Rekonstrukce funkcionalistické koupelny na Letné. Molochov v novém
Kdoví, jak původně koupelna vypadala. Lze jen předpokládat, že v luxusních funkcionalistických domech na Letné přezdívaných Molochov šlo původně o bílý, až sterilně čistý prostor s chromovými doplňky. Rekonstrukce však koupelnu posunula o hodně výš.
Když se současná majitelka Ester nastěhovala do bytu 2 + 1 na Letné, byla s ním maximálně spokojená. Byť zdejší "fronta elektrických domů" pochází z dvacátých let minulého století, byla dispozice bytů téměř dokonalá. A dodnes fascinuje svou promyšleností.
Jediné, co jí vadilo, byly obkladačky 15 × 15 cm v ohavné modré barvě, které se objevily v tuzemských domácnostech v 60. a 70. letech. A také malá vana s délkou sotva 150 cm. Rekonstrukce předchozím uživatelům prostě nevyšla.
Při první rekonstrukci byly vyměněny obklady a vana, přibyla nika a vrátil se bidet.
Ester si s pomocí dcery vybrala klasiku: bílé obklady RAKO, vanu s délkou 180 cm, vrátila do koupelny bidet (po něm zde zbyly pouze vývody pro vodu). A velké umyvadlo s velkým zrcadlem.
Jenže problémy s kyčelním kloubem a následná operace přivedly dceru Gabrielu k jednoznačnému rozhodnutí: než se maminka vrátí z nemocnice, musí mít doma k dispozici koupelnu, která nabídne bezbariérový přístup a bezpečí.
Rychle a efektivně
"Rekonstrukci bylo třeba provést v krátkém časovém termínu bez velkých stavebních úprav, proto jsem zvolila jen výměnu vany za atypické dveře z řady Briliant od Ravaku, protože byli schopni dodat je přesně podle požadovaných rozměrů," popisuje Gabriela Hronová, která mamince rekonstrukci zařídila.
Koupelna po rekonstrukci: vanu nahradil velký sprchový kout se sklopným sedátkem, odtokovým žlábkem a protiskluznou dlažbou na podlaze.
Profesně se sice věnuje realitám, ale protože si ráda rozšiřuje znalosti, absolvovala i dvouletou DesignŠkolu. Kromě jiného se zde naučila dbát i na drobné detaily. Třeba niku, která slouží pro odkládání tělové a vlasové kosmetiky, si vymyslela už při první rekonstrukci, teď ji mohla bez problémů využít i ve sprchovém koutu.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Místo vaničky zvolila protiskluznou dlažbu (RAKO) a odtokový žlábek (Ravak), vše doplnila o sklopné sedátko Ovo (Ravak). Dveře Briliant z bezpečnostního skla s tloušťkou 8 mm mají povrchovou úpravu AntiCalc proti usazování vodního kamene a jiných nečistot, aby se majitelka nemusela zbytečně zatěžovat náročným úklidem.
Sprchová baterie Hansgrohe Croma 160 dovoluje přepínání mezi hlavovou a ruční sprchou, i to slouží ke komfortní a pohodlné hygieně, stejně jako sklopné sedátko.
Gabriela HronováPracuje v realitách, designu se věnuje vedle svého hlavního zaměstnání, má za sebou několik projektů ve spolupráci s architekty nebo s jinými designéry, například restauraci Porto v Karlíně. Spolupracuje s architektonickým studiem Znamení čtyř na soukromých bytech. |
Pracuje v realitách, designu se věnuje vedle svého hlavního zaměstnání, má za sebou několik projektů ve spolupráci s architekty nebo s jinými designéry, například restauraci Porto v Karlíně. Spolupracuje s architektonickým studiem Znamení čtyř na soukromých bytech.
Pro snadnější údržbu zvolila Gabriela pro maminku závěsný bidet Laufen ze série Lb3, který nahradil předchozí stojací.
"Je to řada inspirovaná modernou a Bauhausem, jak uvádí výrobce," vysvětluje Gabriela svou volbu. Umyvadlo a skříňka je naopak z IKEA, bidetová a umyvadlová baterie nesou značku Roca (série Loft). I jejich design "ladí" s 30. lety minulého století.
Blesková rekonstrukce se zvládla do návratu maminky z nemocnice, ta si dnes proměnu koupelny nemůže vynachválit. "Dcera má pocit, že se musí o mě postarat, je příjemné vědět, že na vás děti myslí," usmívá se spokojená majitelka.
Když se majitelka do bytu nastěhovala, bylo pískované sklo rozbité, nahradil je pouze papundekl. Při rekonstrukci se sklo vrátilo, pasíř vrátil lesk původnímu kování.
Domy na LetnéBlok domů na Letné má již z dob první republiky přezdívku "Molochov". Jde o 14 činžovních "elektrických" domů, ve své době velmi luxusních, s mramorovými obklady na chodbách a zajímavými detaily. Autory projektu byli bratři Otto a Karl Kohnové, Leo Lauermann, František Votava, dvojice Ernst Mühlstein-Victor Fürth (autoři portálů ze skla a chromované oceli) a především Josef Havlíček, člen Devětsilu, který projekt dokončil, protože Kohnové emigrovali. Fasády byly z bílého kamene, parter a zábradlí lodžií kryje keramika. Typické jsou pro "Molochov" i dřevěné žaluzie. Pamětníci vzpomínají i na populární kavárnu Letná s výklopnými okny, která byla v posledním rohovém domě u křižovatky. |
Blok domů na Letné má již z dob první republiky přezdívku " Molochov" . Jde o 14 činžovních "elektrických" domů, ve své době velmi luxusních, s mramorovými obklady na chodbách a zajímavými detaily.
Autory projektu byli bratři Otto a Karl Kohnové, Leo Lauermann, František Votava, dvojice Ernst Mühlstein-Victor Fürth (autoři portálů ze skla a chromované oceli) a především Josef Havlíček, člen Devětsilu, který projekt dokončil, protože Kohnové emigrovali.
Fasády byly z bílého kamene, parter a zábradlí lodžií kryje keramika. Typické jsou pro "Molochov" i dřevěné žaluzie. Pamětníci vzpomínají i na populární kavárnu Letná s výklopnými okny, která byla v posledním rohovém domě u křižovatky.
Funkcionalistický blok domů na Letné, přezdívaný Molochov