Geniální nápad italského designéra v koupelně: jeden prvek zvládne vše
Antonio Citterio patří mezi nejlepší světové designéry. I díky tomu, že myslí na uživatele svých výrobků a dokáže se vžít do jejich pocitů a potřeb. Nová koupelnová kolekce Axor Citterio E je toho nejlepším důkazem.
Zdálo by se, že se v koupelnách už nedá nic zásadního vymyslet. Antonio Citterio má jiný názor. A dokazuje to svou novou kolekcí. Ačkoliv ji tvoří 37 prvků, jejich značná část představuje pouze opakování jednoho základního elementu, a to obdélníku s oblými tvary, pouze v různých délkách.
Pokud se připevní na zeď vodorovně, poslouží jako základ poličky, jestliže jej umístíte do sprchového koutu, lze na tento základ připevnit sprchovou hlavici, s níž můžete díky jedinému stisknutí páčky snadno pohybovat a nastavit si tak potřebnou výšku sprchy. Nebo necháte „obdélník“ pouze připevnit na zeď a rázem máte k dispozici příjemně robustní madlo.
Díly, které se vkládají do základního, horizontálně instalovaného prvku, mohou být částečně umístěny i mimo něj.
Stejně dobře poslouží tento prvek jako věšák na osušku, delší provedení lze použít jako poličku i věšák zároveň. Do „poličky“ je možné vkládat různé doplňky, právě díky nim se promění na poličku, dávkovač mýdla či držák toaletního papíru nebo klozetového kartáče.
Nemáte brýle? nevadí
Stejně bohatý výběr má uživatel v případě baterií: stojánkové, nástěnné, termostatické, kohoutkové i s ovládáním joystickem nebo pákové. Všechny se ovládají naprosto intuitivně, v případě sprchových baterií velmi snadno i díky jednoduchým a viditelným piktogramům. Novinku totiž Antonio Citterio pojal jako kolekci pro hotelové hosty.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Tedy tak, aby ji mohl i člověk, který se ocitnul v hotelové koupelně a poprvé se setkal s novou baterii, snadno ovládat. A to dokonce i bez brýlí.
„Hotely myslí na pohybově handicapované, a mají pro ně speciální pokoje, ale zapomínají na to, jak se cítí člověk bez brýlí v cizím prostředí,“ vysvětluje Antonio Citterio.
Vnímá totiž design jako součást architektury, nemá potřebu být za každou cenu originální. Zato pečlivě přemýšlí, jak člověk užívá daný prostor. Zda si i bez brýlí dokáže v neznámém prostředí hotelu bez problémů přepnout hlavovou sprchu na ruční, jestli se cítí bezpečně při výstupu z vany, jak ovládá umyvadlovou baterii.
Antonio Citterio v milánském showroomu ukazuje, jak snadno lze umístit požadovaný typ „výplně“ do základního modulu.
Novou kolekci připravoval a konzultoval s Philippem Grohe pro značku Axor čtyři roky, což není nijak výjimečné, protože na trhu musí úspěšná řada vydržet řadu let. Spolupracují spolu už 14 let, takže dobře vědí, že nic nelze uspěchat.
Elegantní a nadčasové tvary nové řady Citterio E jsou díky svému mnohostrannému využití vhodné jak pro velmi moderní koupelny, tak pro funkcionalistické či stylové včetně těch, kde se uživatelé musejí potýkat s malým prostorem.
„Prostor sám o sobě představuje velkou hodnotu. Když mám k dispozici pouze malý prostor, je o to důležitější, jak jej ztvárním pomocí vybraných hodnotných věcí,“ říká Citterio.
Italský designér je průkopníkem vnímání koupelny jako místa odpočinku a relaxace, nejen hygieny. Nezačíná proto vnímáním detailů, ale prostoru. Rád pracuje s archetypálními tvary, což se projevilo i v nové kolekci. Je pro ni charakteristický příjemný poměr napětí mezi měkkými tvary a rovnými ploškami.
Přepnutí hlavové a ruční sprchy je díky jednoduchým a dostatečně velkým piktogramům srozumitelné a „viditelné“ i pro ty, kteří musí odložit do sprchy brýle.
Výšku sprchové hlavice nastavíte jednou rukou, pouhým stisknutím ovládací páčky.
Antonio Citterio*1950 v italském městě Meda Italský designér si ihned po studiu architektury na Vysoké škole technické v Miláně otevřel vlastní kancelář. Společně s Patricií Viel založil studio Antonio Citterio & Partners pro architekturu a průmyslový design. K architektonickým projektům této značky patří obytné budovy, hotely, kanceláře, nákupní centra, průmyslové budovy a showroomy. Navrhuje téměř vše, co patří k bydlení, od příborů až po baterie nebo lampy, sedací nábytek i vybavení domácích fitness, kliky, postele či kuchyně až po kompletní koupelny. Je nositelem německého titulu Designér roku (2002) a řžady dalších významných světových ocenění. Vlastní kancelář v Miláně a v Hamburku, své nejznámější budovy postavil v Japonsku, jeho žena je Američanka. Nezná prostě žádné hranice… |
*1950 v italském městě Meda
Italský designér si ihned po studiu architektury na Vysoké škole technické v Miláně otevřel vlastní kancelář. Společně s Patricií Viel založil studio Antonio Citterio & Partners pro architekturu a průmyslový design.
K architektonickým projektům této značky patří obytné budovy, hotely, kanceláře, nákupní centra, průmyslové budovy a showroomy. Navrhuje téměř vše, co patří k bydlení, od příborů až po baterie nebo lampy, sedací nábytek i vybavení domácích fitness, kliky, postele či kuchyně až po kompletní koupelny. Je nositelem německého titulu Designér roku (2002) a řžady dalších významných světových ocenění.
Vlastní kancelář v Miláně a v Hamburku, své nejznámější budovy postavil v Japonsku, jeho žena je Američanka. Nezná prostě žádné hranice…