Home Koupelnové Spotřebiče I kvalitní baterii vám při montáži může zničit lajdácký řemeslník

I kvalitní baterii vám při montáži může zničit lajdácký řemeslník

Vodovodní baterie patří mezi nejpoužívanější zařízení v bytě. V kuchyni je to podle výzkumů vůbec nejnamáhanější kus vybavení. Proto každá závada baterie citlivě zasáhne do chodu celé domácnosti.

Fungování baterií může ovlivnit spousta faktorů, z nichž některé souvisí s kvalitou provedení samotného výrobku, některé ale může způsobit i uživatel, aniž by tušil, že si právě ničí pečlivě vybrané zařízení za tisíce korun.

Typický příklad? Čištění. Než podlehnete reklamám na nový, zaručeně nejúčinnější čistič pro celou koupelnu, přečtěte si jeho složení. Mít koupelnu hygienicky čistou je sice chvályhodné, ale pokud se do úklidu pustíte příliš drastickými prostředky, které obsahují chlór, část vybavení koupelny to nenávratně odnese.

A nemusí jít pouze o baterie, ale i o další pochromované koupelnové doplňky, jejichž povrchovou vrstvu už po prvním použití chlór naruší a vrstva chromu začne nenávratně mizet. Spolu s novou baterií nebo při rekonstrukci koupelny se tedy vyplatí investovat ještě stokorunu do čističe doporučeného přímo výrobcem baterií. Někteří nabízejí zase speciální utěrky, jiní radí použít obyčejné mýdlo.

Špatnému řemeslníkovi baterii do rukou nedávejte

Než baterii svěříte do rukou instalatérovi, uvědomte si, že jste si právě pořídili kousek minimálně za tisíc korun (levnější rozhodně nekupujte), ale také za deset tisíc, který někdo může poškodit jediným tahem hasáku či jiného nešetrného nástroje.

Kvalitní výrobci baterie pečlivě balí, aby se při skladování a převozu nepoškodil chrom, a tím i jejich vysoký lesk, dejte tedy pozor, s jakým citem je váš instalatér montuje. Pokud je bude ke zdi utahovat kleštěmi, baterii vám neodstranitelně poškrábe.

Pří údržbě mohou přípravky s chlórem poničit jak baterie, tak koupelnové doplňky.

„Stejnou medvědí službu může řemeslník prokázat vaší baterii v okamžiku, kdy bude montovat připojovací hadičky příliš velkou silou. Ta může poškodit těsnění a spoj potom protéká. Rada? Při nákupu se zkuste podívat, jestli už baterie připojovací hadičky nemá namontované, zbavíte se jednoho rizikového místa,“ říká Jan Vágner, produktový manažer baterií Ravak.

Do ženy a do melounu, ale ani do baterie nevidíš

To, v čem má pravdu arabské přísloví, platí bohužel i o vodovodních bateriích. Jejich srdce, totiž kartuše, je ukryto uvnitř výrobku a běžný uživatel nemá šanci ověřit si její kvalitu. Při nákupu se tedy musíte rozhodovat zejména podle značky, ceny a nabízené záruky.

Instalatéry doporučovaná praxe případné výměny pouhé kartuše v baterii už dnes neplatí. „Kartuše už dnes ani neopravujeme. Náklady na koupení kartuše, což je průměrně přibližně 300 korun, ale také na náš čas a najeté kilometry, než ji seženeme, se už našim zákazníkům přestaly vyplácet. Od patnácti set korun a výš si mohou pořídit novou a dobrou baterii i s další minimálně dvouletou zárukou. Samostatné kartuše už navíc dnes skoro nikdo neprodává,“ vysvětluje instalatér Roman Maruna z Prahy.

Srdce zvané kartuše

Dobrá kartuše by měla mít keramické destičky s mikrokapsičkami, ve kterých se drží mazivo, jež udržuje lehký chod páky. Na kvalitě použitého keramického materiálu a tloušťce destiček závisí kvalita celé baterie.

Termostatická baterie nabízí vedle úspory vede i ochranu před opařením

Do sprchy patří termostatická baterie

Správně vyleštěné keramické destičky mají naprosto hladký povrch a dokonale k sobě přiléhají tak, aby při naší manipulaci s pákou mohly ovlivňovat velikost průtoku i poměr studené a teplé vody. Levnější typy baterií využívají kartuše méně kvalitní, plastové nebo s menší tloušťkou destiček, kterým hrozí vysoké riziko, že neodolají tlaku vody, korozi nebo případným nečistotám a hrozí až rozlomení kartuše.

Nejčastějším problémem při užívání levnějších typů kartuší je ale nerovnoměrný pohyb jejich destiček, který se projevuje ztíženým ovládáním baterie. Baterie by měla vydržet nejméně 770 000 pohybů pákou na různé strany, na tento počet významní výrobci svoje baterie testují.

Pokud tedy stojíte v obchodě před nabídkou baterií, orientujte se na známé koupelnové značky (například německé Kludi, Hansgrohe, Grohe nebo český RAVAK), porovnávejte poskytnutou záruku a s cenou nejděte pod tisíc korun.

Vybírat hlavně podle výjimečného designu je pochopitelné, ale může to být krátkozraká cesta. Kvalitní baterie vám má při správné péči a používání vydržet i desítky let, proto se výrobci, kteří u svých baterií s takto dlouhou dobou skutečně počítají, drží spíš elegantního jednoduššího designu, jež vás ani po dlouhé době neomrzí.

Baterie s LED osvětlením

Detail stylové vanové baterie

Zvládnete to malíčkem levé ruky

To nejjednodušší, čím můžeme při výběru baterie přispět, je vyzkoušení jejího chodu. „Novou pákovou baterii musíte ovládat zatlačením malíčku jak doleva a doprava, tak nahoru. Takhle se většinou hned od začátku pozná kartuše, která by měla pár let vydržet,“ radí instalatér Roman Maruna.

Prostým okem také zkontrolujete, jaký má baterie perlátor. Pokud kovový, vystavujete se zvýšenému riziku, že se zanese. „Riziko nepředstavuje jen vodní kámen, ale tři nejdůležitější na sobě závislé faktory jako je tvrdost, PH a vodivost vody. Zanesení perlátoru je často způsobeno nedokonalými kovy, které reagují na složení vody a začnou na sebe nabalovat nečistoty, až dojde k jeho ucpání a znehodnocení. Když si vyberete plastový, jako má například Ravak nebo Kludi, jeho mřížku očistíte jednoduše jednou za čas prstem a vydrží vám léta,“ upozorňuje instalatér Maruna.

Přepnutí vanová baterie na sprchování je velmi jednoduché, má devadesáti stupňové otočné přepínací výtokové rameno, tedy páku pod tělem baterie, kterou stačí jen otočit.

Na čem záleží

Aby vaše baterie dlouho vydržela, vybírejte takové, které:

  • Koupelnové Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!