Závěsná toaleta ušetří místo i peníze
Stavíte dům či kupujete byt a nacházíte se ve fázi, kdy plánujete svoji budoucí koupelnu a toaletu? Nebo stojíte před rozhodnutím, jak zrekonstruovat tu stávající včetně WC? Ač se to nezdá, i tato malá místnost budí spoustu úvah. Jaký typ toalety zvolit a jak ji umístit?
Klozet je jedním z nejdůležitějších sanitárních prvků koupelny, ať již řešený v rámci samostatné místnosti nebo ve společném prostoru jako součást koupelny, jak je to dnes obvyklé v nových stavbách. Rozhodnout se můžete mezi klasickým WC s nádržkou umístěnou na stěně, kombi WC, nebo závěsným.
Z hlediska užitných vlastností a poskytovaného komfortu se jako nejefektivnější řešení jeví závěsné WC. Je upevněné ve zdi, nejčastěji 60 centimetrů nad podlahou a není tedy problém udržovat hygienu pod klozetem a v jeho okolí. Díky umístění nádržky přímo ve zdi zabere také méně místa.
Technická řešení Pokud jde o technické řešení, existuje několik variant. Jedna varianta je určena pro tradiční instalaci zazděním na dostatečně nosnou zeď. „Nosný rám, nesoucí také nádržku na vodu, se v tomto případě upevní v předepsaných bodech a podezdí se zespodu a ze stran,“ vysvětluje Zdeněk Kantor ze společnosti Geberit, která se zabývá výrobou sanitární techniky. „Pozor, je třeba dozdít opravdu až k rámu.“ Na závěr se vše zazdí.
Další typ je určen pro řešení suchých staveb. Tyto výrobky mají pevný rám z uzavřeného profilu a hodí se pro montáž do lehkých sádrokartonových příček nebo k instalaci před masivní stěnou.
Zoufat nemusí ani ti, kdo bydlí v panelovém domě či v montovaných novostavbách. I tenhle problém již výrobci vyřešili. Tento typ je určen pro suché procesy. „Jeho revolučnost spočívá v možnosti snadného upevnění mezi dvě stěny díky nastavitelným rozpěrám,“ říká Kantor.
„Do podlahy je prvek ukotven pomocí dvou podpěr, které jsou plynule výsuvné, a tím umožňují individuální nastavení výšky WC mísy, což ocení při dosedání a vstávání zvláště vyšší, starší a zdravotně handicapovaní lidé.“
Uspoří náklady Příjemnou výhodou řešení formou předstěnových instalačních systémů se zabudovaným splachováním je kromě úspory místa také nezanedbatelná úspora vody, a tím i financí z rodinného rozpočtu. „Systémy fungují na principu „start - stop“, nebo na možnosti splachování pomocí děleného tlačítka,“ popisuje architekt Patrik Tichý.
Tlačítkem „start - stop“ dle potřeby ovlivňujeme množství potřebné vody ke spláchnutí. Prvním stisknutím tlačítka splachování spouštíme a druhým stisknutím zastavujeme. „Modernější a jednodušší způsob splachování využívá děleného tlačítka s volbou dvojího množství vody,“ doplňuje Zdeněk Kantor z Geberit.
„Stisknutím větší části tlačítka se spláchne zhruba 6 litrů vody, menší tlačítko splachuje 3 litry vody.“ Splachování je v obou případech tišší, protože nádržka s vodou je umístěna za stěnou.
Ovládací tlačítka si můžete vybrat v různých barevných odstínech a sladit tlačítko s obklady a jinými doplňky, či naopak podtrhnout jeho dokonalý tvar výraznou barevnou kombinací.
Tlačítka si můžete zvolit také podle materiálového provedení, například v plastu nebo kovu, matně nebo leskle pochromovaná, mosazná, či dokonce pozlacená. Vždy však budou působit nadčasovým designem.