Jak z bílé kuchyně udělat útulnou: zkuste vyšisované dřevo ze stodoly
Cook. Enjoy. Live. Neboli Vař, užívej a žij ... To bylo motto letošního veletrhu LivingKitchen, který už podruhé doprovázel mezinárodní nábytkářský veletrh imm v Kolíně nad Rýnem.
Změní se něco? To byla důležitá otázka a ještě obtížnější odpověď, protože i v Kolíně byla cítit určitá stagnace evropského nábytkářského průmyslu. Přesto druhý ročník LivingKitchen (první se uskutečnil v roce 2011, koná se každé dva liché roky) nabídl skutečně výživnou směs ingrediencí, z nichž se skládá současná moderní kuchyně.
Výraznější změny však proběhly více v oblasti spotřebičů i kuchyňských baterií než v samotném nábytku. Možná i proto, že němečtí výrobci patří v těchto segmentech do světové špičky.
Veletrh tak jednoznačně potvrdil své významné postavení jako protiváha veletrhu Eurocucine, která naopak doprovází sudé ročníky nábytkářského veletrhu iSaloni v Miláně.
Kuchyně Leicht - Xtend+ používá místo horních dvířek skládací lamely.
Trendy z veletrh LivingKitchen
|
Trendy
Barevnost a materiálové provedení navazuje na předchozí roky. Pokračuje trend bílé, případně bílé v kombinaci s dřevinami či dalšími barvami. Stejně tak se objevují odstíny béžové a šedé kombinované s dřevinami či dalšími barevnými odstíny.
Nadále se objevují kombinace více materiálů: lamináty, lakované plochy, dýhované a masivní dřevo, kov, keramika, beton, sklo, ale i kůže. Dřevinové desény mají struktury a textury podporující jejich přírodní vyznění.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Novým trendem je užívání dřeva s nádechem patiny a barevného "vyšisování" v duchu barn-wood neboli dřeva ze stodoly. Kombinace barev a materiálů tak přináší teplo do prostředí kuchyně. Možná jako reakce na ekonomickou krizi se snaží být kuchyně teplejší a útulnější než v předchozích letech.
Vedle nerezových dřezů, dřezů z umělých kamenů a dalších z kompozitních materiálů se stále více uplatňují keramické výrobky více výrobců v široké nabídce barev.
Spotřebiče
Významní výrobci prezentovali své výrobky v moderním, retro i klasickém provedení. Důraz je kladen na efektivitu a úspory energií. Premiéru měla na veletrhu LivingKitchen například tradiční německá značka Grundig známá dříve z oblasti audiotechniky.
Prezentovala zde svou výrobkovou řadu "bílé" kuchyňské techniky, vedle bílého provedení také v černé barvě a ve verzi s důrazem na energetickou efektivnost, inteligentní technologie a pohodlné užívání.
Pracovní pláty firmy Lechner z kompaktních desek a skla
Koncept kuchyně Hidden Kitchen společnosti Warendorf. Kuchyně je ukrytá za obrovskými skládacími vraty.
Vodovodní baterie
Může se hoditChcete si pořídit vlastní bydlení? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz. |
Chcete si pořídit vlastní bydlení? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES .
Výrobcům nestačí u kuchyňských baterií řešit pouze vzhled - design. Trendem je okamžitá dostupnost vařící, případně chlazené vody. Vedle studené a teplé vody tak bývají dřezy doplněny další baterií pro horkou či chlazenou vodu. Výrobci přicházejí se systémy armatur, které mají vše dostupné z jedné společné baterie. V případě vařící horké vody je však nutné dodržení bezpečnosti proti opaření, především dětí.
Pracovní desky
Vedle laminátových pracovních desek, přírodních kamenů, keramických a nerezových povrchů se dále objevují skleněné pracovní desky s tištěným dekorem.
Nový koncept Moving Kitchen (Alno) - výškově stavitelné samostatné segmenty kuchyně: dřez, varná plocha a servírovací plocha.
O autoroviIng.arch. Hynek Maňák Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší na Fakultě nábytku, designu a bydlení Mendelu Brno. Je velkým propagátorem výškově stavitelných pracovních ploch v kuchyni a ergonomie nábytku vůbec. |
Ing.arch. Hynek Maňák * 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.
Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší na Fakultě nábytku, designu a bydlení Mendelu Brno. Je velkým propagátorem výškově stavitelných pracovních ploch v kuchyni a ergonomie nábytku vůbec.