Dřevěný radiátor získal Red Dot Design Award, nadchne ale i techniky
Kdyby ještě žil slavný architekt Loos, určitě by po tomto radiátoru sáhnul. Není sice úplně dřevěný, z tohoto materiálu je pouze kryt, ale i tak představuje unikátní tvar zvenčí, originální je i technické řešení uvnitř.
Mezinárodní porota prestižní soutěže Red Dot Design Award, která hodnotí zejména míru inovace, funkčnost, ergonomie, ohleduplnost k životnímu prostředí a odolnost, udělila letos radiátoru R4 Tomton pověstný červený puntík v kategorii Technologie vytápění a klimatizace.
Tato cena představuje nejvyšší designovou kvalitu společně s oceněním iF Design Award (Německo) a International Design Excellence Awards – IDEA (USA). Letos hodnotilo 39 porotců soutěže pět a půl tisíce produktů z celého světa v celkem sedmačtyřiceti kategoriích (od bytového designu, zdravotnictví, zahradnických potřeb až po wellness).
Lounge křeslo Split, které vyrábí TON, získalo ocenění Red Dot Design Aawrd 2016.
Češi ocenění Red Dot Design Award získávají stále častěji: například v roce 2016 je získala společnost TON za křesílko Split od Arika Levyho (za židlové křeslo Merano je TON obdržel už v roce 2011), firma mmcité za odpadkové koše Minimum a cenu obdržela i Anna Marešová za svůj proslulý vibrátor Whoop.de.doo.
Získal je také Matúš Chlpek, student Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT, za design svého dalekohledu.
Mezi letošní oceněné patří i vermikompostér Urbalive od firmy Plastia navržený českým architektem a designérem Jiřím Pelclem. Jeho bytový doplněk, který dokáže pomocí kalifornských žížal zlikvidovat biologický odpad z domácnosti a přeměnit jej na organické hnojivo, je dalším důkazem, že Češi zvládají nejen kvalitní design, ale především dokážou nabídnout světu to, čemu se říká přidaná hodnota. Prostě nejsme jen montovny!
Anna Marešová své návrhy erotických pomůcek konzultovala s odborníky z oblasti gynekologie i sexuologie.
Vermikompostér Urbalive (Jiří Pelcl) získal cenu Red Dot Design Award.
Teplo, které hřeje už při pohledu
Do „chytré kategorie“ patří i radiátory Tomton. Na oceněnou novinku použila stejnojmenná česká společnost dřevo evropského ořechu v tmavém odstínu, autorem designu je známý český designér, akademický sochař Jiří Španihel, pro něhož je to už páté ocenění Red Dot Design Award.
Technicky zaměření uživatelé sice ocení snadnou údržbu (žádné pracné čištění zvlněných trubek, mezi nimiž se usazuje prach, pouze hladké plochy), ale hlavně patentovanou konstrukci výměníku, který tvoří „srdce“ radiátoru. I díky němu je možné dosáhnout až 20 % úspor oproti běžným radiátorům.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Použitý TurboHeat systém pak dovoluje dvoj až trojnásobné zvýšení výkonu otopných těles. Zvyšuje totiž okamžitou účinnost otopných těles při stálém průtoku topné vody, nahradí tak stejně výkonné, ale zbytečně velké radiátory. Šetří tak prostor v místnosti.
Navíc zde byla zakomponována chytrá elektronika, integrovaná regulace výkonu pomocí systému OneTouch Heating.
Radiátory Tomton lze použít jak pro standardní tepelné zdroje (různé druhy kotlů), tak pro alternativní (tepelná čerpadla, solární kolektory a další nízkoteplotní systémy). A co najdete uvnitř? TurboHeat tvoří komplet s tepelným výměníkem EcoChanger. Součástí systému je i tepelné čidlo topné vody, které zabezpečuje, že se zařízení nerozběhne před nahřátím výměníku na nastavenou teplotu.
Další součást systému představuje čidlo teploty vzduchu umožňující snížit otáčky v závislosti na nastavené teplotě. Výměník je malý a lehký a díky malému objemu používané vody (v radiátoru kolují necelé 4 dl vody) šetří energii, dosáhne totiž mnohem rychlejšího nahřátí než běžné radiátory.
Oproti nim můžete také snadno sejmout kryt radiátoru a opět jej nasadit. To umožňuje nízká teplota krytu, nehrozí žádné popálení. Teplo do místnosti totiž nesálá z plochy krytu, ale proudí přímo do prostoru mřížkou v horní části radiátoru.
Prestižní ocenění Red Dot Award Winner získala česká firma za radiátor s dřevěným krytem s označením R4.
České úspěchy
Mezi další tuzemské firmy, které v minulosti už získaly významné ocenění (některé i vícekrát), patří například Škoda auto, Tescoma, výrobce dveřního kování M&T ( více zde ), designér Petr Novague za svou židlí Edge ( více zde ) nebo květináče Kasper. Designéři Jiří Přibyl a Martin Imrich (studio Koncern), si odnesli Red Dot Design Award za své dětské autosedačky pro společnost Cybex už čtyřikrát ( více zde ).
V roce 2014 obdržela ocenění Red Dot Design Award Winner 2014 v kategorii produktového designu nábytková řada Fantasy pro děti od studia MY DVA Group. Z oblasti bydlení se může cenou pochlubit firma Techo za průmyslový design univerzálního stolového systému WOT. Byla to také první česká firma, která „červenou tečku“ získala, a to v roce 2003 za inovativní design stolového systému Focus.