Home Koupelnové Spotřebiče Co potřebuje dnešní padesátník v koupelně

Co potřebuje dnešní padesátník v koupelně

Dnes se k mladým řadí všichni pod 38 let. V roce 2050 se však tato hranice zvýší na 48 let. Ale co s dnešními padesátníky za dvacet let? Architekti upozorňují, že lepší to už nebude. Tuto informaci je však třeba předat ohleduplně. Místo výrazu "bezbariérový" se má pro koupelnu použít například slovo "komfortní".

I proto - když řeší třeba podobu své nové či zrekonstruované koupelny - nechtějí slyšet výrazy "senior", "bezbariérový" či "invalida". Výzkumné studie proto radí důrazně se těmto označením vyhnout.

"Přizpůsobení se koupelny by mělo být tak málo viditelné, jak je to jen možné," tvrdí Martin Koch z firmy Kaldewei, která se specializuje na výrobu smaltovaných van a vaniček a je také partnerem německé společnosti pro gerontotechniku – GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik.

Slova senior či bezbariérový by se podle něho měla nahradit pojmy "inovativní design", "bezpečnost" a "pohodlí".

Důraz na luxusní provedení souvisí s finančními možnostmi

Při využití tohoto slovního vylepšení bývá šance, že si padesátníci nechají zrekonstruovat či postavit koupelnu tak, aby ji mohli bez problémů používat v původním stavu třeba i čtvrt století po pořízení.

A není důležité, zda jemnější výraz použije prodejce, nebo partner k přesvědčení váhajícího protějšku. Bohužel i mnozí developeři a soukromí stavebníci zapomínají na to, že v roce 2035 bude polovina populace v kategorii 50+ - tedy starší padesáti let.

Sauna patří k oblíbené relaxaci bez ohledu na věk.

Všechno lze spočítat

Poslední výsledky kolínského institutu Rheingold prokázaly, že dvě třetiny současných koupelen potřebují renovaci.

Zároveň však šetření tohoto renomovaného ústavu, který se věnuje výzkumům a analýze trhu, prokázalo, že lidé kolem padesátky jsou velmi citliví na zdůrazňování budoucích problémů.

Pro designéry to znamená nenabízet speciální výrobky pro seniory, ale přinášet produkty se snadnou přístupností,  komfortními detaily, dobrou ergonomií a dostatečnou velikostí, které může využívat každý – tedy i vozíčkář nebo člověk pohybující se o holi.

Velký sprchový kout se snadným přístupem usnadňuje užívání koupelny.

Hlavní pravidlo při zařizování koupelny je totiž velmi jednoduché: člověk by zde měl zůstat co nejdéle soběstačný.

A protože zde dochází k největšímu množství úrazů v domácnosti, vyplatí se v koupelně nad bezpečností opravdu přemýšlet. A to s předstihem na desítky let.

Jaká má být vana

Z pohledu lékařů sice není vana pro staršího člověka ideální, ale přesto by pro vany používané generací 50+ mělo platit několik pravidel.

Například se doporučují integrovaná madla, vnitřní ergonomický tvar, nižší – zato však širší – okraj. "Velmi vhodné jsou vany, u nichž je přístup minimálně ze dvou stran," radí Martin Koch z firmy Kaldewei.

Výhodné je vnitřní zaoblení zejména v oblasti, kde spočívá horní polovina těla, kde by neměly chybět podpůrně opěrky pro ruce. Madla usnadňují vstávání a nabízejí pocit jistoty.

K pohodlí patří i hlavové opěrky ve vaně

Naštěstí existují i vany, kde bývá rozdíl mezi dnem a podlahou pouhé dva centimetry. Další možnost představuje výměna vany za sprchový kout.

Trend: velikost XXL

Větší je lepší, i tak by bylo možné charakterizovat moderní sprchové kouty. Místo dřívějších 80 x 80 cm se běžně nabízejí provedení 80 x 120 cm,  120 x 180 cm či 150 x 150 cm.

Pokud se použije sprchová vanička, pak v superplochém provedení v úrovní podlahy, aby nebyl problém překonat rozdíl 2,5 cm okraje vaničky ani pro vozíčkáře.

Velké sprchové kouty často využívají pouze skleněné zástěny z bezpečnostního skla umístěné na jedné straně, vstup bývá zcela volný.

Díky velkým rozměrům se mimo prostor sprchy dostává minimum vody, důležitou roli sehrává i podlahové topení, které rychle likviduje tu trochu vody, která se dostane mimo sprchový kout.

Sprchová vanička s protiskluzem

V případě, kdy se na dno sprchového koutu použije pouze dlažba a odtokový kanálek, je nezbytné zvolit dlažbu s protiskluznou úpravou. Vyplatí se nezapomenout na madla a sedátko, postačí i sklopné, důležitá je také termostatická baterie, u níž lze nastavit teplotu vody.

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!