Home Domácí Přístroje Co a kdo může za pískání indukční varné desky či hlučnou chladničku

Co a kdo může za pískání indukční varné desky či hlučnou chladničku

Někomu nevadí žádný hluk, jiného znervózňuje i pouhé pískání hrnce na indukční varné desce. Ta přitom nemusí být vůbec na vině, stejně tak jako chladnička, která občas vydává různé nežádoucí zvuky.

Spojení kuchyně s obývacím pokojem mnohým vadí, kromě odéru z vaření a páry bývá nejčastějším terčem výhrad hluk. O problémech s ním ve spojitosti s digestoří a myčkou více zde , ale i další spotřebiče mají své „hlasité mouchy“.

Nepříjemné (pro někoho) mohou být i zvuky, které vydává například indukční varná deska. Jejich výrobci se však shodují: zaprvé určité zvuky patří k indukční technologii a neznamenají žádnou závadu, zadruhé některé zvuky může mít na svědomí použité nádobí.

Spojením kuchyně s obývacím pokojem výrazně vzrostly požadavky na omezení hlučnosti kuchyňských spotřebičů.

Určité vodítko představuje cena, třeba levné nerezové nádobí nemusí být dobrým řešením právě i kvůli zvukům. Cena však není jediným vodítkem, u smaltovaného nádobí, které drahé není, se tyto problémy neobjevují.

Jak omezit nepříjemné zvuky

„Někdy se při vaření na indukční varné desce může objevit hluboké bzučení jako u transformátoru. To vzniká při vaření na vysokém stupni vaření. Při jeho snížení zvuk zmizí nebo se sníží,“ vysvětluje Jan Herian ze společnosti BSH domácí spotřebiče.

Hluboké pískání se může ozvat také v okamžiku, když položíte hrnec na desku, když je ještě prázdný, a pustíte ohřev. Jakmile nádobu naplníte například vodou, zvuk mizí.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

„Ve vztahu k nádobí platí, že na vině je jeho různá kvalita. Většinou bývá hlučné levné nerezové nádobí, rozhoduje kvalita materiálu, ze kterého je vyrobené, a konstrukce sendvičového dna,“ upozorňuje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Tato firma má proto i svou vlastní značku nádobí, podobně jako někteří další výrobci kuchyňských spotřebičů, třeba Electrolux. Pojem „tiché“ nádobí se používá i pro značky Fissler nebo Silit. „Jednoznačně nejde o vinu desky, ale nádobí,“ tvrdí rezolutně Pavel Voska ze společnosti Electrolux.

Občas se objevuje při vaření na indukci i praskání. „Vzniká u varných nádob z různých vrstvených materiálů nebo při současném použití varného nádobí různé velikosti a z různých materiálů. Hlasitost zvuku se může měnit podle množství a způsobu přípravy pokrmů,“ doplňuje Jan Herian.

Chladnička, kterou slyšíte

Zejména pro majitele garsonek nebo 2+kk, kteří spí v s místnosti, kde je umístěna i chladnička, bývá občas problém vyrovnat se s různými zvuky, které vydává.

Některé zvuky jsou pro provoz chladničky standardní, třeba jemné „bručení“ chladicích agregátů či ventilátorů. Za bublavými nebo klokotavými zvuky bývá zase chladivo protékající trubkami, cvakání zase souvisí se zapnutím/vypnutím motoru, spínače nebo magnetických ventilů.

Chladnička musí být ustavena v dokonale „vodorovné“ poloze, jinak by se mohly objevit nepříjemné zvuky třeba při spínání kompresoru.

Někdy přitom stačí velmi málo: „Často spotřebič nestojí dostatečně vodorovně. Pomocí vodováhy a šroubovacích noh skříňky se nepříjemných rušivých zvuků zbavíte, někdy stačí chladničku jen trochu podložit,“ radí Jan Herian.

Někdy však může být chyba už ve výrobě, záleží totiž i na konstrukci chladicího systému a spínání motoru kompresoru.

„Vhodné a bezproblémové řešení je s pozvolným rozběhem, toto řešení je běžné u všech výrobků s frekvenčním měničem a podobně. Takto řešíme výrobky u nás. Bez pozvolného rozběhu bývá zpravidla hlučnost vyšší,“ vysvětluje Jiří Šeba z Miele.

Upozorňuje zároveň i na chybu, které se někteří lidé dopouštějí: „Častokrát je na vině nevhodná manipulace s chladničkami zejména při přepravě. Ideální je přeprava v kolmém ustavení přístroje. Pokud jsou chladničky přepravovány v šikmé poloze nebo dokonce naležato, vyšší hlučnost bude pravděpodobnější,“ tvrdí Jiří Šeba.

Pro indukční varnou desku je třeba vybírat odpovídající nádobí.

Někdy se vyplatí zkontrolovat i vnitřek chladničky, zda se zásobníky nebo odkládací plochy neviklají nebo nejsou vzpříčené.

„Zkontrolujte si vyjímatelné díly a eventuálně je znovu nasaďte,“ doporučuje Jan Herian. Uložené nádoby by se také neměly dotýkat.

Rozhodně neplatí, že se za zvuky skrývá ubývání chladicí kapaliny, jak někdy tvrdí prodejci chladniček a doporučují zakoupení nové... „Ubývání chladicí kapaliny je nesmyl. Je to zkrátka tím, že kompresor se spíná v určitých intervalech. Kdo je na takové zvuky citlivý a má třeba lehké spaní, kdy by ho mohla chladnička budit, musí si dát pozor už při výběru spotřebiče a pak s ním také správně zacházet,“ konstatuje Pavel Voska.

  • Domácí Přístroje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!