Trend: koupelna jako místo relaxace
Za první republiky se obvykle místům určeným pro hygienu věnovalo více prostoru. Tenhle trend dnes prožívá návrat. Má to svoji logiku. Vždyť koupelna bývá místem naprostého soukromí. Podle toho by měla vypadat: být příjemným relaxačním prostorem.
Pryč jsou doby, kdy koupelna plnila jen základní funkci hygieny. Dnes se stává prestižním místem určeným pro wellness - regeneraci a odpočinek, ale i pro zkrášlení vizáže a řešení zdravotních problémů.
Koupelnou může být malinký koutek, který se sotva dá považovat za místnost, ale i největší prostor v celém domě či bytě, doplěný o místo pro relaxaci a odpočinek. Rozměry nerozhodují.
"Koupelna by měla vždy respektovat osobnost uživatelů. A protože se stala neodmyslitelnou součástí interiéru, měla by stylově korespondovat s celým prostorem domu," zdůrazňuje Ivana Zahrádková ze společnosti Ideal Standard. Dbejte proto dobře na její vybavení.
"Velmi důležité je dopředu zvážit, pro koho a jakou funkci bude koupelna plnit. Jinak bude jistě vybavena pro rodinu s malými dětmi, jinak pro mladý pár nebo pro starší osoby," dodává Zahrádková.
Teprve až bude všechno podstatné na místě, můžete ji začít dotvářet, vnášet do ní barevnost povrchovou úpravou, výběrem ručníků a různých doplňků, nakoupit jemné koupelové pěny, oleje a mýdla a vytvořit tak prostor, kde se budete cítit příjemně.
Vanu, nebo sprchový kout? Velikost prostoru ovlivní snad jen rozhodnutí, zda si pořídit vanu, či sprchový kout. Ideální je samozřejmě, může-li mít člověk obojí. "V obou případech se v poslední době klade důraz především na pohodlí a snadnou údržbu," říká Jiří Štekr z firmy Keramag-Sanitec.
"Tedy volba padá častěji na velké pohodlné vany, u sprchových koutů představuje pohodlí široký vstupní prostor, nízká zapuštěná vanička a často také masážní panely."
Atraktivním řešením prostorných koupelen jsou volně stojící vany, a to jak na nožičkách, dřevěné konstrukci, tak také s obvodovým krytem sahajícím až k podlaze. Renesanci prožívají také smaltované vany. Jejich velkou předností oproti těm akrylátovým je stoprocentní recyklovatelnost. Ceny se pohybují zhruba od 6000 do 60 000 korun.
Hitem je umyvadlo z corianu Neméně důležitá je volba umyvadla. Na trhu jich je obrovské množství, od klasických až po ty s futuristickým designem, se sloupem či pouze krytem na sifon i umyvadla závěsná, z nejrůznějších materiálů. Díky důrazu na snadnou údržbu dnes v koupelnách převládají ta závěsná.
Přednost dostávají ta s povrchovou úpravou zabraňující usazování nečistot, například s glazurou KeraTect či povrchem Reflex od firmy Sanitec. Současným hitem jsou umyvadla z corianu, respektive z umělého kamene.
Vyrábějí se z přírodních materiálů (bauxitu) a jako pojivo slouží polymetyl-metakrylátová pryskyřice. Prokazuje velmi dobré mechanické vlastnosti, jako je tvrdost, houževnatost, otěruvzdornost a nepoddajnost.
Lze jej řezat, frézovat, brousit i lepit. Kromě toho se dá také tepelně tvarovat, tedy ohýbat a spojovat beze spár. To umožňuje vyrobit téměř libovolný tvar a barvu desky. Umyvadlo pak bývá převážně v bílé barvě. A cena? Například umyvadlo s koupelnovou deskou o délce 80 centimetrů stojí od deseti tisíc výše.
Prim hraje dřevo K novinkám vycházejícím ze současného trendu návratu k přírodě patří stále větší pronikání dřeva do prostorů dosud zasvěcených pouze keramice. "V koupelně se můžeme setkat s vrbovým proutím nebo s bukovým, smrkovým či třešňovým dřevem použitým na nábytek k sanitární keramice," vysvětluje Ivana Zahrádková z Ideal Standardu.
Novým trendem jsou ušlechtilá dřeva, a to nejen na nábytek, ale i na podlahy. "Módní jsou v současné době především tmavá africká dřeva, například wenge," doplňuje Jiří Štekr. Oblíbenou klasikou však stále zůstává týkové dřevo, které je vodoodpudivé.
Na stěnu módní mozaika Ti, kteří touží po něčem výjimečném, co představuje módní trend i ve světě, sáhnou po mozaikových obkladech. Na výběr jsou v široké škále barev a rozměrů. Ke skleněným mozaikám přibyly i keramické o rozměru jednotlivých prvků 2,5 krát 2,5 centimetru, nebo 5 krát 5 centimetrů.
Obvykle se dodávají na podlepené papírové podložce v dílech 30 krát 30 centimetrů, které se nechají lepit na stěnu nebo pro vytváření dekorů stříhat do různých pásů či jiných tvarů. Ceny se pohybují přibližně od 800 do 1200 korun za čtvereční metr.