde zůstane nějakých 10 hodin bez povšimnutí. Druhý den ráno mísu vyndáme, přidáme kvasnice a sůl a znovu přijde ke slovu hnětení. Zase necháme hníst 5 minut.

A přichází na řadu druhé kynutí, které už probíhá v teple. Může trvat mezi 4 až 6 hodinami v závislosti na teplotě ve vaší domácnosti. Hotovo je, když těsto znásobí svůj objem a nahoře se objeví bubliny.

Předehřejeme troubu na 225 °C a umístíme do ní nádobu s asi 1,5 l vařící vody. Kdo vlastní parní troubu, má vyhráno, na začátek pečení na chvilku pustí páru do trouby. Zabrání se tak rychlému zatvrdnutí povrchu a chléb se lépe "nafoukne". Pracovní desku důkladně posypeme moukou a vylijeme na ni těsto. Nelekejte se řídší konzistence. Opravdu to takto má být.

Těsto "oválíme" v mouce a rozkrojíme na tři díly a z těch s vypětím všech sil vytvarujeme bagety. Nečekejte nějaké nádherné a vyžehlené krásky! Ty se vám fakt nepodaří. Je to přece chleba venkovský, tedy rustikální.

Vše dáme na plech posypaný hrubou moukou, či vyložený pečícím papírem. Necháme ještě 10 minut odpočívat a šup s nimi do trouby. Pečeme asi 20 minut, podle toho, jak moc máte rádi tmavou kůrku. Vyndáme z trouby a necháme vychladnout na mřížce.

A teď už stačí jen líně sedět, utrhávat chleba z ošatky a namáčet jej ve šťávě vypečené z kachny. Přeji dobrou chuť a doufám, že tento způsob léta se už brzy stane více šťastným.

Lenka Mastešová

Hovězí na víně

Když se snoubí silná chuť hovězího, sladký med, voňavé bylinky a výrazné víno, je z toho báječné jídlo, jehož příprava vám sice zabere trochu více času, ale které rozhodně nezbude na později.

Výsledný pokrm je směsicí vůní a chutí. Ať už na jazyku ucítíte jemnou majoránku, nebo štiplavou chuť chilli.

Jídla, která se připravují v troubě, mám vlastně nejradši. I když musím říct, že s tou naší plynovou troubou vedeme neustále těžké boje. A tak jsem zvyklá otáčet plech s vánočním cukrovím na všechny strany, aby se propeklo opravdu všechno, a bábovku vytahuji o deset minut dřív než mé kamarádky.

Pořádně a často jsem začala vařit v podstatě teprve před pár lety, kdy jsme se k sobě s mým přítelem Tomášem nastěhovali. Najednou jsem měla na kom svůj kuchařský um pilovat a pro koho se snažit.

Přítel tak občas musel spořádat sraženou buchtu nebo nepovedený oběd, ale díky němu na sobě pořád pracuji. Když jsme si pak společně pořídili první lepší fotoaparát, začalo mě strašně bavit jídlo fotit. A tak dneska zlepšuju nejen vaření, ale i focení. Jestli se mi to daří, můžete sledovat na mém fotoblogu plném receptů.

Ideální přílohou je opečená bagetka, kterou jednoduše připravíme v troubě, když se maso dopéká.

Hovězí maso omyjte, očistěte a nakrájejte na drobné kostky. Cibuli nakrájejte na drobno, třetinu si nechte na později. Na kostičky si připravte i petržel. Na pánvi rozpalte trochu másla, osmahněte cibulku a petržel do zlatova a až začne vonět, přidejte hovězí maso.

Orestujte asi pět minut, aby se maso zatáhlo, pak pořádně osolte, opepřete, přidejte majoránku a zalijte vývarem (postačí tři deci, zbytek si schovejte). Pak přimíchejte trošku vína (větší část také zužitkujete později). Všechno vlijte do zapékací misky, posypte nakrájenou mrkví, přikryjte alobalem a dejte do vyhřáté trouby. V mírné troubě pečte alespoň dvě hodiny. Pravidelně maso kontrolujte a v případě potřeby podlijte vývarem.

V kastrůlku na másle opražte zbytek cibulky. Jakmile chytne barvu, přidejte lžičku hladké mouky a rychle promíchejte, aby se vám celé dílo nespálilo. Přidejte zbytek vývaru, promíchejte a zalijte vínem. Míchejte a nechejte směs redukovat, aby vám pěkně zhoustla.

Až se voda vypaří, můžete vše promixovat tyčovým mixerem. Vraťte omáčku na plamen. Přidejte med, chilli podle chuti a sůl. Pro lepší chuť můžete i lžičku balsamikového octa. Omáčka by měla být pěkně hustá, sladká a trošku pálivá současně.

Po hodině a půl pečení přidejte sílu plamenu, aby se zredukovala i omáčka z masa. Přidejte lžíci medu a promíchejte. Po další půl hodině je hotovo. Omáčku, kterou jste si připravili z vína, přidejte k masu a promíchejte. K ragú se skvěle hodí opečená bagetka.

Stačí bagetu potřít rozpuštěným máslem smíchaným s bazalkovým pestem, zabalit do alobalu a strčit na deset minut do trouby. Ale maso bude skvělé i s bramborovou kaší nebo italským chlebem chudých zvaným focaccia.

Nela Maťašeje

Nejlepší recept z vaší trouby

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napsat "Pečeme v troubě"

K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 17. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 24. do 30. 6. 2013. Bližší informace k soutěži zde.

Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na www.cucina.cz.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 10. června 2013 , a to e-mailem na adresu bydleni@idne .

Měly obsahovat:

K fotografiím se přidával také text: recept, suroviny, postup přípravy, použitý typ trouby a programy a teploty včetně "vychytávek", pokud byly použity. Soutěžící měli také připsat, kdo či co je k vaření přivedlo, případně jejich zkušenosti s vařením a pečením v troubě.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 17. června 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 24. do 30. 6. 2013. Bližší informace k soutěži zde .

Výherce získá vestavnou parní troubu AEG – BS731440NM v hodnotě 35 281 Kč, dalších devět finalistů pak voucher na kulinářský kurz ve škole vaření Laboratorio Scuola di Cucina podle vlastního výběru v hodnotě 3 250 Kč z nabídky Perfect dinner na ucina .

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!